
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Kovászna Megyei Tanfelügyelőség honlapján is közzétette a legfőbb tudnivalókat a következő iskolai tanév előkészítő osztályaival kapcsolatosan. A 2024–2025-ös tanévben Háromszéken az eredeti terv szerint 2246 hely lesz az előkészítő osztályokban. Csaknem 130 előkészítő osztály indítására, működtetésére számítanak megyeszerte.
2024. április 03., 16:082024. április 03., 16:08
A tanfelügyelőség közleménye rámutat, ősztől elvileg azokat a kisgyermekeket lehet beíratni az előkészítő osztályokba (nevezik még felvezető vagy nulladik osztálynak is), akik a 2024. szeptember 1-jétől december 31-ig terjedő időszakban töltik be hatodik életévüket. Azok a kisgyermekek, akik jelenleg óvodába járnak, a szüleik kérésére az illető intézménytől kaphatnak ajánlást, ami a beiratkozáshoz szükséges.
Az óvodát nem látogató kisgyermekek szülei 2024. április 10-ig igényelhetnek képességfelmérő vizsgát, ami arra hivatott, hogy megállapítsa, az érintett kisgyermek számára ajánlott-e a beiratkozás az első osztály előtti felvezető osztályba. Az érdekeltek a háromszéki tanfelügyelőség honlapján tájékozódhatnak egyéb részletekről, például a beiratkozási eljárás folyamatáról és a szükséges iratok listájáról.
Internetes továbbítás esetén a szülőknek ki kell tölteniük egy felelősségvállalási adatlapot. A beiratkozás időszaka 2024. április 11–14., előtte lesz – mint említettük – a személyes meghallgatás, képességfelmérés azok számára, akik valamilyen okból nem jártak, illetve nem járnak óvodába. A beiratkozók iskolai elhelyezését az oktatási minisztérium 2024. március 1-jei 3945-ös számú rendelete szabályozza.
Tojást festenek, kalácsot sütnek és sokan ma is eljárnak locsolni a Székelyhon olvasói közül. A húsvéti kvízre adott válaszok alapján az is látszik, hogy az ünnepi hagyományok továbbra is fontosak, még ha az egyes szokások megélése családonként el is tér.
Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.
A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.
A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
szóljon hozzá!