
Hargita megye összlakosságának a 27,57 százaléka van beoltva a teljes oltásadaggal, ez nagyjából 8 százalékos növekedést jelent kicsit több mint két hónap alatt. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Hargita megyében található közigazgatási egységeknek majdnem a felében 20 százalék alatt van az átoltottsági arány. A megye teljes lakosságára számított értéket a városok növelik.
2021. december 13., 08:562021. december 13., 08:56
A lakosság egy része továbbra is messze elkerüli az oltást Hargita megyében, és ez a vidéki településeken jellemzőbb, mint városi környezetben. A 67 Hargita megyei közigazgatási egység – városok és községek – közül 28-ban 20 százalék alatt van a lakosság átoltottságának az aránya, és ugyan nem készült statisztika arról, hogy a vidéki településeken az átoltottság átlaga mekkora, Tar Gyöngyi szerint ez jó eséllyel továbbra is 20 százalék alatt van. A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, az említett 28 közigazgatási egység mind község – egy város sincs köztük –, és nem valószínű, hogy a 20 százalékosnál nagyobb átoltottságú vidéki települések 20 százalék fölé tudnák növelni a vidéki átlagot.
Növekedés azért történt az utóbbi hónapokban, hiszen már csak három olyan község van a megyében, ahol 10 százalék alatti a teljes adaggal beoltottak aránya, ám továbbra is „sovány vigasz”, hogy a lista végén lévő települések is tíz százalék fölé kezdtek kerülni.
Ott egyébként – amint arról egy hónapja írtunk – egy máig nem teljesen tisztázódott rendszerhiba miatt korábban 107 százalékra nőtt a beoltottak aránya. Elképzelhető, hogy azért, mert Subcetate, illetve Sub cetate nevű településből négy is van az országban –, majd az országos vakcinaregiszter informatikusai korrigálták a számokat, így ismét a Hargita megyei átoltottsági lista végére került Gyergyóvárhegy.

Egy kis Hargita megyei község a megye összes települését megelőzte az átoltottsági adatokban, majd rövid idő alatt országszerte is az élre tört. A községben a napokban elérte a 100 százalékot a beoltottak aránya. A mutató azonban még itt sem állt meg.
Gyimesközéplokon a nyári adatokhoz képest megduplázódott az átoltottság mértéke, de még így is 8,66 százalékon áll a teljesen beoltottak aránya, ami Kászonaltíz községben sem éri még el a 10 százalékot.
ugyanis a szeptemberi iskolakezdést követő napokban 19,33 százalék volt ez a szám. Az átoltottsági arány átlagát a városok javítják nagyobb mértékben, hiszen azok sokkal népesebbek, mint a legtöbb vidéki település, és városi környezetben a beoltottak aránya is lényegesen magasabb.
Székelyudvarhely (36%) a negyedik, Udvarhelyszék központját pedig Tusnádfürdő (35%) és Balánbánya (31%) követi. A 30 százaléknál magasabb átoltottsági rátájú Hargita megyei települések mindegyike város, és ennek az értéknek a határán áll már Székelykeresztúr is, ahol 29 százalékos a teljes oltásadaggal immunizáltak aránya, de a legalább egy adaggal beoltottak aránya már eléri a 30 százalékot. Két városban alacsonyabb az átoltottság a megyei átlagnál, a Gyergyószentmiklóson élőknek a 26 százaléka van teljesen beoltva, Szentegyházán pedig a lakosság 21 százaléka – tudtuk meg Tar Gyöngyitől.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
5 hozzászólás