
Fotó: Gergely Imre
Egy modern víztisztító berendezést üzemeltek be hétfőn Gyilkostón: ez alkalmas arra, hogy az üdülőtelepülést ellássa tiszta ivóvízzel, de ahhoz, hogy ez fenntartható is legyen, rendbe kell tenni a hálózatot.
2022. augusztus 22., 18:542022. augusztus 22., 18:54
2022. augusztus 23., 11:262022. augusztus 23., 11:26
Alapfeltétel a gyilkostói turizmus működéséhez a jó minőségű ivóvíz. Több évtizede, hogy problémák vannak ezzel, most azonban lényeges előrelépés történt: egy korszerű, mobil víztisztító berendezést állítottak fel. Amint a helyszínen tartott sajtótájékoztatón Csergő Tibor polgármester elmondta, a vizet a tóból nyerik, és iható víz kerül innen a vezetékekbe.
Arra törekednek mostantól, hogy minden fogyasztóval szerződést kössenek, és a szolgáltatás ezáltal fenntartható legyen. Ha az egyelőre ideiglenes jelleggel telepített berendezés beválik, véglegessé is válhat.
Fotó: Gergely Imre
A kivitelező marosvásárhelyi Klarwin cég illetékese, Sabina Pistol elmondta,
A korábbi szolgáltatótól, a GO Rt.-től kapott adatok szerint a Gyilkostón óránként 5–6 köbméternyi vízre van szükség, de az a tapasztalat, hogy a rendszerbe kerülő víz több mint fele elveszik az elrozsdásodott régi vezetékek miatt. A következő feladat az, hogy ezeket a veszteségeket megszüntessék, azaz a hálózaton elvégezzék a szükséges javításokat – mondta el Zólya László, a szolgáltató HVCSK vezetője. A következő nagy lépés pedig a szennyvíztisztítás megoldása lenne, amihez a most működésbe helyezett modulhoz hasonló beszerzését javasolja – tette hozzá.
Fotó: Gergely Imre
Portik Csaba, a település legnagyobb szállodájának tulajdonosa megjegyezte,
A HVCSK jelen pillanatban még nem tudja, hogy hány fogyasztóhoz fog eljutni a víz, azaz hányan fognak fizetni a szolgáltatásért. Amint Zólya László érdeklődésünkre válaszolva közölte, most indul el ez a felmérés. „Házalni” fognak, akinek van vize, azzal szerződést kötnek, akinél még nincs, ahhoz vezetnek.
Fotó: Gergely Imre
A polgármester közölte, hogy a következő időszakban megpróbálják a 2012 előtt részben kiépített újabb hálózatot is üzembe helyezni, a vízhálózat teljes felújítására pár éve nyert pályázatot (aminek a kivitelezése azonban nem kezdődött el) pedig valószínűleg le fogják mondani, és egy teljesen új pályázattal tervezik a település vízellátását megoldani.
Fotó: Gergely Imre
Ez azonban nemcsak a gyilkostóiakat terheli majd, hanem általában Gyergyószentmiklóst, hiszen egyazon közigazgatási egységen belül nem lehet kétféle árat megállapítani. Tervezik ugyanakkor, hogy bérlés helyett megvásárolják a berendezést.
Kelemen Hunor szerdán közölte, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai nem fogják támogatni a Veștea-kormány esetleges beiktatását.
Az oktatási szakszervezetek több ezer tagja tüntetett szerdán a kormány székhelye előtt az új bértörvény tervezete ellen, majd elindultak a parlament előtti tér felé.
Idén májusban 882 177 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 606-tal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Egy férfi meghalt, két másik személy megsérült szerdán reggel két kamion frontális ütközése következtében a 6-os országúton, Zsuppa (Jupa) település közelében – közölte a Krassó-Szörény megyei rendőrség.
Meghalt kedden a kórházban az a 12 éves marosborgói (Mureșenii Bârgăului) lány, akit hétfőn a járdán gázolt el egy autó a Beszterce-Naszód megyei településen.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy szerdán benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és a miniszterjelöltek névsorát. Közlése szerint kabinetjében a PNL és a PSD politikusai mellett szakértők is helyet kapnak.
Az infláció átírja a nyaralási szokásokat, de idén sem csökken a nyaralni indulók száma Székelyföldön. Törökország és Egyiptom tartja vezető helyét a Maros megyei turisták körében, a Csíki-medencében pedig Montenegró népszerűsége nőtt meg idén.
Megjelent az első kedvcsináló előzetes a soron következő, 2027-ben érkező Shrek-filmhez. A 2000-es évek népszerű animációs franchise-ja négy mozifilmet és két Csizmás kandúr spin-offot ért meg.
Medvék jelenlétét jelezték több településről is a hatóságoknak kedd délután és az esti órákban. A hatóságok Ro-Alertet küldtek az érintett települések lakóinak.
Ismét emberre támadt egy medve: ezúttal Brassó megyében sebesített meg egy körülbelül 50 éves férfit. A sérült életének megmentéséért mentőhelikoptert is bevetettek, amely elsőként érkezett a helyszínre.
1 hozzászólás