
Gödör a csillagvizsgáló helyén. Háttérben a kupola
Fotó: László Ildikó
Többen felháborodtak, amikor Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala az elmúlt hetekben egy európai uniós támogatású projekt részeként lebontatta a csillagvizsgálóként ismert épületet, amely nagyon rossz állapotban volt. A városházán ígérik, hogy még idén elkezdődik egy új létesítmény megépítése.
2023. június 13., 07:582023. június 13., 07:58
Másfél hónapja fogadta el a székelyudvarhelyi képviselő-testület a Cserehát zóna területrendezésével kapcsolatos műszaki és gazdasági mutatókat, aminek a megvalósítására néhány éve nyertek európai uniós támogatást. Ez a projekt tartalmazta a kifejezetten romos állapotban lévő, többnyire hajléktalanok által használt, csillagvizsgálóként elképzelt, ám végül soha be nem üzemelt épület rendezését is.
Az említett tanácsülésen elhangzott, hogy az összesen 8,4 millió lej értékű beruházás részeként több mint két hektárnyi területen végeznek felújításokat. A tervek szerint
Utóbbi helyszíneken zöldövezetet alakítanak ki, ugyanakkor három kilátót és egy kültéri fitneszparkot is létrehoznak.
Az elbontott épület utáni terület 2023 júniusában és a romos csillagvizsgáló 2022 augusztusában. Fotók: László Ildikó, Beliczay László
A beruházás másik fontos része a csillagvizsgálóként ismert épület elbontása, majd újjáépítése.
Az új épületet az előző körvonalain képzelték el, némi bővítéssel. Négyszintes létesítményről van szó:
az alagsorban mellékhelyiségek,
a földszinten olvasó- és kiállítóterem, továbbá planetárium,
az első emeleten szabadtéri teraszok és kiállítóterem lesz,
a legfelső részen kap majd helyet a zárt és a nyitott kilátó.
Természetrajzi és természetvédelmi tárlatokat szeretnének megnyitni az új épületben. A létesítmény mellett játszóteret alakítanak ki. Ezt a részt a Tulipán utcából lehet majd autóval megközelíteni. A kivitelezőnek tizenöt hónapja van a beruházás elvégzésére.
Viszonylag gyorsan cselekedett a kivitelező, hiszen májusban kapta meg a jóváhagyást a munka elkezdéséhez, mostanra pedig teljesen elbontották a csillagvizsgálót. A helyszínen
– ottjártunkkor ugyanakkor még megtalálható volt a közelben a létesítmény felső, fémből készült része is.
Fotó: László Ildikó
Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője megerősítette lapunknak, hogy a szakértői vélemények alapján elkerülhetetlen volt a csillagvizsgáló elbontása, hiszen statikai szempontból is veszélyessé vált. A létesítményt egyébként egykoron kalákában építették meg, bontott építkezési anyagokat is felhasználva.
A kivitelező jelenleg tereprendezéssel dolgozik, ha minden a terv szerint halad, akkor ősszel befejeződnek a kültéri munkálatok.
A szóvivő hangsúlyozta, az Európai Unió zöldövezetek létrehozására írt ki pályázatot, ezt nyerte meg a városháza. A csillagvizsgáló újjáépítésére nem kaptak támogatást, ezt valójában utólag, önrészből finanszírozva csatolták a beruházáshoz. A cél az volt, hogy a környezet megújítása után ne maradjon egy romos épület a helyszínen.
A csillagvizsgáló épülete több mint egy évtizeddel ezelőtt, 2012 októberében
Érdemes tudni, hogy idén el fog kezdődni az új létesítményhez tartozó terület teraszosítása és az épület megalapozása: ha sikerül követni a terveket, akkor év végéig már állni fognak a falak, ugyanakkor elkészül a tetőzet, a téli időszakban pedig rá lehet térni a belső munkálatokra. A szüvivő közölte, a legfontosabb az, hogy idén befejeződjenek az elszámolható költségekkel kapcsolatos megvalósítások, hiszen a támogatást jövőre nem hasznosíthatják.
Az új csillagvizsgáló látványterve. Még idén elkezdődik az építkezés
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
szóljon hozzá!