Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Olvasóink jelezték, hogy Facebookon terjedő csalás áldozatai lettek. A jelenleg is zajló adathalász csalás keretében sorra lopják el az emberek Facebook-profilját. Szakember véleményét kértük, hogyan lehet védekezni az ilyen átverések ellen.
2024. november 02., 16:172024. november 02., 16:17
2024. november 02., 16:242024. november 02., 16:24
A Facebook a világ egyik legnépszerűbb közösségimédia-platformja, amit világszerte használnak az emberek arra, hogy felvegyék a kapcsolatot barátaikkal, információkat osszanak meg, vagy értesüljenek azokról.
hiszen ilyen nagyszámú felhasználónál nagy az esély, hogy potenciális áldozatot találjanak maguknak, aki bedől az átveréseiknek.
Fotó: Freepik
Azok szerint, akik beszámoltak nekünk, a csalók a már eltérített profilok ismerőseinek küldenek Messenger-üzeneteket, melyekben
Ezt a csalók a profilhoz kapcsolt e-mail cím és jelszó megváltoztatására használják fel. Ezt követően a felhasználót teljesen kizárják a saját fiókjából.
Ezután a hackerek olyan tartalmakat osztanak meg az eltulajdonított profilon, amelyek klasszikus befektetős átverések:
egy – nem túl hitelesnek tűnő – fiók segítségével, ehhez pedig mindössze kétezer eurót kellett odaadnia neki.
Fotó: Pixabay.com
Egy általunk megkérdezett informatikus rámutatott, az átverés azért megtévesztő sokak számára, mert valódi emberek, az ő ismerőseik, vagy akár közeli rokonaik profiljaival küldik el, azok tudta nélkül, így még figyelmeztetni sem tudják egymást az érintettek.
A szakember kiemelte, az első és legfontosabb, amit tehetünk annak érdekében, hogy megvédjük magunkat a csalóktól az, hogy mindig legyünk körültekintőek és gyanakvóak a kapott üzenetekkel, értesítésekkel és linkekkel kapcsolatban.
Az informatikus szerint, amennyiben egy barátunk hasonló üzenetet küld, a legjobb, ha felhívjuk őt telefonon, és rákérdezünk, valóban ő van-e az üzenet mögött, így meggyőződve annak hitelességéről, és adott esetben rávilágítva, hogy csalásnak esett áldozatul.
Az informatikus azt is kiemelte, mindemellett nagyon fontos lenne az is, hogy a felhasználók beállítsák a kétlépcsős azonosítást, vagy legalább tisztában legyenek azzal, hogy mit is jelent ez pontosan, mert így elkerülhetik a profiljaik eltulajdonítását.
A legtöbb esetben ugyanis egy SMS-ben vagy applikáción keresztül kapott kódra is szükség lesz a belépéshez a jelszó megadását követően, melyhez – ideális esetben, átverés nélkül – illetéktelenek csak akkor jutnak hozzá, ha a telefonunkkal is rendelkeznek, erre pedig elég kevés az esély.
Természetesen más opciók is vannak az azonosításra – például hitelesítő alkalmazások – de általában mindegyikhez szükséges a mobiltelefon.
Fotó: Pixabay.com
A csalók pontosan a kétlépcsős azonosítást játsszák ki a fent felvázolt csalási folyamat során oly módon, hogy az ismerősök profilja mögé bújva kérnek segítséget tőlünk, és a telefonszámunk megadását követően azt kérik, adjuk meg az SMS-ben kapott ellenőrző kódot, amellyel tulajdonképpen a második biztonsági lépés teljesítésére hatalmazzuk fel a profil-rablókat.
Az informatikus felhívja a figyelmet, hogy semmilyen adatot ne adjunk meg ilyen formában, és
mert szinte biztosan csalók bitorolják a fiókját és írnak nekünk az ő nevében.
A kiberbűnözés – beleértve a közösségi oldal-fiókok ellopását is – visszaszorításán a rendőrség is dolgozik, és együttműködnek a közösségimédia-platformokkal valamint más hatóságokkal a csalók azonosítása és felelősségre vonása érdekében – mondta el érdeklődésünkre Robert Costan, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság helyettes szóvivője.
Kiemelte ugyanakkor, hogy
A rendőrség illetékese szerint fontos az is, hogy az áldozatok tájékoztassák az ismerősöket és a családtagokat a csalásról, és figyelmeztessék őket, hogy ne válaszoljanak a nevében küldött üzenetekre.
A szóvivő hozzátette azt is, hogy amennyiben valaki veszélyben érzi a fiókját, azonnal változtasson jelszót és aktiválja a kétlépcsős azonosítást a profilja biztonságának növelése érdekében.
Hatósági felügyelet alá helyezték pénteken azt a vajdahunyadi tanárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy illetlen üzeneteket, köztük szexuális együttlétre vonatkozó ajánlatokat küldött egy hatodikos diáklánynak.
Kigyulladt egy piricskei hétvégi ház szaunája péntek este. A tűzoltók jelenleg is dolgoznak a tűz megfékezésén.
Június közepére időzítette Sepsiszentgyörgy önkormányzata, több helyi futóklub és civil szervezet a SepsiRun futófesztivált. Hiánypótló rendezvényre készülnek és mindenkit jelentkezésre ösztönöznek.
Jóváhagyta a kormány pénteki ülésén az egészségügyi szolgáltatások idei igénybevételének feltételeit rögzítő keretszerződést.
Február elsejétől szombaton is lehet majd tömegközlekedni Székelyudvarhelyen. Az önkormányzat pénteken osztotta meg a buszjárattal kapcsolatos részleteket.
A 2025-ös költségvetés a rekordösszegű, 150 milliárd lejes beruházások és 7 százalékos költségvetési hiány mellett is biztosítja a bérek és nyugdíjak kifizetését – jelentette ki pénteken Tánczos Barna.
Idén két alkalommal kapnak alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatást a rászorulók, illetve két, egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomagban részesülnek.
A folyókon elhelyezett szemétfogó rendszerekkel 5,7 tonna hulladékot gyűjtöttek össze és emeltek ki a vizekből az elmúlt két évben, többek között Szászrégenben.
Új üzlet nyitását tervezi a Penny Románia üzletlánc a csíkszeredai Tudor lakótelepen. A cél érdekében a csíkszeredai városháza körforgalom, járda, parkoló és zöldövezetek kialakítására köt megállapodást a német vállalatcsoporttal.
Az RMDSZ Maros megyei szervezetének Területi Állandó Tanácsa pénteki ülésén egyöntetű döntéssel Barabási Antal Szabolcsot javasolta a prefektusi tisztség betöltésére.
szóljon hozzá!