
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Bár messze még a hivatalos iratkozási időpont, vannak napközik Csíkszeredában, ahol gyakorlatilag „beteltek a helyek”. Egyes tanintézetek szerint ugyanis fontos időben tudniuk, hogy hány gyermekkel kezdik ősszel a tanévet, a hivatalos iratkozási időszak, amelyre várhatóan májusban kerül sor, túl késői időpontnak számít a napközis csoportok és azok működésének megtervezéséhez.
2023. március 14., 08:002023. március 14., 08:00
„A következő tanévre vonatkozó beiskolázási tervet az alapján lehet elkészíteni, ha már időben látjuk, hogy hány gyermek fog hozzánk járni ősztől” – magyarázta a Székelyhon megkeresésére Kopacz Erika, a csíkszeredai Napocska Óvoda igazgatónője. A napközibe ugyanis nem hivatalosan ugyan, de már beteltek a helyek, a jelentkezéseket egyfajta igényfelmérésként könyvelte el a tanintézet vezetője, hogy tudják, mivel számolhatnak a következő esztendőre. Ősztől a napközi, akárcsak tavaly, tíz csoporttal indul, mindegyik csoportban húsz gyermekkel.
– jegyezte meg. Hozzátette, ugyan arra nincs mód, hogy bővítsék a csoportokat, azonban a következő tanévtől megnyílik az új napközi a városban, az Angyalkert, ahol további 160 gyermeknek van hely.
Tóth-Harsányi Éva, a székelyudvarhelyi Zsibongó Napközi Otthon igazgatónője szintén arról beszélt, hogy ugyan várhatóan májusban lesz a beiratkozási időszak, de már jóval korábban jelzik a szülők, hogy ősztől számítanak a napközire. Mint magyarázta, általában már oda jár a testvér, vagy valamelyik rokonnak, barátnak a gyermeke, így korán kialakul a bizalom az intézmény iránt, időben szólnak, hogy be fogják íratni a gyermekeiket.
– hangsúlyozta az igazgatónő. Hozzátette, Amerikában szokás, hogy már a gyermek megszületése után napközit, iskolát választanak a szülők, ami szerinte nagyon helyénvaló, mert az intézmények előre tudnak tervezni. Tőle tudjuk, hogy
Általában 30-as létszámú csoportjaik vannak, azonban a tanintézet vezetőjének elmondása szerint átlagban csak 20-an szoktak ott tartózkodni egyszerre, hiszen hol elutaznak a gyermekek, hol betegség miatt hiányoznak. A napközi ősztől nyolc csoporttal, a hozzájuk tartozó óvoda pedig négy csoporttal indul. Az iratkozáshoz egyébként kérnek egy típuskérést, a gyermek születési bizonyítványának másolatát, a szülők személyi igazolványának másolatát, munkahelyi igazolást, illetve ősszel igazolást a szükséges oltásokról.
A napközi lehetővé teszi az online iratkozást is. „Ez azért ritkább, mert a szülők legtöbbször személyesen is megnézik, hogy hová hozzák majd a gyermeküket” – mondta.
Demeter Levente, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetője a téma kapcsán elmondta,
Jelenleg pedig várják, hogy ezeket kormányhatározattal jóváhagyják. A napközikbe is a beiskolázási módszertan alapján történik a beiratkozás, de még a kormány nem tette közzé. Mint megjegyezte, általában májusban szokott megjelenni.
Medve jelenlétét jelezték hétfőn este Csíksomlyón, a Sarkadi Elek utca 93 szám alatt.
Egy markológépben csaptak fel a lángok hétfőn délután Héjjasfalva községben – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (BNR) egy új, a román festőknek szentelt sorozat ezüstérméjét bocsájtotta ki a numizmatikai forgalomba hétfőn. Ez egyben az első téglalap alakú érme, amelyet a bank a numizmatikai forgalomban kibocsájt.
A képviselőház plenáris ülése hétfőn elfogadta a feddhetetlenségi törvény módosítását és kiegészítését az alkotmánybíróság észrevételei alapján.
Nicușor Dan államelnök hétfőn részt vett a tettrekészek koalíciójának távértekezletén, amelyet Ukrajna függetlenségének napján szerveztek meg.
Egy autó kapott lángra hétfőn délután a Maros megyei Felsőrépán, szerencsére senki sem sérült meg a tűzesetben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Nagy visszhangot váltott ki az országban a szociális ösztöndíjak vakáció alatti megszüntetését célzó tervezet. Civil szervezetek, szülők és diákok tiltakoznak ellene, míg a minisztérium azzal érvel, hogy a támogatás célja az iskolába járás ösztönzése.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfőn kiadott előrejelzése szerint a Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő napokban várhatóan másodpercenként 1600 köbméterre nő.
A pilóta lelki nyugalmának, felkészültségének, magabiztosságának, a honvédség és a tűzoltók gyors reagálásának köszönhető, hogy nem esett kár a civil infrastruktúrában a Gripen vadászgép lezuhanásakor.
1 hozzászólás