
Számos programmal vár jövő héten a Civitas Alapítvány
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Vásárral, műhely-beszélgetésekkel ünnepli megalakulása 30. évfordulóját a Civitas Alapítvány Székelyudvarhelyen. Egyebek mellett társadalmi, vállalkozás- és vidékfejlesztési témákkal is készülnek a jövő pénteki eseményre.
2023. szeptember 14., 16:482023. szeptember 14., 16:48
Több mint 200 közösségi projektet tudhat maga mögött a kolozsvári és székelyudvarhelyi székhellyel is rendelkező Civitas Alapítvány – fejtette ki a csütörtöki sajtótájékoztatón Orbán Árpád fejlesztési igazgató. Felidézte:
Ők az elmúlt rendszert követő viharos időszakban alázattal és elkötelezettséggel álltak munkába, hiszen céljuk az volt, hogy a közösség a saját kezébe vehesse sorsát, fejlődhessen, jövőt álmodhasson.
– fogalmazott az igazgató. Nemcsak a pénzek bevonása a lényeg, hanem a humánerőforrás mozgósítása is – büszkék arra, hogy sikerült élhetőbb körülményeket teremteni.
A jövő pénteki, Civil–Élet–Tér elnevezésű ünnepről Bákai Magdolna szervező beszélt, hangsúlyozva, hogy lényegében ez is egy projekt, amelyet a Norvég Alap támogat.
A megnyitót délelőtt 9.30-kor tartják a szervezet székhelyén, ahol az alapítvány múltjáról lesz szó, majd 10 órakor a társadalomfejlesztéssel kapcsolatos műhelybeszélgetés kezdődik. Utóbbira azon szociális vállalkozásokat hívták meg, amelyek a közösség-fejlesztésből veszik ki a részüket. Ezt követi egy óra múlva a Civil Értékvásár nevű műhely, ahol
Fotó: Fülöp-Székely Botond
A vállalkozás-fejlesztéssel kapcsolatos beszélgetést 11:30-tól Kis Zoltán, az alapítvány projektigazgatója vezeti. Meg szeretnék vizsgálni, miképp fejleszthetők a cégek további külsős anyagi források bevonása nélkül, ezért hívtak meg több előadót.
A vidékfejlesztéssel kapcsolatos előadások délután négy órától kezdődnek a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban (SZÉK), Lázár László, az intézmény oktatója vezetésével. Ő elmondta, hogy
Erre egy, a Civitas Alapítvány munkájában szerepet vállaló közbirtokosság, illetve civil szervezetek képviselőit hívtak meg.
Lázár László szerint egyébként a vidékfejlesztésnek nemcsak a megpályázott pénzek hasznos elköltését kell jelentenie, hanem inkább annak elérését, hogy jól érezzék magukat az emberek. Ezt a szemléletet szeretnék az előadások során bemutatni.
A felsoroltakon kívül más program is várható a Civitas Alapítvány székhelyén: délután három órától kézműves foglalkozásokkal és játékkuckóval várják a gyerekeket. Alternatív lehetőségként el lehet látogatni a Mini Erdély Parkba, a Helyénvaló boltba, illetve Székelyderzsbe, a Zarándok Nyargaló Lovasközpontba is.
A szakhatóságok a Duna Bala-ágánál is különböző beavatkozási lehetőségeket elemeznek, hogy biztosítsák a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorának működéséhez szükséges vízszintet – jelentette ki péntek este Ilie Bolojan.
Jövő héttől ingyenesen lehet használni a városi buszjáratokat Csíkszeredában a hétvégéken. A Csíki Trans Kft. ugyanakkor 25 százalékkal emeli a bérletek árát, a jegyek ára azonban egyelőre a régi marad.
Országos energetikai válsághelyzetet hirdettek Romániában augusztusra a villamosenergia-termelés csökkenése miatt – jelentette be pénteken Ilie Bolojan.
Újabb marosvásárhelyi útkereszteződéseknél és átjáróknál helyezik üzembe az új jelzőlámpákat az okos forgalomirányító-rendszer részeként. Soós Zoltán polgármester szerint segítenek, gyorsítják a haladást.
Duna vízhozama továbbra is alacsony marad, augusztus 6-áig várhatóan 1450 köbméter/másodpercre csökken, fokozatos emelkedés pedig augusztus második felében várható – közölte csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Kedden vagy szerdán lehet olyan alacsony a Duna vízszintje, hogy a paksi atomerőmű utolsó, még üzemelő blokkját is teljesen le kell kapcsolni – mondta Magyar Péter miniszterelnök pénteken Pakson.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu szerint a jelenlegi parlamenti erőviszonyok alapján egy új kormány csak szűk többséggel, valamivel több mint 240 szavazattal kaphatna bizalmat a parlamentben.
Mezőrücsre telepednek ki augusztus 3-án, hétfőn a marosvásárhelyi vérközpont szakemberei, lehetőséget adva a véradásra.
Csak részben orvosolja a székelyföldi orvos- és személyzethiányt az egészségügyi létszámstop feloldása.
Döntő házként elfogadta pénteken a képviselőház a sertés- és szarvasmarhatenyésztők idei állami támogatásáról szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!