
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Bár messze még a hivatalos iratkozási időpont, vannak napközik Csíkszeredában, ahol gyakorlatilag „beteltek a helyek”. Egyes tanintézetek szerint ugyanis fontos időben tudniuk, hogy hány gyermekkel kezdik ősszel a tanévet, a hivatalos iratkozási időszak, amelyre várhatóan májusban kerül sor, túl késői időpontnak számít a napközis csoportok és azok működésének megtervezéséhez.
2023. március 14., 08:002023. március 14., 08:00
„A következő tanévre vonatkozó beiskolázási tervet az alapján lehet elkészíteni, ha már időben látjuk, hogy hány gyermek fog hozzánk járni ősztől” – magyarázta a Székelyhon megkeresésére Kopacz Erika, a csíkszeredai Napocska Óvoda igazgatónője. A napközibe ugyanis nem hivatalosan ugyan, de már beteltek a helyek, a jelentkezéseket egyfajta igényfelmérésként könyvelte el a tanintézet vezetője, hogy tudják, mivel számolhatnak a következő esztendőre. Ősztől a napközi, akárcsak tavaly, tíz csoporttal indul, mindegyik csoportban húsz gyermekkel.
– jegyezte meg. Hozzátette, ugyan arra nincs mód, hogy bővítsék a csoportokat, azonban a következő tanévtől megnyílik az új napközi a városban, az Angyalkert, ahol további 160 gyermeknek van hely.
Tóth-Harsányi Éva, a székelyudvarhelyi Zsibongó Napközi Otthon igazgatónője szintén arról beszélt, hogy ugyan várhatóan májusban lesz a beiratkozási időszak, de már jóval korábban jelzik a szülők, hogy ősztől számítanak a napközire. Mint magyarázta, általában már oda jár a testvér, vagy valamelyik rokonnak, barátnak a gyermeke, így korán kialakul a bizalom az intézmény iránt, időben szólnak, hogy be fogják íratni a gyermekeiket.
– hangsúlyozta az igazgatónő. Hozzátette, Amerikában szokás, hogy már a gyermek megszületése után napközit, iskolát választanak a szülők, ami szerinte nagyon helyénvaló, mert az intézmények előre tudnak tervezni. Tőle tudjuk, hogy
Általában 30-as létszámú csoportjaik vannak, azonban a tanintézet vezetőjének elmondása szerint átlagban csak 20-an szoktak ott tartózkodni egyszerre, hiszen hol elutaznak a gyermekek, hol betegség miatt hiányoznak. A napközi ősztől nyolc csoporttal, a hozzájuk tartozó óvoda pedig négy csoporttal indul. Az iratkozáshoz egyébként kérnek egy típuskérést, a gyermek születési bizonyítványának másolatát, a szülők személyi igazolványának másolatát, munkahelyi igazolást, illetve ősszel igazolást a szükséges oltásokról.
A napközi lehetővé teszi az online iratkozást is. „Ez azért ritkább, mert a szülők legtöbbször személyesen is megnézik, hogy hová hozzák majd a gyermeküket” – mondta.
Demeter Levente, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetője a téma kapcsán elmondta,
Jelenleg pedig várják, hogy ezeket kormányhatározattal jóváhagyják. A napközikbe is a beiskolázási módszertan alapján történik a beiratkozás, de még a kormány nem tette közzé. Mint megjegyezte, általában májusban szokott megjelenni.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás