Ötletbörzén keresnek kitörési lehetőséget a Petőfi utcának. Bárki megoszthatja javaslatát, elmondhatja véleményét
Fotó: Veres Nándor
Fekvéséből adódóan a csíkszeredai Petőfi utca sétálóutcai szakaszát egyszerű átjáróként használják a legtöbben, ráadásul sötétedés után gyakorlatilag kihaltnak tűnik – télen, nyáron egyaránt. Mit tehet ennek megváltozásáért a csíkszeredai önkormányzat?
2022. október 20., 21:422022. október 20., 21:42
A hajdani lakossági viták újragondolt változatának helyi bevezetésére készül a csíkszeredai városháza gazdaságfejlesztési és digitalizációs irodája: egy egész hétvégés ötletversenyt (angolul hackathon) szerveznek november 11-13. között azzal a céllal, hogy a csíkszeredaiaktól „begyűjtsék” a városuk sétálóutcájával kapcsolatos ötleteiket.
Közösségi ötletbörzét szervez a csíkszeredai Petőfi utca szerepének újragondolására a város önkormányzata, a The House civil szervezet és a Kohó Szakmai Munkacsoport.
„Tény, hogy a múlt század közepi Csíkszereda arculata igencsak megszenvedte az 1968-as megyésítés következményeit.
Úgy látjuk ugyanis, hogy a gazdasági élet pillanatnyi helyzetétől függően benépesül bizonyos üzletekkel ez a szakasz (időnként bankokkal, máskor használtruha-kereskedésekkel vagy épp gyógyszertárakkal – szerk. megj.), majd ahogy a világ változik, ugyanannak a lenyomata meglátszik a boltok felhozatalán is. Mi több, vannak hagyományosan olyan helyiségek is, amelyek gazdái nagyon gyakran változnak; nehezen találják meg az ott megtelepedő vállalkozók a számításaikat. Különösen örülök, hogy az utca felső szakasza kulturális téren kezdett megmozdulni: olyan helyek alakulnak ott ki, amelyek beleillenek a mi elképzelésünkbe, sok embert vonzanak be. Mindezek mellett azonban azt tapasztaljuk, hogy a fekvéséből eredően az emberek az utcát napközben gyakorlatilag átjárónak használják, esetenként egy-egy üzletbe betérnek,
– vezette fel érdeklődésünkre tervük, a novemberi ötletbörzéjük alapgondolatát Juhász-Borsa Orsolya, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala Gazdaságfejlesztési és digitalizációs irodájának vezetője.
Elképzelésük szorosan kapcsolódik az önkormányzat elmúlt időszakban tett lépéseihez. A polgármesteri hivatal másfél éves „vajúdás” után februárban életbe léptette az autók behajtási szabályzóját, továbbá módosította a teraszhasználat eddigi módszertanát. Télen már nem kötelező a teraszokat lebontani, tavasszal pedig visszaépíteni, az ugyanis az érintett cégek számára nagy költséget jelentetett; így
„Brassó központjában, a Kapu utcában sincs sokkal melegebb, és mégis használják a teraszokat. Az más kérdés, hogy a vállalkozók ezzel élni fognak vagy sem; mi minden esetre a jogi keretet megalkottuk” – fogalmazott az irodavezető.
Fotó: Veres Nándor
Visszakanyarodva még egy mondat erejéig a sétálóutca nem túl távoli múltjára, Egyed-Erőss Anita, a gazdaságfejlesztési és digitalizációs iroda munkatársa emlékeztetett: a Petőfi utcában több olyan egység is üzemelt, amely pezsgő közösséget alkotott, aztán egy idő után megszűntek: ilyen volt a Tilos kávéház vagy később a Backstage kávézó.
– fogalmazott Anita.
„Amióta a városházán dolgozunk, egyik gondolatunk az volt, hogy behozzuk a csíki köztudatba az IT (információs technológia) világában már elterjedt ötletversenyt, angolul hackhathont módszert, közösségi témákra szabva; Petőfi utca helyzetére pedig úgy gondoljuk, hogy ez a módszer jó válaszokat tud adni. A városlakók részéről elsősorban nyitottságot várunk, pontosabban azt, hogy a novemberi 11-13. közötti ötletbörzére ötlettel jelentkezzenek. Az esemény november 11-én, pénteken kezdődik, a bejelentkezők gyakorlatilag egy egész hétvégén együtt fognak dolgozni, gondolkodni, terepezni, étkezni; a munkát mentorok irányítják majd. A kidolgozott ötleteket pedig majd vasárnap mutatják be.
– avatott be a részletekbe Juhász-Borsa Orsolya.
Fotó: Veres Nándor
Az elmondottakhoz kapcsolódott másik kollégája, Tánczos Levente is, aki szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy sokszor nem is sok pénz kell egy-egy ötlet megvalósításához. „Erre jó példa egy tavalyi ilyen ötletbörze a Homoród-Küküllő Leader Egyesületnél, ahol három ötletet is megvalósítottak.
– biztatott Tánczos.
A novemberi ötletbörzének a városháza a kezdeményezője és a katalizátora, a főszervező a The House Egyesület, a szakmai részt pedig a Kohó munkacsoport biztosítja.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Mit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemen címmel jelent meg Salamon Ferenc helytörténész, tanár legújabb kötete. November 5-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban tárják az olvasók elé.
Lőgyakorlatot tart a csíkszeredai katonai központ november tizenkét napján reggel nyolc és éjfél között.
Három koncertje is lesz a Székelyföldi Filharmóniának november folyamán Székelyudvarhelyen. Mutatjuk a pontos dátumokat és időpontokat.
Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testülete november 4-től, hétfőtől immáron teljes létszámban működik. Ugyanakkor Szilveszter Szabolcs is visszaülhetett az alpolgármesteri székbe.
szóljon hozzá!