
Fotó: Beliczay László
Hargita megyében az összesen 67 polgármesteri tisztségből 48-at az RMDSZ nyert meg – írja az Agerpres hírügynökség az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatokra hivatkozva. A 48-ból 27 településen nem volt ellenfele a szövetség jelöltjének.
2020. szeptember 29., 09:462020. szeptember 29., 09:46
2020. szeptember 29., 09:582020. szeptember 29., 09:58
Öt független jelölt jutott polgármesteri mandátumhoz Hargita megyében, az Erdélyi Magyar Szövetség öt polgármesteri tisztséget szerzett, hat községben és Maroshévízen a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje, egy községben a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje nyert, Székelyudvarhelyen pedig a Szabad Emberek Pártjának (POL) színeiben indult jelölt diadalmaskodott. Borboly Csaba negyedik mandátumát kezdheti el a Hargita megyei önkormányzat élén.

A szavazatok 68 százalékát szerezte meg a Szabad Emberek Pártjának színeiben induló Gálfi Árpád, így Székelyudvarhely polgármestere megőrizheti mandátumát. Jól teljesített a POL jelöltlistája is: 12 mandátumot szereztek az önkormányzati képviselő-testületben, az RMDSZ hat helyet, az MPP pedig egyet.

A szavazatok nagy többségét megszerezve nyerte el Csíkszereda polgármesteri székét az RMDSZ jelöltje, Korodi Attila Csíkszeredában. A városi tanács testületében a választási eredmények véglegesítése előtt ugyancsak nagyarányú RMDSZ-többség körvonalazódik.

Huszonegy udvarhelyszéki községben az RMDSZ polgármesterjelöltjei nyerték meg a vasárnapi választásokat, míg Székelyudvarhelyen a Szabad Emberek Pártja (POL), Székelykeresztúron és Szentegyházán pedig az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) jelöltje kapott több szavazatot.

Borboly Csaba újabb mandátumot nyert Hargita megye élén, a párhuzamos szavazatszámlálás szerint.

Nagyobb felhatalmazást kapott az RMDSZ Gyergyószéken a szavazóktól mint négy évvel ezelőtt, minden gyergyószéki területen megnyerte az RMDSZ listája a választást – ismertette Barti Tihamér, a területi RMDSZ elnöke a hétfőn tartott sajtótájékoztatón.

Nincs számottevő változás gyergyószéken az elért eredményeket illetően, újrázni tudtak a már tisztségben levő polgármesterek. Gyergyószentmiklóson az RMDSZ került többségbe az önkormányzati-képviselő-testületben.
Tojást festenek, kalácsot sütnek és sokan ma is eljárnak locsolni a Székelyhon olvasói közül. A húsvéti kvízre adott válaszok alapján az is látszik, hogy az ünnepi hagyományok továbbra is fontosak, még ha az egyes szokások megélése családonként el is tér.
Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.
A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.
A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
szóljon hozzá!