Hirdetés
Hirdetés

Hétről hétre emelkedik a kórházi kezelésre szorulók száma Hargita és Maros megyében

• Infografika: Tóth Szilárd

• Infografika: Tóth Szilárd

Jövő héttől sem kerül át Hargita és Maros megye oktatási rendszere online tanrendbe, a kórházak leterheltsége ugyanis meg sem közelíti egyelőre a 75 százalékos határértéket. A kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma viszont folyamatosan emelkedik, hétről hétre romlik a helyzet.

Iszlai Katalin

2022. január 28., 08:582022. január 28., 08:58

2022. január 28., 10:102022. január 28., 10:10

Tovább növekedett az elmúlt héten a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Hargita és Maros megyében. Előbbi helyszínen múlt csütörtökön 148 beteget ápoltak az egészségügyi intézményekben, ez az érték most csütörtökre 198-ra emelkedett. Ezáltal a kórházak leterheltsége is módosult:

míg a múlt heti adatok szerint a Hargita megyei kórházakban a Covid-ágyak 28,63 százaléka volt foglalt, csütörtökre ez az érték 37,91 százalékra nőtt.

Hirdetés

Maros megyében a múlt csütörtöki 144 helyett 219 személy szorult ellátásra, a kórházak leterheltsége pedig 23-ról 29,41 százalékra emelkedett. Mint ismert, az előírások értelmében megyei szinten akkor rendelik el az online oktatásra való áttérés kötelezettségét, ha

az adott megye kórházaiban a koronavírusos betegek számára fenntartott ágyak 75 százaléka betelt az aktuális hét csütörtökére.

Ez tehát egyelőre sem Hargita, sem Maros megye esetében nem áll fenn.

Közel száz beteg

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 96 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst ápoltak csütörtökön, közülük hetvenen szorultak oxigénnel történő légzéstámogatásra – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. A Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon biztosított tíz ágyból öt volt foglalt. A legtöbb pácienst a tüdőgyógyászati és a fertőző osztályon kezelik, de mivel ezen osztályok kapacitása a maximumhoz közelített,

megnyitották a Covid-betegek ellátására a belgyógyászati osztályt is.

korábban írtuk

A belgyógyászati osztályon is ellátják a koronavírus-fertőzötteket a csíkszeredai kórházban
A belgyógyászati osztályon is ellátják a koronavírus-fertőzötteket a csíkszeredai kórházban

A covidos páciensek számának emelkedése miatt szerdától megnyitják a belgyógyászati osztályt is a koronavírusos betegek ellátására a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – tájékoztat az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.

Így a kórházban összesen 139 ágy áll a Covidos betegek rendelkezésére, de ez a szám tovább növelhető. A kórház által kidolgozott visszarendeződési terv szerint legtöbb 197 ágyat tudnak szükség esetén a koronavírusos betegeknek fenntartani úgy, hogy emellett a más betegségekben szenvedők ellátása is biztosított legyen (a kórház leterheltsége tehát közel 48 százalékos).

A csütörtökig beutalt betegek többsége a betegség súlyos tüneteit tapasztalta, 18-an pedig kritikus állapotban voltak. A páciensek 74 százaléka nem volt beoltva.

Változó leterheltség

A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban 52 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst kezeltek csütörtökön Zörgő Noémi szóvivő tájékoztatása szerint.

A bennfekvők közül 48-an voltak súlyos vagy középsúlyos állapotban, négyen pedig csak enyhe tüneteket tapasztaltak. Az intenzív osztályon hat fertőzöttet kezeltek, közülük három személyt intubáltak, az osztályokon pedig további 23 páciens szorult oxigénnel történő légzéstámogatásra.

Noha a kezelésre szoruló Covid-betegek száma nem nő gyors ütemben, egyre több osztályon kezelnek koronavírusos pácienseket: a kardiológián, a belgyógyászaton, a fertőzőn, a gyermekosztályon, az ideggyógyászaton, a sebészeten és a nőgyógyászaton is. A szóvivő arra is kitért, hogy

a múlt hét vége óta a kórházban elvégzett PCR-tesztek több mint 50 százaléka pozitív minden nap.

A kórházban egyébként a visszarendeződési terv szerint legtöbb 153 ágyat tudnak szükség esetén a koronavírusos betegeknek fenntartani, ami jelenleg közel 38 százalékos leterheltséget jelent.

A leterheltség szempontjából a Gyergyószentmiklósi Városi Kórház állt a legrosszabbul csütörtökön, ahol Fülöp Enikő kórházmenedzser szerint

hivatalosan legtöbb 50 helyet tudnak a koronavírusos betegeknek fenntartani, de már csütörtökön 35 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst kezeltek az intézményben, emellett pedig kilenc további személy teszteredményére vártak és hét fertőzésgyanús személyt is elláttak.

A bennfekvők mind súlyos vagy középsúlyos állapotban voltak, az intenzív terápiás osztályon egy személyt kezeltek, az osztályokon pedig további 15 beteg részesült légzéstámogatásban.

korábban írtuk

Növekszik a sepsiszentgyörgyi kórházban kezelt koronavírus-fertőzöttek száma
Növekszik a sepsiszentgyörgyi kórházban kezelt koronavírus-fertőzöttek száma

Harminchét koronavírus-fertőzöttet ápolnak a sepsiszentgyörgyi kórházban, hat esetben pedig fennáll a fertőzés gyanúja. A Covid-fertőző osztályon kezelt betegek hatvan százaléka súlyos állapotban van, oxigénpótlásra szorul.

Van üres ágy Maros megyében

A koronavírusos betegek számának robbanásszerű növekedése ellenére a kórházi ágyak lefoglaltsága Maros megyében nem emelkedett aggasztó módon. Míg múlt csütörtökön 144-en voltak beutalva, e hét csütörtökén a kórházi kezelésre szorulók száma 219 volt.

Egy hét alatt Maros megyében 2925 új koronavírusos megbetegedést jegyeztek, szerdán például 601 teszteredmény lett pozitív.

Mint a Maros Megyei Klinikai Kórház sajtószóvivője, Gáll Boglárka a Székelyhonnak elmondta: egyelőre nem volt szükség a kórházi ágyak számának növelésére, továbbra is 139 ágyat tartanak fenn a megyei kórházban  a koronavírusos betegek számára. Ezekben 40 fertőzött beteget látnak el, és ezen felül hét személyt tartanak megfigyelés alatt, amíg megjön a teszteredményük. Az intenzív terápiás ágyak közül egy szabad, a többi kilenc foglalt. Gáll Boglárka hozzátette: egy ötéves kisgyereket is kezelnek jelenleg a kórházban, állapota kielégítő.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés