Archív
Fotó: Simon Eszter
Május 8–11. között a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium iskolahét keretében ünnepli meg az Unitárius Egyház alapításának 450., valamint a gimnázium alapításának 225., illetve újraalapításának 25. évfordulóját.
2018. május 07., 19:332018. május 07., 19:33
A homoródalmási zsinat 1793. július 10-én jegyzőkönyvben rögzítette: „(…) nemes Keresztúrfiszékben, a Székely-Keresztúri unitárius ekklézsiában, minélhamarabb egy olyan gymnasium állíttassék fel, melyben az ifjúság avagy csak a rhetorikáig taníttathassék.” A határozat alapján létrejött Székelyföld egyik leghíresebb gimnáziuma, amelyben az erdélyi települések diákjai felekezetre való tekintet nélkül megízlelhették a tudomány gyümölcseit. Az iskola már jelmondatában kitűzte:
Az 1948-as államosításkor az Unitárius Gimnáziumot megszüntették, a rendszerváltást követően pedig 1993-ban nyitotta meg újra kapuit.
Kedden reggel nyolc órától iskolatörténeti vetélkedő zajlik a Balázs Ferenc-díszteremben – tájékoztatott Varró Margit igazgató. Az unitárius templomban szerdán reggel nyolc órakor ünnepi áhítattal kezdődik a diákoknak szervezett konferencia. Norbert Zsolt kovásznai unitárius lelkész a vallási türelmetlenségről és a 450 éves tordai ediktumról, dr. Killyéni András kolozsvári sporttörténész erdélyi sporttörténetről, sportlegendákról és Killyéni Imre igazgató emlékezetéről, Sándor Zsigmond Ibolya székelykeresztúri muzeológus a 450 éves székelykeresztúri oktatásról és a 225 éves Unitárius Gimnáziumról, Demeter Sándor Loránd székelyderzsi unitárius lelkész pedig a derzsi vártemplomról és Szent László legendájáról beszél.
Délután Berde-cipós ünnepélyt tartanak az elemi iskola épületének udvarán, ahol a kisdiákok, szüleik és tanárok találkoznak. Csütörtökön tíz órától ünnepi megnyitóra és
Utána ünnepi konferenciát és műsort tartanak a Balázs Ferenc-díszteremben, majd délután négy órától bemutatják az alkalomra készült könyveket (Virágokká vált bojtorjánok – 225 év képes történetét; Kincseskönyv – 25 év iskolatörténet; Killyéni Imre emlékezete). Végül az iskolai színjátszók előadják Szabó Magda Abigél című regényének színpadi átdolgozását.
Pénteken reggel kilenc órától a Molnár István Múzeumban Nagy Lajos tiszteletbeli igazgató eddig ki nem állított munkáit Sándor Zsigmond Ibolya muzeológus méltatja, és Lakatos Sándor lelkész-vallástanár bemutatja a Balázs Ferenc-emlékkonferencia kiállításanyagát. Fél tizenegytől kezdődik a gimnázium főépületében a Jakab Elek Könyvtár névadó ünnepsége. Utána a Balázs Ferenc-díszteremben ünnepi műsor lesz, majd a Művelődési Házban délután öt órától Tavaszidő címmel néptáncgálát tartanak.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
A szélsőséges időjárási jelenségek miatt bekövetkező áramszünet okán leállt a marosbisztrai vízmű, az ivóvízellátás több helységben szünetel. A borszéki Fontana Gyógyfürdő sem nyit ma, hasonló okok miatt.
Tűz ütött ki szombaton hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sepsiszentgyörgyön Szemerja negyedieknek, az imecsfalvi és bibarcfalvi lakosoknak kell utánanézniük, hogy hol is kell szavazzanak.
Hargita megyében 292 szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat a vasárnapi elnökválasztáson. A megye szavazópolgárai számára közel 300 ezer szavazólapot nyomtattak ki az elnökválasztás első fordulójára.
szóljon hozzá!