
A sípályákon is jelen vannak a hegyimentők
Fotó: Maros megyei hegyimentők
A hegy nem divatbemutató-kifutó, a jég nem bocsát meg – figyelmeztetnek a hegyimentők, arra kérve a sípályákra, gyalogtúrákra indulókat, hogy csakis előzetes tájékozódás után és megfelelő felszereléssel induljanak útnak.
2024. december 28., 12:112024. december 28., 12:11
Az Országos Hegyimentőközpont közösségi oldalán szombaton közzétett értesítés szerint az elmúlt 24 órában 78 embert mentettek meg, olyanokat, akik eltévedtek, megsérültek a hegyekben, sípályákon. Ezenkívül ötven olyan hívást kaptak, amelyek a turistaútvonalak és sípályák állapotával kapcsolatos volt.
A Maros Megyei Speciális Hegyi- és Barlangimentő-szolgálat közösségi oldalán arra hívja fel a vakációzok figyelmét, hogy a megfelelő túrafelszerelés hiánya, az előzetes tájékozódás elmulasztása miatt
Mint kiemelik, a téli vakációban sokan indulnak el kirándulni a hegyekbe, akár olyan túravonalakra is, amelyeket nem ismernek eléggé.
A puffos kabát nem alkalmas a sízésre
Fotó: Országos Hegyimentő Központ
A hegyimentők hangsúlyozzák, a turistáknak elsősorban tájékozódniuk kell az útvonal nehézségi fokáról, időtartamáról, a szintkülönbségekről, és figyelembe kell venniük az időjárás-előrejelzést. Fontos észben tartani:
A hegyimentők azt ajánlják, hogy túrára csoportosan induljunk, lehetőleg tapasztalt csapattársakkal. A hátizsákban a következő minimális felszerelés legyen: (papír) térkép, iránytű, fejlámpa pótelemekkel, feltöltött telefon, külső töltőegység, megfelelő mennyiségű víz palackban, energiapótló élelmiszer, elsősegélynyújtó felszerelés és esőköpeny.
A hegyre nem divatosan kell menni
Fotó: Országos Hegyimentő Központ
Amennyiben eltévednek, nagyon fontos, hogy őrizzék meg a nyugalmukat, és ha tudják, keressék meg a jelzett útvonalat. Fontos, hogy nehéz terepen, ködben, éjszaka maradjanak biztos helyen és kérjenek segítséget.
Életmentő lehet, ha hanggal (síppal) és fénnyel (elemlámpával), vagy élénk színű ruhával is jelzik a mentőknek, hogy hol vannak.
A hegyimentők arra figyelmeztetik a sípályákra indulókat, hogy fontos a megfelelő öltözet. Az Országos Hegyimentőközpont szakemberei hangsúlyozzák:
Ellenkező esetben veszélybe kerülhet a divatos cuccok viselője, de akár más turista, szánkózó, síző is. A szülőket arra kérik, hogy gyermekeiket csakis azután engedjék a sípályákra, miután azok tudnak sízni, és a tudásukat tapasztalt sízőktől, oktatóktól szerezték meg – és nem a YouTube-videómegosztó csatornáról.
Ez nem a legújabb téli bakancs – figyelmeztetnek a hegyimentők
Fotó: Országos Hegyimentő Központ
A közlekedésrendészet munkatársai kedden 11 és 15 óra között 67 helyen végeztek ellenőrzést az 1-es országút különböző, balesetveszélyes szakaszain Ilfov, Prahova, Brasó, Szeben, Fehér, Kolozs és Bihar megyében.
Romániában vannak olyan megyék, ahol minden harmadik aktív munkaszerződés minimálbérre szól – jelentette ki szerdán az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke.
Két tonna törvénytelenül árusított pirotechnikai eszközt kobozott el a Maros megyei rendőrség tavaly, idén is fokozott ellenőrzéseket tart. Fontos változás, hogy 16 év felett már legálisan használhatók az alacsony kockázatú pirotechnikai eszközök.
Elhunyt Balázs Péter Kossuth-díjas színművész, a szolnoki Szigligeti Színház korábbi igazgatója – közölte az intézmény közösségi oldalán szerdán.
Idén októberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában (-7081 fő), a halálozások száma az 1,5-szöröse volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Az alkotmánybíróság elutasította szerdán az AUR beadványát és alkotmányosnak ítélte a második deficitcsökkentő csomag részét képező adóügyi intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet, amely egyebek mellett a helyi adók emelését is előírja.
Az ukrajnai konfliktus kezdete óta 4534 ukrán állampolgár kért menedékjogot a román államtól.
Majdnem tízmillió lej összértékben igényeltek fűtéstámogatást a fával fűtő, alacsony jövedelemből élők Hargita megyében. A fűtéspótlékot igénylők száma csökken a múlt évhez képest, de ennek az oka még nem teljesen ismert.
Nicușor Dan államelnök kedden kijelentette, hogy Románia jelentős összegeket fog beruházni a védelembe, de nem egyszerű felvásárlóként.
szóljon hozzá!