
Mivel a lakosság és a véradók nagyon kis százalékának Rh-negatív a vére, ebből van a legnagyobb hiány a megyei vérközpontnál. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nagyon hullámzó a véradók száma a Hargita Megyei Vérközpont véradási rendelőiben, és a helyzet nem javult a nyári szabadságolások kezdete óta: nagy hiány van az Rh-negatív faktorú vértípusokból. A hiány miatt nem mindig tudja azonnal teljesíteni a kórházak igényléseit a vérközpont, emiatt nézeteltérések is előfordulnak. Maros megyében jelenleg nincs vérhiány, de az ottani vérközpont vezetője is véradásra buzdít.
2022. július 26., 09:002022. július 26., 09:00
2022. július 26., 10:302022. július 26., 10:30
Minden vércsoport esetében az átlagosnál ritkább az Rh-negatív faktorú vér, leginkább ebből van hiány jelenleg a Hargita Megyei Vérközpontnál, amely
A véradók száma már a nyár elején, a szabadságolási időszak kezdetén lecsökkent a megyében, és amint arról múlt hónapban írtunk, ezúttal a korábbi években tapasztaltnál is nagyobb a vérhiány.
A helyzet azóta sem változott, amint azt a megyei vérközpont vezetője, Kopacz Ildikó érdeklődésünkre elmondta, hogy hullámzó a véradók száma, és hiány van az Rh-negatív faktorú vérből.
– válaszolta arra kérdésünkre, hogy ilyenkor miként tudják megoldani a problémát. A vérhiány miatt nézeteltérések is előfordulnak a vérközpont munkatársai és a kórházakban dolgozó orvosok között, ugyanis
Ilyenkor ki kell hangsúlyozni, hogy Rh-negatív vagy csoportazonos vérre van szükség, hiszen a más típusú vér helyett nem tudnak megfelelőt biztosítani, ha ebből nincs készleten – ezért kell általában célzott legyen a véradás a vértípust illetően – mondta még el Kopacz Ildikó.
A véradás megszervezése is nehézkes a nyári időszakban, hiszen a vérközpontnál is személyzethiány van, és az ott dolgozó alkalmazottaknak is szüksége van szabadságra, emiatt is lesznek nehézségek a nyáron – tájékoztatott az intézmény vezetője. Jelenleg azonban
„Jöjjenek, a kánikulára való tekintettel jobb, ha inkább a reggeli órákban, és fogyasszanak előtte elegendő folyadékot. Aki egészséges, próbálja ki, és segítsen rászoruló embertársain.
– biztatta a potenciális véradókat, kiemelten a Rh-negatív faktorú vérrel rendelkezőket a megyei vérközpont vezetője.
Amint arról korábban már írtunk, az utóbbi időben az ételjegyek biztosítása is nehézkessé vált a véradók számára, ugyanis
A kártyákat azonban megkésve kapja meg az intézmény, így az érintettek is.
A helyzettel kapcsolatban Kopacz Ildikó elmondta, még mindig vannak ugyan olyan korábbi véradók, akik nem kapták meg a kártyát, ám várhatóan két héten, egy hónapon belül rendeződik a késés és napirenden lesznek azok kiosztásával.
Maros megyében nincs vérhiány, kevesebb műtétet végeznek, illetve kevesebb vérre volt szükség a műtétekhez – válaszolta érdeklődésünkre Marinela Lazăr, a vérközpont vezetője, hozzátéve, hogy ettől eltekintve
A Székelyhon kérdésére, hogy melyik vércsoport az, amelyikre a legnagyobb az igény, elmondta, mindig a 0-ás vérre van a legnagyobb szükség, de bárki, bármilyen vércsoporttal adhat vért, hiszen, minden típusra szükség van. Érdeklődésünkre, hogy fennáll-e még az a szabály, hogy ha valaki gyerekkorában hepatitiszes volt, az nem adhat vért, Marinela Lazăr elmondta, 2007-ig így volt, azonban az Európai Uniós szabályai szerint, ha az illető személy kigyógyult a hepatitiszből, adhat vért.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!