
Tavaly csökkent némileg a beadott oltások száma ahhoz képest, amikor a vakcinát a háziorvosokon keresztül osztották ki
Fotó: Veres Nándor
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter hétfőn meggyőződését fejezte ki, hogy a gyógyszerészek tömeges kiképzésével növekedni fog az influenza ellen patikákban beoltottak száma.
2024. szeptember 30., 17:542024. szeptember 30., 17:54
A tárcavezető járványügyi konferencián beszélt erről, rámutatva, hogy a cél az influenza elleni védőoltáshoz való hozzáférés megkönnyítése a lakosság számára.
„Egészen tavalyig, amikor áttértünk az európai országok túlnyomó többségében alkalmazott rendszerre, a védőoltást nem lehetett kedvezményes áron megvásárolni a gyógyszertárakban” – magyarázta Rafila, leszögezve, hogy 2023-ban némileg csökkent a beadott oltások száma ahhoz képest, amikor a vakcinát a háziorvosokon keresztül osztották ki. A miniszter szerint
Ehhez azonban arra van szükség, hogy a járványtani szakorvosok még több gyógyszerészt képezzenek ki a vakcinák beadására, növelve ezzel az oltás beadását vállaló patikák számát.
Rafila rámutatott, hogy a tavalyi szezonban legfeljebb 10 százalékkal csökkent az influenza ellen beadott oltások száma az előző idényhez képest, és ez is a változtatás miatt volt.
„Mindennek van egy kezdeti bejáratási időszaka. Az idei influenzaszezonban beoltott emberek száma minden bizonnyal magasabb lesz, mint tavaly” – idézi a minisztert az Agerpres hírügynökség.
Idén januárban és februárban 13,17 százalékkal 1091-re nőtt a fizetésképtelenné vált cégek és egyéni vállalkozók (PFA) száma 2025 első két hónapjához viszonyítva – derül ki a cégnyilvántartási hivatal (ONRC) honlapján közzétett adatokból.
Meg is betegedhetünk, ha nem megfelelő húsból fogyasztunk, ezért csak ellenőrzött helyről vásároljunk, és kerüljük az interneten hirdetett, nem ellenőrzött termékeket. Hargita megyében elkezdődtek a húsvét előtti élelmiszer-biztonsági ellenőrzések.
Tavaly átlagban 4,917 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, mintegy 42 ezerrel kevesebbet, mint 2024-ben; az átlagnyugdíj 13,8 százalékkal 2936 lejre nőtt egy év alatt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet pénteken közzétett adataiból.
Imaéjszakára várják a híveket március 27-én, péntek este több erdélyi településen, ahol közösen imádkoznak a békéért és a háborúk áldozataiért.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken több sárga riasztást adott ki rossz időjárás miatt, amelyek hétfő reggelig az ország több mint felét, így Székelyföldet is érintik.
A közeljövőben nem lesz szükség üzemanyag-vásárlási korlátozások bevezetésére – nyilatkozta csütörtökön Nicușor Dan, Románia elnöke.
Erdélyben mintegy 310 ezer választópolgár kapja meg a küldeményt a magyarországi országgyűlési választások előtt. A leggyakrabban felmerülő kérdésekre Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának misszióvezetője válaszol.
A húsvéti ünnepek miatt a szokásosnál korábban érkeznek az áprilisi nyugdíjak.
Nicușor Dan államfő csütörtökön azt nyilatkozta, hogy amint megkapja az alkotmánybíróság költségvetési törvénytervezettel kapcsolatos döntésének indoklását, azonnal kihirdeti a jogszabályt.
Az előző évhez képest 8 százalékkal 27 százalékra csökkent idén azoknak a romániai munkavállalóknak az aránya, akik boldognak és elégedettnek érzik magukat a munkahelyükön.
szóljon hozzá!