
A több száz éves vágási tölgyek is bekerülhetnek az értéktárba
Fotó: Beliczay László
Pályázat formájában kéri a községbeliek segítségét a Bögöz Tájegységi Értéktár Bizottság (Értéka), amely a helyi értékek felkutatását és népszerűsítését tűzte ki célul. Egyebek mellett helyszínek, mesterségek, a helyi tájszólás, ételek, legendák bemutatását várják a lakóktól. Interaktív digitális platformot szeretnének létrehozni a tájegység jellemzőiből.
2023. március 06., 15:582023. március 06., 15:58
Két éve alakult meg magyarországi mintára a községhez tartozó falvak különböző szakterületeken tevékenykedő tagjaiból a Bögöz Tájegységi Értéktár Bizottság (Értéka), amely mostanra ért el munkája „láthatóbb” részéhez. Pályázatot nyújtottak be ugyanis az anyaországi agrárminisztérium Hungarikum Bizottságához, aminek köszönhetően egy interaktív, többnyelvű honlapot hozhatnak létre a helyi értékek megőrzése, népszerűsítése érdekében – fejtette ki lapunknak Gál Barna, a támogatás-igénylést benyújtó Három Hegy Egyesület elnöke, a bizottság tagja. Mint mondta,
kutatásaik pedig jó alapot képezhetnek a község későbbi fejlesztéséhez.
Több mint ötven – hagyományos táncokat, ételeket, szőtteseket, legendákat, szokásokat, jellegzetes helyszíneket stb. célzó – javaslatot gyűjtöttek össze eddig a helyi civil szervezetek és lakók bevonásával arról, hogy mit érdemes megjeleníteni a készülő honlapon; természetesen ezekről még döntenie kell a bizottságnak – tudtuk meg Gál Barnától. Hangsúlyozta, előadásokat is terveznek például a helyi jellegzetes ételekről, illetve az épített örökségről.
Azt szeretnék, hogy figyelemfelkeltő módon mutathassák be értékeiket, törekvéseikhez pedig minél több helyit támogatót szeretnének. Éppen ezért pályázatot is hirdettek a közösség számára, a bogoziertektar@gmail.com címre április 10-ig több kategóriában várják az alkotásokat, elképzeléseket.
A jelentkezők videóban hasonlíthatnak össze régi fotókon látható utcarészeket jelenlegi állapotukkal, családtagjaikkal közösen hagyományos ételeket készíthetnek eredeti receptek szerint, illetve bemutathatják, miként ismertetnék meg a helyi értékeket egy távolról érkező turistával. Mindemellett egy napig végigkísérhetik egy helyi mesterember munkáját, vagy magát a települést mutathatják be tetszőleges történelmi korba „visszautazva.”
A szervezők ösztönzésképpen értékes nyereményeket biztosítanak a legjobb munkákért, külön közönségdíjat is meghatároztak.
Polgár Judit neve évtizedek óta egyet jelent a tehetséggel és a kitartással – írta Magyarország miniszterelnöke a Facebook-oldalán vasárnap, miután a sakkozó megválasztását javasolta köztársasági elnöknek több közéleti szereplő.
A vasárnapi heves viharok 16 megye 29 településén okoztak károkat, négy országútszakaszon is fennakadások voltak a közlekedésben, 88 gépkocsi pedig megrongálódott – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tudomány, a kultúra és a sport tizenhat szereplője levélben fordult Forsthoffer Ágneshez, az Országgyűlés elnökéhez, amelyben Polgár Judit felkérését és megválasztását javasolják köztársasági elnöknek.
Összeütközött egy lengyel és egy magyar motoros vasárnap a 107K jelzésű országúton, a Fehér megyei Mogos (Mogoș) település közelében. A balesetben mindketten megsérültek, kórházba szállították őket.
A Bucsecs-hegységben kialakult felhőszakadás miatt villámárvíz öntötte el Bușteni üdülővárost vasárnap délután, megbénítva az egész települést. A víz autókat és embereket sodort el, de elárasztotta az 1-es országutat is.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
szóljon hozzá!