A hódvárak faanyagát is behordta a hidak alá az ár
Fotó: Erdély Bálint Előd
A hódvárak is jelentősen hozzájárulhattak a Homoród mentén keletkezett árvizekhez, ám mivel védett állatokról van szó, a településvezetők tehetetlennek érzik magukat az ügyben. A problémát valószínűleg a vadállatok áthelyezésével lehet orvosolni.
2020. június 23., 08:582020. június 23., 08:58
Noha az interneten több olyan bejegyzést is lehet olvasni, miszerint az illegális fakitermelés miatt önthette el az árvíz nemrég Szentegyházát, Molnár Tibor korábbi városvezető úgy véli, egyáltalán nem ez a fő oka a történteknek. Szerinte ugyanis az elmúlt időszakban visszaszorultak a falopások, ráadásul az árvízkor a kaszálókon esett az eső, onnan folyt be a víz a patakokba, amelyek megáradtak. Ezzel szemben
Arra is kitért, hogy a Madarasi Hargitáról leérkező patakban számtalan hódvár található, de még a kisváros területén is építkeztek az állatok. Mivel a hódok védett állatok, tehetetlennek érzi magát a város vezetése velük szemben, viszont Molnár szerint mielőbb megoldást kell találni a problémára, hiszen újabb gondokat okozhatnak.
Mihály Dénes, Lövéte polgármestere arról számolt be, hogy náluk a Kiruly-völgyében okoznak problémát a hódvárak, ám ők is tehetetlenek az ügyben. Rámutatott, Lövétén nincs baj, ezt a vidéket elkerülik a hódok. Hangsúlyozta, náluk a patakmeder szabályozása lenne a legfontosabb árvízmegelőzési szempontból. Erre volt is kezdeményezés a vízügyi igazgatóság részéről, ám a környezetvédők megakadályozták.
– fejtette ki a Székelyhonnak Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetője. Közölte, az állatok váraiban lévő faanyag elsősorban az árvízvédelmi gátakat dughatja el.
– tette hozzá. Hangsúlyozta, hasonló problémákat már többször is jeleztek egyesületüknek a vízügyi hatóság munkatársai, ám nehéz mindenki számára megnyugtató megoldást találni. Ha valóban hasonló gondok vannak egyes településeken, akkor azt jelezni kell az illetékes vadásztársulatnak, hogy felmérjék a helyzetet. Védett állatról van szó, ezért az egyesület a környezetvédelmi minisztériumtól kell engedélyt kérjen az egyedek kilövésére, de ennek jóváhagyására nem sok esélyt lát Mărmureanu-Bíró Leonárd.
– így az igazgató.
Elrendelte a legfőbb ügyészség Horațiu Potra vagyonának a zár alá vételét. A zsoldosvezért folytatólagosan elkövetett adócsalással, sikkasztással és pénzmosással gyanúsítják ebben az ügyben.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
1 hozzászólás