A tavalyi díjazottak
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Idén négy sepsiszentgyörgyi személyiség kaphatja meg a város tiszteletbeli polgára címet és a Pro Urbe díjat, illetve egy posztumusz kitüntetést is kioszt a várost.
2025. április 23., 17:452025. április 23., 17:45
2025. április 23., 18:112025. április 23., 18:11
A sepsiszentgyörgyi magyar és román közösség részéről a március 17-iki határidőig tizennégy javaslat érkezett arra vonatkozóan, hogy ki az a hetven éven felüli személy, aki méltónak bizonyul a Pro Urbe díjra, mert városi, megyei, országos vagy nemzetközi szinten, munkásságával öregbítette a háromszéki megyeszékhely hírnevét.
A helyi képviselő-testület oktatási, kulturális és tanügyi bizottsága – látván a jelöltek nagy számát – azt javasolta, hogy idén négyen kapják meg a díjat, mi több, egy posztumusz kitüntetést is kiosztanak, amennyiben a képviselő-testület csütörtöki rendes ülésén jóváhagyja a vonatkozó határozattervezetet.
amelyet 2014-től alkalmaztak és amely szerint évente egy személy lehet a Pro Urbe díj birtokosa, illetve a románság számarányát tekintve négyévenként egy román személyiséget is kitüntetnek. Tavaly szintén négyen érdemesültek a megtisztelő címre: Jánó Mihály művészettörténész, Kató Béla püspök, Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybíró és Carol Santa edző.
Idén Pro Urbe díjat kaphat:
Csáky Ernő hadmérnök, nyugalmazott tanár, a Hírközlési Örökség Egyesület elnöke, aki önkormányzati támogatással megalapította a sepsiszentgyörgyi műszaki kismúzeumot, a Teletárat (Távközlési Látványtárat), amely az általa összegyűjtött több ezer távközlési és híradástechnikai eszközt mutatja be.
Vinczeffy László festőművész, aki a Székely Nemzeti Múzeum restaurátoraként és számos kiállítás szervezőjeként öregbítette az intézmény hírnevét, miközben alkotóként is több mint 50 egyéni tárlatot tudhat maga mögött. Vinczeffy László a Munkácsy Mihály-díj és a Magyar Arany Érdemkereszt birtokosa, a Magyar Művészeti Akadémia tagja.
Demeter Lajos helytörténész avatott kutatója és szakértője az 1848–49-es szabadságharc háromszéki eseményeinek és szereplőinek. Számos szakmai kiadványt jelentetett meg, a Bod Péter Megyei Könyvtár munkatársaként ment nyugdíjba. Az EMKE Monoki István-díjának és a Magyar Arany Érdemkeresztnek a birtokosa.
Herman Rosner vállalkozóként, turisztikai szakemberként és a haláltáborokba hurcolt sepsiszentgyörgyi zsidók emlékezetének őrzőjeként tett a városért. 1982-ben megalapította Sepsiszentgyörgy egykori emblematikus nagyáruházát, a Sugást, húsz évig volt a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, felújíttatta a zsidó temetőt, emlékművet állíttatott a holokauszt áldozatainak.
Post mortem kitüntetésként néhai Gajzágó Márton újságírónak, a rendszerváltás utáni első sepsiszentgyörgyi polgármesternek is odaítélik a díjat.
Az átadási ceremónia május 11-én délelőtt 10 órakor lesz a Bod Péter Megyei Könyvtár nagytermében.
Csütörtökön a Madrigál kórus nyitókoncertjével elkezdődik az idei Szent György Napok. A szervezők szerdán délelőtt sajtótájékoztatón hívták fel a figyelmet néhány kihagyhatatlan programpontra.
Oberczián Géza íróval április 23-án, szerdán 18 órától a Bod Péter Megyei Könyvtárban találkozhatnak olvasói, pénteken 17 órától pedig a kovásznai művelődési ház Ignácz Rózsa-termében. A rendezvényeken a szerző két kötete kerül fókuszba.
Pár hónapnyi munka után sikerült teljesen felújítani a baconi községháza alatt húzódó, egykor falumúzeumként szolgáló pincét. Ez húsvéttól a helybéli fiatalok székhelye.
Folyamatban van az Országos Lakásügynökség (ANL) finanszírozásával épült tömbház lakásaira beérkezett igénylések prioritási sorrendjének megállapítása Kovásznán. Az önkormányzat kénytelen-kelletlen alkalmazkodik a törvényi feltételekhez.
Illyefalva községben hétvégén folytatódik a falutakaritás. Remélhetően ugyanolyan jó tapasztalatokkal zárul majd az akció, mint Sepsiszentkirályban: a hangulatos közösségi eseményen csak harmadannyi szemét gyűlt össze, mint a korábbi években.
Bármennyire is magától értetődő, hogy egyházi és világi ünnepeinket ma szabadon megélhetjük, ez nem volt mindig így. Amikor ez másképp volt – azaz a rendszerváltás előtt –, az emberek sokszor viccel oldották fel a tiltás okozta feszültséget.
Vasárnap este a 12-es országúton felborult egy autó. A sofőr és két utasa sértetlenül megúszták a balesetet.
Háztartási melléképület gyulladt ki Kökösben, a tűzoltók már dolgoznak a lángok megfékezésén, hogy ne terjedjenek át a közeli lakóházra.
A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
szóljon hozzá!