
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Kovászna Megyei Tanfelügyelőség honlapján is közzétette a legfőbb tudnivalókat a következő iskolai tanév előkészítő osztályaival kapcsolatosan. A 2024–2025-ös tanévben Háromszéken az eredeti terv szerint 2246 hely lesz az előkészítő osztályokban. Csaknem 130 előkészítő osztály indítására, működtetésére számítanak megyeszerte.
2024. április 03., 16:082024. április 03., 16:08
A tanfelügyelőség közleménye rámutat, ősztől elvileg azokat a kisgyermekeket lehet beíratni az előkészítő osztályokba (nevezik még felvezető vagy nulladik osztálynak is), akik a 2024. szeptember 1-jétől december 31-ig terjedő időszakban töltik be hatodik életévüket. Azok a kisgyermekek, akik jelenleg óvodába járnak, a szüleik kérésére az illető intézménytől kaphatnak ajánlást, ami a beiratkozáshoz szükséges.
Az óvodát nem látogató kisgyermekek szülei 2024. április 10-ig igényelhetnek képességfelmérő vizsgát, ami arra hivatott, hogy megállapítsa, az érintett kisgyermek számára ajánlott-e a beiratkozás az első osztály előtti felvezető osztályba. Az érdekeltek a háromszéki tanfelügyelőség honlapján tájékozódhatnak egyéb részletekről, például a beiratkozási eljárás folyamatáról és a szükséges iratok listájáról.
Internetes továbbítás esetén a szülőknek ki kell tölteniük egy felelősségvállalási adatlapot. A beiratkozás időszaka 2024. április 11–14., előtte lesz – mint említettük – a személyes meghallgatás, képességfelmérés azok számára, akik valamilyen okból nem jártak, illetve nem járnak óvodába. A beiratkozók iskolai elhelyezését az oktatási minisztérium 2024. március 1-jei 3945-ös számú rendelete szabályozza.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.
Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 16 megye folyóvizeire, köztük Hargita és Kovászna megyeiekre is.
Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése: szombaton újabb 15 banival drágult a gázolaj, így literenkénti ára már minden székelyföldi töltőállomáson meghaladja a 10 lejt, míg a prémium gázolaj ára már csak pár banira van a 11 lejes lélektani határtól.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
szóljon hozzá!