
Többségében udvarhelyszéki települések kerülnek vörös járványügyi besorolás alá, de a megyei összesített határérték is a 3-hoz közelít
Fotó: Veres Nándor
Újabb Hargita megyei településen haladta meg az ezer lakosonkénti 3-as vészhelyzeti határértéket az igazolt koronavírus-fertőzések száma az elmúlt napokban, így Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras után további kilenc településen rendel el szigorú korlátozásokat a megyei vészhelyzeti bizottság. A járvány terjedése miatt ugyanakkor olyan települések is vannak, amelyek a zöld besorolás alól átkerülnek a sárgába. Ennek azonban nem sok jelentősége van, ugyanis a teljes megye a 3-as határérték közelébe került.
2020. október 20., 14:242020. október 20., 14:24
2020. október 20., 14:482020. október 20., 14:48
Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras után Csíkszeredában, Szentegyházán, Felsőboldogfalván, Lövétén, Csíkszentmihályon, Bögözben, Kászonaltízen, Tusnádon és Zetelakán is meghaladta a 3-as vészhelyzeti határértéket az ezer lakosra jutó igazolt Covid-19-fertőzések száma az elmúlt két hétben, így ezeken a településeken is szigorú járványügyi korlátozásokat rendel el a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság.

Kizárólag online oktatásra kell áttérniük azon települések tanintézményeinek, amelyeknél a fertőzöttségi arány ezer lakosra vetítve több mint három – rendelkezik a Hargita Megyei Vészhelyzeti Bizottság. Hargita megyében ez 12 település tanintézeteit érinti. Ezek közül többen már korábban áttértek az o
A bölcsődék egyébként nem minősülnek oktatási intézményeknek, ezekben szociális tevékenység zajlik, és nem is az oktatási minisztérium, illetve a tanfelügyelőségek irányítása alá tartoznak – a települések önkormányzatai működtetik ezeket.
A felsorolt településeken kötelező lesz a maszkviselés minden nyilvános zárt és nyílt közterületen (tehát gyakorlatilag a lakásból kilépve mindenhol hordani kell),
ugyanakkor bezárják az összes színházat, mozit, játéktermet, kocsmát, bárt, kávézót és vendéglőt is az említett településeken. Utóbbiak a konyhán nem kell felfüggesszék tevékenységüket, házhozszállítással továbbra is fogadhatnak rendeléseket.
A felsorolt közigazgatási egységek helyhatóságainak gondoskodnia kell a tanintézmények összes helyiségének a fertőtlenítéséről, kitakarításáról és kiszellőztetéséről.

A korábbi napokhoz képest több, 85 új koronavírus-fertőzést igazoltak kedden Hargita megyében, illetve két haláleset is történt az elmúlt 24 órában a térségben. Otthoni elkülönítésben már több mint 600 tünetmentes fertőzött tartózkodik.
Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője megkeresésünkre megerősítette, hogy számos településen szigorúbb intézkedéseket készül bevezetni a megyei vészhelyzeti bizottság, elmondta ugyanakkor, hogy
de ezekről még zajlik az online szavazás a megyei vészhelyzeti bizottságban, ezért nem kívánta megnevezni a szóban forgó településeket.
Elmondta ugyanakkor, hogy gyors ütemben nő az új fertőzések száma Székelyudvarhelyen
Vannak községek, ahol még a székelyudvarhelyinél is nagyobb ez az érték, az ugrásszerű növekedéshez a kis településeken azonban egy új fertőzés is elegendő, így leginkább Székelyudvarhely, illetve a nagyobb népességű városok esetében jelez masszív növekedést a vészhelyzeti érték emelkedése. Fenyéd esetében – amelynek mintegy 1200 lakója van és a községközponton kívül nincsenek beosztott falvai – például már négy igazolt megbetegedés is elegendő ahhoz, hogy piros besorolás alá kerüljön.
A megye a legutóbbi adatok szerint egyre rosszabbul áll a járvány terjedését illetően,
A keddi adatok szerint a megye esetében ez az érték 2,84 – ennél csak Bukarestben (3,23), illetve Fehér (3,06) megyében rosszabb a helyzet.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
1 hozzászólás