Romániában Zolika és tizenhét sorstársa várja a gyógyulást
Fotó: Facebook/Cure for Zolika
Zolika négy éve szólalt meg utoljára: születésnapján azt mondta, „hóember”. Azóta – állapota súlyosbodása miatt – hallgatásba merült. A kisfiú Hunter-szindrómás, egyike a világszerte nyilvántartott mintegy kétezer ilyen betegnek. A ritka és gyógyíthatatlan kór kezelésére irányuló kutatás támogatásáért édesanyja, Somodi Júlia rendhagyó adománygyűjtési akcióval rukkolt elő, hogy a Zolikához hasonló gyerekek legalább esélyt kapjanak az életre.
2018. május 10., 11:292018. május 10., 11:29
Romániában jelenleg tizennyolc Hunter-szindrómás beteget tartanak nyilván, egyikük Csete Zolika: a brassói kisfiúnál kétéves korában diagnosztizálták a betegséget.
– mesélte Somodi Júlia, Zolika édesanyja. A brassói család életében visszafordíthatatlan változást hozott a diagnózis, Júliában pedig már akkor megfogalmazódott: fojtogató tehetetlenségében mégsem ülhet tétlenül.
„Lehet, hogy Zolikának már késő. Lehet, hogy mire a kutatások befejeződnek, és bármi, ami segíthetne rajta, és eljut hozzánk, már késő lesz. De ha egy családot is megmenthetnénk ettől a kínzó szenvedéstől, az megérné a világ minden fáradságát” – írja Júlia a Cure for Zolika elnevezésű, nemrég indított Facebook-oldalon, ahol rendhagyó adománygyűjtésbe fogott. Barátok, ismerősök és ismeretlenek felajánlásaira lehet itt licitálni május 14-éig, a felajánlott összeg egyenesen az egyesült államokbeli kutatócsoporthoz kerül, a támogató pedig a meglicitált tárgyat kapja ajándékba.
klinikai vizsgálat szükséges ahhoz, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) jóváhagyja a génterápiát, ennek pedig egyetlen akadálya van, a támogatás hiánya.
A génterápia a genetikai betegségek kezelésének forradalmi megközelítése: azt feltételezi, hogy a meghibásodott gén egyetlen egészséges felépítésű mintáját beültetik a szervezetbe, minek következtében a szervezet ideális esetben elkezdi előállítani a hiányzó enzimet. Ez a legtöbbet ígérő terápiás megközelítés, amelyre a Hunter-szindrómás betegeknek nagy szükségük van.
„Azonban a gyógyszerészet világában a Hunter-szindróma kezelését biztosító gyógyszert »árva gyógyszernek« tekintik, ezek azok a gyógyszerek, amelyek kevesebb mint 200 ezer beteget érintenek. A gyógyszergyártók ugyanis jelentős anyagi alapot biztosítanak gyakoribb betegségek – például a cukorbetegség, a rákkutatás stb. – klinikai vizsgálataihoz, hiszen így a jövőben a gyógyszereladásból nagyobb bevételre számíthatnak. Mivel azonban a Hunter-szindróma előfordulása rendkívül ritka, így nagyon kevés vállalat hajlandó támogatni a kutatást” – magyarázta Júlia. Ennek hiányában tehát
A célösszeg 2,5 milliárd dollár, ebből mostanáig mintegy 1,2 milliárdot sikerült összegyűjteni. „Belső forrásokból tudjuk, hogy júliusban kilenc gyermek kezelése már meg is kezdődhet. De a támogatásgyűjtés itt nem áll le, hiszen ha a klinikai tesztek sikereseknek is bizonyulnak, a gyógyszert még a gyártásra is elő kell készíteni” – tudtuk meg.
Az akció felajánlásait a Cure for Zolika Facebook-oldalon lehet megtekinteni, azonban a kezdeményezés a jelenleg zajló liciten túl is folytatódik majd, Júlia úgy tervezi, az elkövetkező hetekben újabb gyűjtést szervez.
Ritka és egyelőre gyógyíthatatlan
A Hunter-szindróma ritka és egyelőre gyógyíthatatlan genetikai betegség, amely fokozatosan leépíti az emberi szervezetet. Majdnem kizárólag fiúkat érint: jelenleg az Egyesült Államokban ötszáz, világszerte pedig kevesebb mint kétezer beteget tartanak nyilván. A Hunter-szindrómában szenvedő gyerekek esetében kimutatható egy rendellenesség azon a génen, amely egy enzim, az iduronát-2-szulfatáz (I2S) termelését irányítja. Ez a sejtműködés közben létrejött hulladék, a glükozaminoglikánok (GAG-k) lebontását végzi. A fent említett enzim hiányában ezen glükozaminoglikánok felgyűlnek a szervezetben, és progresszív kárt okoznak az egész testben. Annak ellenére, hogy a betegség már születéskor jelen van, a tünetek fokozatosan válnak észlelhetőkké, ahogy a glükozaminoglikánok fokozatosan felgyűlnek a szervezetben, általában 2–4 éves korban válik lehetővé a diagnózis megállapítása. A legtöbb Hunter-szindrómás fiú 2–5 éves korig fizikailag és értelmileg is fejlődik, majd fokozatosan leépülnek, képtelenekké válnak beszélni, járni, enni. Legtöbben nem élnek tizenéves korukig. A Hunter-szindrómás gyerekek kb. húsz százalékának esetében nem figyelhető meg értelmi sérülés vagy hanyatlás, normál intelligenciával rendelkeznek, azonban a fizikai tünetek állandóan jelen vannak.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Több fesztivál és kulturális szereplő mellett idén a VIBE is csatlakozik azokhoz, akik arra bátorítják közösségüket, hogy részt vegyenek a választásokon – közlik a fesztivál szervezői.
szóljon hozzá!