
Minden csapat más módszerekkel darabolja fel, perzseli, majd dolgozza fel a disznót.Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Alsócsernátonban, a sportcsarnok mögötti téren szombaton újra megszervezik a hagyományos disznóvágást, amelyre öt csapat jelezte részvételi szándékát. Ugyancsak szombaton szerveznek disznóvágást Szentegyházán, immáron a hatodikat, de Korondon is megtartják az Ízig-vérig disznótor legújabb kiadását.
2023. február 03., 18:182023. február 03., 18:18
2023. február 03., 18:422023. február 03., 18:42
Az első találkozót Bogyiszlón, Csernáton egyik magyarországi testvértelepülésén tartották meg 2010-ben, azóta minden esztendőben más és más település látja el a házigazda szerepét. A Kovászna megyei Csernáton község
A disznótoros vacsora késő éjszakába nyúlt, ami nem csoda, hiszen a finom étkek és borok mellé a csernátoni népi zenekar húzta a talpalávalót.
A község akkori elöljárója, Bölöni Dávid már a kezdet kezdetén fontosnak tartotta tisztázni, hogy nem kívánnak versenytársai lenni a bálványosfürdői nemzetközi disznóvágó fesztiválnak, nem versenyeznek, a családot, közösséget összetartó esemény célja a hagyományápolás. „Idén sem lesz ez másként” – húzta alá Rákosi Árpád, a település jelenlegi polgármestere, aki elmondta, hogy
Mindenki a saját hagyományos módszere szerint áldozza fel, perzseli meg, darabolja és dolgozza fel a sertést, az esti disznótoron pedig megkóstolják egymás jellegzetes ételeit.
A házigazdák minden érdeklődőt várnak, lesz forró tea, forralt bor, és amikor elkészült, egy-egy tányér agyas levessel is szolgálnak. Nótázásra is lesz lehetőség, hiszen elfogadta a meghívást Ábri Béla prímás és csapata is.
Nemcsak mulatozásról, a hagyományőrzésről is szól a rendezvény, ilyenkor nyer beigazolást az ahány ház, annyi szokás mondás. Legutóbb 2016-ban volt házigazdája a rendezvénynek Csernáton, és már akkor is feltűnt a disznó feldarabolásának eltérő módozata:
Aztán van, aki szalmával perzseli, más perzselővel, vagy forró vizet használ. Ez a sokféleség tapasztalható a feldolgozásnál is, különféle ízű kolbászt, hurkát töltenek, illetve életkülönlegességek is készülnek.
A böllértalálkozó „körbejár” a résztvevő településeken, és bár idén ugyan kimaradt Schlitz (Németország) csapata, de Rákosi Árpád polgármester úgy tudja, jövőben ott rendezik meg a folytatást, ha nem ragaszkodik a házigazda szerephez az újoncként befogadott Sármellék.
Szentegyházán immár hagyománya van a disznótornak – és nyilván az azt megelőző disznóvágásnak. A Hargita megyei kisvárosban
Ezúttal a hatodik dinószótorra készülnek, a szombati program pedig a következőképpen alakul: 6.30-kor lesz a gyülekező, a helyfoglalás és a bemelegítés pálinkával (helyszín: a Szentegyházi Mártonffi János Általános Iskola sportpályája); 7 órától: csapatok bemutatása, hagyományos disznószúrás, -perzselés és -pucolás; 9 órától: a feldolgozás bemutatása a szakmai zsűri előtt, közben disznótoros kóstolás és vásár; 16 órától eredményhirdetés. Napközben tombolahúzás is lesz.
Hetedik alkalommal szervezik meg szombaton az Ízig-Vérig disznótort Korondon: a program reggel hattól gyülekezővel kezdődik, fél óra múlva pedig a „fogópálinkát” kóstolják.
Délután fél kettőtől a Pittyes2es és Gyufa gondoskodnak a jó hangulatról, fél öttől pedig Insect koncert lesz.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!