Sajtós képzést szervezett Háromszéken a Szentgyörgyi Ifjúsági Tanács és a Kovászna Megyei Sport és Ifjúsági Igazgatóság, a rendezvény során a fiatalok egy teljes hétvégén ismerkedhettek meg a sajtósok munkájával, a filmesek titkaival és a sajtótájékoztatók szervezésével.
2012. április 15., 16:142012. április 15., 16:14
2012. április 16., 14:232012. április 16., 14:23
Három részes lesz az a képzéssorozat, melynek első állomása hétvégén Sepsibesenyő volt, ahol közel húsz fiatal vett részt a Kovászna és Hargita megyei sajtósok által tartott műhelymunkán, illetve elméleti oktatáson. „A SZIT szervezésében megrendezett táborra azért volt szükség, mert sok fiatal szeretne a médiában dolgozni, vagy egyszerűen érdekli őket az újságírás, tévézés vagy rádiózás és az ilyen képzések által közel kerülhetnek az újságírókhoz, szerkesztőkhöz, műsorvezetőkhöz” – mondta Baloga Attila, a SZIT ügyvezető elnöke, a tábor főszervezője. Az eseményre a Sepsiszentgyörgy Székelyföld Ifjúsági és Kulturális Fővárosa rendezvénysorozat keretében került sor, és a fiatalok különböző csoportokra osztva ismerkedtek meg egy-egy sajtóorgánum munkájával.
Elsőként Grüman Róbert HÁRIT-elnök és Demeter Ferenc önkormányzati előadó tartottak beszámolót és tájékoztatót, bemutatva egy sajtótájékoztató menetét, rámutatva annak fontosságára, valamint a kommunikációs kapcsolat kiépítésének fontosságára a helyi és országos sajtóval is.
A fiatalok betekintést nyertek az online újságírás és hírszerkesztői munkába is, és mivel a Székelyhon.ro is meghívást kapott a képzésre, közösen böngésztük a fiatalokkal a hírportált, hosszan elemezve egy-egy hírt vagy interjút. A résztvevőket leginkább a szerkesztőségi munka érdekelte: hánykor kell kezdeni a munkát és mivel, hogyan jutnak el a hírek az újságíróhoz mi a hír, és hogyan maradjunk objektívek? A Székelyhon.ro mellett egy helyi lap munkatársa, Berszán Réka is bevezette a fiatalokat a szerkesztés és korrektúra rejtelmeibe.
A médiába való bevezetést követően a filmkészítés és televíziózás témában tartott előadást a székelyudvarhelyi Fazakas Szabolcs és Szabó Attila, előbbi az operatőri munkát mutatta be, míg Szabó Attila a szerkesztés és hírösszeállítás, riportkészítés titkait osztotta meg a fiatalokkal. Fazakas Szabolcs, a kamera beállításairól beszélt, kiemelve, hogy ez is olyan gépezet, mint mondjuk egy varrógép, a legfontosabb az, hogy kezelni tudja az, aki használja. Véleménye szerint sok szakmai tudással egy egyszerűbb kamera is használható profi szinten. Szabó Attila a közszolgálati televíziózásról beszélt, ismertette a különbségeket a kereskedelmi adók és közszolgálati csatorna között, bemutatta a riportműsorok készítésének elméleti részét, és azt is elmondta, hogyan készül egy tévés hír, milyen hosszú kell legyen, mit jelent az interjú.
Ezt követően az alkotó három filmjét is levetítette: A maradunk című alkotást, az Úton-útfélen című filmet, és a Szent hegy című alkotást is. Az Úton-útfélen című filmre voltak leginkább kíváncsiak a fiatalok, hiszen annak történetét mindannyian ismerték: a 11 éves Blaha Lujza téri késelő néven elhíresült roma gyerek, Pardelean Gábor István történetén elindulva keresi az alkotás a vétkeseket, felelősöket.
Az előadásokat követően műhelymunkán vettek részt az érdeklődők, rádiós, fotós, tévés műhelyeket rögtönöztek a szervezők, ahol igazi munka folyt: híreket gyártottak a fiatalok, narráltak, műsort vezettek és kipróbálták a filmezést is. A nap végén közös sajtótájékoztatót szerveztek és kvíz formájában kiértékelték mindazt, amit a három nap alatt elsajátítottak.
Baloga Attila főszervező úgy értékelte sikeres volt a képzés, mindenki megtalálta a választ a kérdéseire és ezt a rendezvényt két újabb követi még ebben az évben. „Neves előadók, filmesek, újságírók jöttek el, nagy öröm volt számunkra, hogy elfogadták a meghívást és mindennapi munkájuk mellett vállalták a fiatalok oktatását is. A résztvevők véleménye pedig egyöntetű volt: válaszokat kaptak és olyan ismeretanyagot, melyet hasznosíthatnak a jövőben, főként, hogy többen is ifjúsági szervezetekben tevékenykednek és nap mint nap írnak közleményeket. Ezután bátrabban szerveznek majd sajtótájékoztatót vagy adnak interjút, és már ezért is megérte megszervezni a képzést. A sorozat következő állomásán stratégia-tervezést és projektmenedzsment ismereteket kapnak majd a résztvevők” – értékelte a hétvégét Baloga Attila.
A képzéssorozat következő állomásaira szintén valamelyik háromszéki táborban kerül sor, idén ősszel.
Újszerű kezdeményezéssel rukkolt elő a kézdivásárhelyi Udvartér Színház. Duncan Macmillan Lélegezz! című stúdióelőadását beszélgetés követi a Vigadó Művelődési Központban.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
szóljon hozzá!