Drága tél elé néz a romániai lakosság, az állam besegít a fűtésszámlákba. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Akik egész idényre szeretnének fűtéspótlékot kapni, tudniuk kell, hogy e hét végéig nyújthatják be az ez irányú igényeiket. Mint várható volt, a megnövelt felső jövedelemhatár miatt jóval többen kérték az állami támogatást, mint előző években. Összesítettük az eddigi számokat, és megkérdeztük azt is, hogy melyek voltak a leggyakoribb hiányosságok.
2021. november 17., 12:432021. november 17., 12:43
2021. november 17., 14:512021. november 17., 14:51
Megemelték a jövedelemhatárokat, így azok a családok fordulhatnak fűtéspótlékért, akiknek az egy főre eső havi átlagjövedelme nem haladja meg az 1386 lejt, ez az összeg az egyedülálló személyek esetében havi 2053 lej. Az iratcsomók benyújtásának határideje november 19., tehát
Gyergyószentmiklóson tavaly 260 fűtéstámogatási kérést összesítettek a szociális igazgatóság munkatársai; a megemelkedett jövedelemhatárok miatt azonban tudni lehetett, hogy idén jóval nagyobb lesz ez a szám.
17-en tűzifával, szénnel vagy fűtőolajjal oldják meg a téli fűtést, 11-en földgázzal, 12-en pedig elektromos árammal melegednek. Az igénylési formanyomtatvány online is kitölthető, a kitöltött nyomtatványokat a social@gheorgheni.ro e-mail-címre lehet elküldeni. A kéréseket személyesen a szociális igazgatóságon, a Kárpátok utcai székhelyen fogadják csütörtökön és pénteken 8.30 és 15 óra között, szerdán pedig 10 és 18 óra között. Kérik az érintetteket, hogy az igénylések benyújtásakor tartsák be a járványmegelőzési előírásokat: viseljenek maszkot, tartsák be a távolságot.
Székelyudvarhelyen a napokban összesítik a kéréseket, hiszen nemcsak a városháza szakigazgatóságához lehetett azokat benyújtani, hanem a lakótársulásokhoz is. A hivatalhoz 300 kérelmet nyújtottak be, ez már most több mint a tavalyi 200, és előreláthatóan még legalább 100 be fog érkezni. Mint a székelyudvarhelyi városháza sajtószóvivője, Zörgő Noémi elmondta,
Ez utóbbi több esetben hiányzott, hiszen Székelyudvarhelyen sokan nem hivatalos szerződés alapján laknak albérletben. Így a kérelmek legalább öt százalékát a hiányzó bérleti szerződés miatt vissza kellett utasítaniuk. Jó tudni, hogy
csak így mindig az aktuális hónapra és az azután következőkre kap fűtéspótlékot az érdekelt, visszamenőleg azonban nem.
Csíkszeredában kedden délig 368 fűtéspótlék-kérelmet nyújtottak be, tudtuk meg Sógor Enikő alpolgármestertől. Ami az energiaforrást illeti, 68-an kérték olyanok, akiknek lakásában központosított fűtésrendszer biztosítja a meleget, 181-en gázzal, 90-en fával, a maradék 19 pedig villanyárammal fűt. Megkérdeztük, hogy mire figyeljenek oda azok, akik ezután nyújtják be a kéréseket, és megtudtuk, hogy
de elég sokan elmulasztottak bizonylatot kérni a tulajdonosi társulástól, hogy igazolják, hány személy lakik az adott lakásban, illetve a hiányzó albérleti szerződések miatt is gondok akadtak. Tavaly Csíkszeredában 136 személy igényelte a fűtéspótlékot.
A marosvásárhelyi városháza szakigazgatósága arra számított, hogy több mint tízezren igényelik majd a fűtéspótlékot a megyeszékhelyen. Hatezernél több kinyomtatott kérést vittek el az érdekeltek, de végül kedd délig csak 971-en nyújtottak be kérést. Mint a városháza szakigazgatóságának vezetőjétől, Andreia Morarutól megtudtuk, legtöbben gázfűtésre igényeltek támogatást, 893-an, de volt 40 elektromos áramra és 38 fára benyújtott igénylés is. Az illetékes elmondta, hogy
Több esetben gondot jelentett az is, hogy a legújabb kritériumok szerint nem igényelhet pótlékot az a személy, akinek háromezer lejnél nagyobb összeg van a bankszámláján. Mint ahogy Andreia Moraru elmondta, nem ritka, hogy az idősebb személyek, temetkezési pénzként több mint háromezer lejt tettek félre a bankba, így ők emiatt nem igényelhették az állami támogatást. Mint megtudtuk, a leközölt alkalmazási módszertant figyelembe véve
elég volt ha a lakótársulástól igazolást hoztak, hogy be vannak jelentve a nyilvántartásba, szerepelnek a tömbházkönyvben és valóban ott laknak. „Minden kérést alaposan átnéztünk, és segítettünk a benyújtónak, hogy lehetőleg minél többen részesülhessenek az állami támogatásban ezen a télen is.” Marosvásárhelyen tavaly 200 kérést nyújtottak be fűtéspótlékra.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
szóljon hozzá!