
Mivel a lakosság és a véradók nagyon kis százalékának Rh-negatív a vére, ebből van a legnagyobb hiány a megyei vérközpontnál. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nagyon hullámzó a véradók száma a Hargita Megyei Vérközpont véradási rendelőiben, és a helyzet nem javult a nyári szabadságolások kezdete óta: nagy hiány van az Rh-negatív faktorú vértípusokból. A hiány miatt nem mindig tudja azonnal teljesíteni a kórházak igényléseit a vérközpont, emiatt nézeteltérések is előfordulnak. Maros megyében jelenleg nincs vérhiány, de az ottani vérközpont vezetője is véradásra buzdít.
2022. július 26., 09:002022. július 26., 09:00
2022. július 26., 10:302022. július 26., 10:30
Minden vércsoport esetében az átlagosnál ritkább az Rh-negatív faktorú vér, leginkább ebből van hiány jelenleg a Hargita Megyei Vérközpontnál, amely
A véradók száma már a nyár elején, a szabadságolási időszak kezdetén lecsökkent a megyében, és amint arról múlt hónapban írtunk, ezúttal a korábbi években tapasztaltnál is nagyobb a vérhiány.
A helyzet azóta sem változott, amint azt a megyei vérközpont vezetője, Kopacz Ildikó érdeklődésünkre elmondta, hogy hullámzó a véradók száma, és hiány van az Rh-negatív faktorú vérből.
– válaszolta arra kérdésünkre, hogy ilyenkor miként tudják megoldani a problémát. A vérhiány miatt nézeteltérések is előfordulnak a vérközpont munkatársai és a kórházakban dolgozó orvosok között, ugyanis
Ilyenkor ki kell hangsúlyozni, hogy Rh-negatív vagy csoportazonos vérre van szükség, hiszen a más típusú vér helyett nem tudnak megfelelőt biztosítani, ha ebből nincs készleten – ezért kell általában célzott legyen a véradás a vértípust illetően – mondta még el Kopacz Ildikó.
A véradás megszervezése is nehézkes a nyári időszakban, hiszen a vérközpontnál is személyzethiány van, és az ott dolgozó alkalmazottaknak is szüksége van szabadságra, emiatt is lesznek nehézségek a nyáron – tájékoztatott az intézmény vezetője. Jelenleg azonban
„Jöjjenek, a kánikulára való tekintettel jobb, ha inkább a reggeli órákban, és fogyasszanak előtte elegendő folyadékot. Aki egészséges, próbálja ki, és segítsen rászoruló embertársain.
– biztatta a potenciális véradókat, kiemelten a Rh-negatív faktorú vérrel rendelkezőket a megyei vérközpont vezetője.
Amint arról korábban már írtunk, az utóbbi időben az ételjegyek biztosítása is nehézkessé vált a véradók számára, ugyanis
A kártyákat azonban megkésve kapja meg az intézmény, így az érintettek is.
A helyzettel kapcsolatban Kopacz Ildikó elmondta, még mindig vannak ugyan olyan korábbi véradók, akik nem kapták meg a kártyát, ám várhatóan két héten, egy hónapon belül rendeződik a késés és napirenden lesznek azok kiosztásával.
Maros megyében nincs vérhiány, kevesebb műtétet végeznek, illetve kevesebb vérre volt szükség a műtétekhez – válaszolta érdeklődésünkre Marinela Lazăr, a vérközpont vezetője, hozzátéve, hogy ettől eltekintve
A Székelyhon kérdésére, hogy melyik vércsoport az, amelyikre a legnagyobb az igény, elmondta, mindig a 0-ás vérre van a legnagyobb szükség, de bárki, bármilyen vércsoporttal adhat vért, hiszen, minden típusra szükség van. Érdeklődésünkre, hogy fennáll-e még az a szabály, hogy ha valaki gyerekkorában hepatitiszes volt, az nem adhat vért, Marinela Lazăr elmondta, 2007-ig így volt, azonban az Európai Uniós szabályai szerint, ha az illető személy kigyógyult a hepatitiszből, adhat vért.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 21 megye több folyójának vízgyűjtő területére.
Robbanótöltettel felszerelt drónt találtak hétfőn Tulcea megyében – tájékoztatott kedden a védelmi minisztérium.
Őrizetbe vettek kedden a német hatóságok egy román állampolgárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy egy szélsőjobboldali terrorszervezet megalapításával, „terrorháború” útján akarta megdönteni a román államot.
Egy emberkereskedelemmel kapcsolatos ügyben huszonhét Bihar megyei helyszínen tartottak házkutatásokat kedden a rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) munkatársai.
Rendőrségi vizsgálat indult, miután egy 71 éves beteg a marosvásárhelyi sürgősségi kórház harmadik emeletéről lezuhant. A férfi egy melléképület tetejére esett, a balesetet követően pedig a sürgősségre szállították.
Érdemes figyelemmel követni az Országos Meteorológiai Igazgatóság adatait a kánikulában, hiszen többek között azt is láthatjuk, hogy mennyinek érződik a valós hőmérséklet.
A 2025-2026-os tanévben/egyetemi évben 3,518 millió iskolás és egyetemi hallgató tanult a hazai oktatási rendszerben, 33 100 fővel több, mint az előző tanévben/egyetemi évben – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Három személyautó ütközött a marosvásárhelyi Pandúrok sugárúton kedden délelőtt. Két ember sérült meg, egyiküket kórházba kellett szállítani.
Vörös jelzésű hőségriasztás lépett életbe újra kedd délelőttől Maros megyében is. A rendkívüli meleg miatt a tűzoltók a hőguta, a vízbe fulladás és a szabadtéri tüzek megelőzésére figyelmeztetik a lakosságot.
szóljon hozzá!