Bírók, ügyészek, rendőrök és egykori kábítószerfogyasztók beszéltek diákokból álló hallgatóságuknak a drogfogyasztás árnyoldalairól
Fotó: Kovászna megyei rendőrség
Hanyagul, koszban, mosdatlanul éltek, és napjaikat az töltötte ki, hogy miből, mikor és kivel fogyasztják el a következő adag kábítószert – két volt drogfogyasztó mesélt a kábítószeres múltjáról a háromszéki fiataloknak.
2025. március 20., 15:522025. március 20., 15:52
2025. március 20., 15:562025. március 20., 15:56
Diákoknak szervezett drogellenes konferenciát Válassz okosan! Maradj független! címmel a Kovászna megyei rendőrség. A közönséget a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Középiskola és a Székely Mikó Kollégium diákjai alkották. Hasonló rendezvényeken nem először vettek részt a középiskolások saját tanintézményeikben, most azonban két volt drogfogyasztó vallomása tette még hasznosabbá az előadást.
Alin Pahonțu rendőrparancsnok bevezető beszéde után – melyben a drogprevenciót össztársadalmi feladatnak nevezte – a sepsiszentgyörgyi városi bíróságot képviselő Cristina Gogea bírónő kezdeményezett közvetlen hangulatú beszélgetést a fiatalokkal. Főképp azt részletezte, milyen büntetéseket von maga után a drogok fogyasztása, birtoklása és terjesztése, és milyen vékony ezek között a határvonal.
Külföldön legálisan vásárolt kábítószert az országba behozni nemzetközi drogterjesztést jelent, annak megfelelő következményekkel. Illetve, ha a fogyasztónál megtalálnak bármilyen drogot, a birtoklás ténye is büntetőjogi következményeket von maga után: a 2000-ből származó 143-as törvény szerint
Az előadók igyekeztek mellőzni a „bikkfanyelvet”
Fotó: Kovászna megyei rendőrség
A 14 éven felüli kiskorúak is felelősségre vonhatók, és ha nem is börtönbe, de javítóintézetbe küldhetik őket – magyarázta a bírónő a fiataloknak.
Popescu Mihaela Alina ügyész a DIICOT (Szervezett Bűnözés és Terrorizmus elleni Ügyészség) Kovászna megyei képviseletének alkalmazottja egyszerűen és közérthetőn szólt fiatalokhoz.
A kábítószerezés fontos következményeire is felhívta a figyelmet: a fiatalokat ahhoz köthető priusszal sehol nem alkalmazzák. De még ennek előtte fontos tudni – húzta alá –, hogy
Valóban az ember egész egzisztenciája rámehet az első joint-ra (sodort kannabiszos cigaretta) mondott igenre – hangzott el az esemény folyamán többször is.
A konferencián két volt drogfogyasztó fiatal, Aleksei Neamțu és Lucian Ibănescu is mesélt saját drogos múltjáról. Ők ma már a Teen Challenge Smart civilszervezetnél dolgoznak és eddig sok ezer diák előtt beszéltek történetükről.
Lucian Ibănescu egykori drogfogyasztóként élete első füves cigijét a legjobb élményként határozza meg, de ma már nem azt választaná
Fotó: Kovászna megyei rendőrség
A temesvári Aleksei 13 és 16 éves kora között vált drogfüggővé, mert egy barátja bátyja megkínálta egy füves cigivel. Lucian Ibănescut egy rapper-manele előadó zenéje és az általa promovált életstílus taszította a drog kipróbálása felé nyolcadikos korában, az egyik videómegosztón tanulta meg a füves cigit megsodorni. Alekseinek rossz élmény volt az első füvezés, Ibănescunak azonban élete legjobb élménye volt.
A későbbiekben nem is észlelték magukon a lecsúszásuk fázisait – emlékeztek vissza. Lucian hazudni, lopni kezdett, Aleksei lógott az iskolából.
Az intő jeleket, drogdílerje letartóztatását, barátja pszichiátriára kerülését Lucian úgy értelmezte, egyszerűen „balek” az illető, rosszul csinálja a dolgokat.
Alekseinek a bukaresti Teen Challenge rehabilitációs központban sikerült leszokni, Lucian egy bodzavásári pszichiátriai intézetbe került, az intézményben a sok pszichés beteg között ő volt az egyetlen drogos. Onnan
Már nemcsak a maga egzisztenciáját határozta meg a viselkedése, hanem szüleiét, és az áldozat családjáét is – mondta Lucian a jelenlevőknek. Ezután sikerült leszoknia, bár újra kellett tanulnia élni, hiszen üresek voltak a napjai a kábítószerért folyatott hajsza nélkül. Ma családos ember, felesége gyermeket vár, de tudatosítania kellett magában, hogy
Ha visszamehetne az időben, mást választana – szögezte le a fiatal előadó.
A két fiatalember története a jelenlevő felnőttekre is mély benyomást tett. Berecz Ildikó, a Kovászna Megyei Vöröskereszt elnöke elmondta, nincs személyes tapasztalata drogfogyasztó fiatalokkal, de most még inkább tudatosult benne, mennyire fontos a témáról már a 13–15 éves tinédzserekkel beszélni.
A középiskolás diákoknak hozzájuk hasonló fiatalok meséltek arról, mennyire csalóka örömök fűződnek a kábítószerhez
Fotó: Kovászna megyei rendőrség
Zágoni Imolától, a Kovászna megyei tanfelügyelőség iskolán kívüli tevékenységeiért felelős tanfelügyelőjétől megtudtuk, a megye tanintézményeiben havonta 40-50 drogprevenciós foglalkozás zajlik, az osztályfőnökök, az iskolai tanácsadók, pszichológusok, rendőrök vagy a drogprevenciós központ munkatársainak részvételével. Különösen az Iskola másképp héten szerveznek sok ilyen tevékenységet.
– fogalmazott a tanfelügyelő.
Kevesen telefonoztak a két volt drogfogyasztó fiatal vallomása közben, ha a telefont kézbe is vették, inkább csak azért, mert éltek a felkínált, névtelenül kérdezés lehetőségével. Kár, hogy ezen az eseményen csak ennyi osztály vehetett részt – összegzett Zágoni Imola.
Folyamatban van az Országos Lakásügynökség (ANL) finanszírozásával épült tömbház lakásaira beérkezett igénylések prioritási sorrendjének megállapítása Kovásznán. Az önkormányzat kénytelen-kelletlen alkalmazkodik a törvényi feltételekhez.
Illyefalva községben hétvégén folytatódik a falutakaritás. Remélhetően ugyanolyan jó tapasztalatokkal zárul majd az akció, mint Sepsiszentkirályban: a hangulatos közösségi eseményen csak harmadannyi szemét gyűlt össze, mint a korábbi években.
Bármennyire is magától értetődő, hogy egyházi és világi ünnepeinket ma szabadon megélhetjük, ez nem volt mindig így. Amikor ez másképp volt – azaz a rendszerváltás előtt –, az emberek sokszor viccel oldották fel a tiltás okozta feszültséget.
Vasárnap este a 12-es országúton felborult egy autó. A sofőr és két utasa sértetlenül megúszták a balesetet.
Háztartási melléképület gyulladt ki Kökösben, a tűzoltók már dolgoznak a lángok megfékezésén, hogy ne terjedjenek át a közeli lakóházra.
A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.
Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.
Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.
szóljon hozzá!