Romániában Zolika és tizenhét sorstársa várja a gyógyulást
Fotó: Facebook/Cure for Zolika
Zolika négy éve szólalt meg utoljára: születésnapján azt mondta, „hóember”. Azóta – állapota súlyosbodása miatt – hallgatásba merült. A kisfiú Hunter-szindrómás, egyike a világszerte nyilvántartott mintegy kétezer ilyen betegnek. A ritka és gyógyíthatatlan kór kezelésére irányuló kutatás támogatásáért édesanyja, Somodi Júlia rendhagyó adománygyűjtési akcióval rukkolt elő, hogy a Zolikához hasonló gyerekek legalább esélyt kapjanak az életre.
2018. május 10., 11:292018. május 10., 11:29
Romániában jelenleg tizennyolc Hunter-szindrómás beteget tartanak nyilván, egyikük Csete Zolika: a brassói kisfiúnál kétéves korában diagnosztizálták a betegséget.
– mesélte Somodi Júlia, Zolika édesanyja. A brassói család életében visszafordíthatatlan változást hozott a diagnózis, Júliában pedig már akkor megfogalmazódott: fojtogató tehetetlenségében mégsem ülhet tétlenül.
„Lehet, hogy Zolikának már késő. Lehet, hogy mire a kutatások befejeződnek, és bármi, ami segíthetne rajta, és eljut hozzánk, már késő lesz. De ha egy családot is megmenthetnénk ettől a kínzó szenvedéstől, az megérné a világ minden fáradságát” – írja Júlia a Cure for Zolika elnevezésű, nemrég indított Facebook-oldalon, ahol rendhagyó adománygyűjtésbe fogott. Barátok, ismerősök és ismeretlenek felajánlásaira lehet itt licitálni május 14-éig, a felajánlott összeg egyenesen az egyesült államokbeli kutatócsoporthoz kerül, a támogató pedig a meglicitált tárgyat kapja ajándékba.
klinikai vizsgálat szükséges ahhoz, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) jóváhagyja a génterápiát, ennek pedig egyetlen akadálya van, a támogatás hiánya.
A génterápia a genetikai betegségek kezelésének forradalmi megközelítése: azt feltételezi, hogy a meghibásodott gén egyetlen egészséges felépítésű mintáját beültetik a szervezetbe, minek következtében a szervezet ideális esetben elkezdi előállítani a hiányzó enzimet. Ez a legtöbbet ígérő terápiás megközelítés, amelyre a Hunter-szindrómás betegeknek nagy szükségük van.
„Azonban a gyógyszerészet világában a Hunter-szindróma kezelését biztosító gyógyszert »árva gyógyszernek« tekintik, ezek azok a gyógyszerek, amelyek kevesebb mint 200 ezer beteget érintenek. A gyógyszergyártók ugyanis jelentős anyagi alapot biztosítanak gyakoribb betegségek – például a cukorbetegség, a rákkutatás stb. – klinikai vizsgálataihoz, hiszen így a jövőben a gyógyszereladásból nagyobb bevételre számíthatnak. Mivel azonban a Hunter-szindróma előfordulása rendkívül ritka, így nagyon kevés vállalat hajlandó támogatni a kutatást” – magyarázta Júlia. Ennek hiányában tehát
A célösszeg 2,5 milliárd dollár, ebből mostanáig mintegy 1,2 milliárdot sikerült összegyűjteni. „Belső forrásokból tudjuk, hogy júliusban kilenc gyermek kezelése már meg is kezdődhet. De a támogatásgyűjtés itt nem áll le, hiszen ha a klinikai tesztek sikereseknek is bizonyulnak, a gyógyszert még a gyártásra is elő kell készíteni” – tudtuk meg.
Az akció felajánlásait a Cure for Zolika Facebook-oldalon lehet megtekinteni, azonban a kezdeményezés a jelenleg zajló liciten túl is folytatódik majd, Júlia úgy tervezi, az elkövetkező hetekben újabb gyűjtést szervez.
Ritka és egyelőre gyógyíthatatlan
A Hunter-szindróma ritka és egyelőre gyógyíthatatlan genetikai betegség, amely fokozatosan leépíti az emberi szervezetet. Majdnem kizárólag fiúkat érint: jelenleg az Egyesült Államokban ötszáz, világszerte pedig kevesebb mint kétezer beteget tartanak nyilván. A Hunter-szindrómában szenvedő gyerekek esetében kimutatható egy rendellenesség azon a génen, amely egy enzim, az iduronát-2-szulfatáz (I2S) termelését irányítja. Ez a sejtműködés közben létrejött hulladék, a glükozaminoglikánok (GAG-k) lebontását végzi. A fent említett enzim hiányában ezen glükozaminoglikánok felgyűlnek a szervezetben, és progresszív kárt okoznak az egész testben. Annak ellenére, hogy a betegség már születéskor jelen van, a tünetek fokozatosan válnak észlelhetőkké, ahogy a glükozaminoglikánok fokozatosan felgyűlnek a szervezetben, általában 2–4 éves korban válik lehetővé a diagnózis megállapítása. A legtöbb Hunter-szindrómás fiú 2–5 éves korig fizikailag és értelmileg is fejlődik, majd fokozatosan leépülnek, képtelenekké válnak beszélni, járni, enni. Legtöbben nem élnek tizenéves korukig. A Hunter-szindrómás gyerekek kb. húsz százalékának esetében nem figyelhető meg értelmi sérülés vagy hanyatlás, normál intelligenciával rendelkeznek, azonban a fizikai tünetek állandóan jelen vannak.
Szerda az utolsó nap, amikor még osztják az érintettek számára az energia-kiegészítő juttatást Gyergyószentmiklóson.
A Székely Mikó Kollégium 2020-ban elkezdett általános felújítása keretében visszaadták régi fényét a főépületben levő múzeumterem patinás kazettás mennyezetének. Ez alkalomból Mikó Imre előtt is tisztelegtek a hagyatékából nyílt kiállítással.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának temetési szertartásával egyidőben gyászmisét tartanak csütörtökön Csíksomlyón.
A keresőcsapatok kedden délután megtalálták a kiskorút, aki a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén tűnt el a délben.
Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.
Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
szóljon hozzá!