A gyergyószentmiklósi városi kórház főépülete
Fotó: Gergely Imre
Orvosok érkeztek, és nagy számban vásárolt korszerű gépeket, felszereléseket a gyergyószentmiklósi kórház az elmúlt egy év alatt. Ezzel komoly előrelépések történtek, de még bőven van feladat, megoldásra váró probléma. Ezekről beszélgettünk az egy éve kinevezett kórházmenedzserrel.
2022. április 26., 22:162022. április 26., 22:16
2022. április 26., 22:182022. április 26., 22:18
A legfontosabb kérdés, hogy a gépek és orvosok érkezésének milyen hatása van a gyógyításra, mit érez ebből a beteg – kezdtük előjáróban a Fülöp Enikő menedzserrel való beszélgetésünket.
Amint elmondta, hosszú volna felsorolni a fejlesztések által létrejött összes új lehetőséget, szolgáltatást, de
A belgyógyászaton, kardiológián új kivizsgálási technológiákat vezettek be, így a beteg bennfekvése idején, vagy járóbeteg-rendelés alatt sokkal több kivizsgáláshoz fér hozzá helyben.
„Az, hogy több osztályra is új szakorvosok érkeztek, mindezzel összefügg. Ahhoz, hogy egy orvos a gyergyói kórházat válassza, kell a géppark, amivel tud dolgozni, vagy az, hogy kilátásban legyen a gépek a beszerzése. Nem lehetetlen dolgokat kérnek, hanem azt, ami normalitás. A kórház feladata, hogy mindezt megteremtse” – fogalmazott Fülöp Enikő.
Elmondta, számos terve volt Gyergyószentmiklósra érkezésekor, de az akkori prioritásait felülírta a koronavírus-járvány épp akkor kezdődött újabb hulláma. Akkor az lett az elsőrendű feladat, hogy a kórház megfelelő működése biztosítva legyen az új helyzet követelményeinek megfelelően. Azonban ezzel párhuzamosan elindult az eredeti elképzelések megvalósítása is. Az első volt ezek közül új szakorvosok alkalmazása.
Az intenzív terápia, a röntgen és a sürgősségi osztály lett volna a legsürgősebb; ebből az intenzív osztályon sikerült megoldani az orvosellátást.
Sok új gép érkezett, lényegesen bővülhetne a szolgáltatás, amit nyújtani tudnának velük. Nagy szükség volt az asszisztensek és a kisegítő személyzet létszámának emelésére, ami a szolgáltatás minőségére van kihatással, nem mindegy, hány ágyra jut egy ápoló – tette hozzá a menedzser. Indul a kórszövettan (hisztopatológia) osztály is, ahová szintén új szakorvos érkezik. És idén következik az intézmény akkreditálása is.
Az utóbbi hónapokban többször is téma volt a kórház 5 millió lejes tartaléka, és hogy az miért nem volt felhasználva. Fülöp Enikő erre is választ adott: „ez az összeg már 2020-ban is megvolt, a korábbi évek gazdálkodásának eredménye, és ez abból keletkezett, hogy a személyzeti költségek is minimumon voltak tartva, és eszközvásárlások sem történtek. 2022-re ennek az 5 milliónak a felét fejlesztésre, másik felét működésre irányoztuk elő. Működésre azért szántunk ekkora összeget, mert nem tudhattuk akkor még, hogy az energiaárak emelkedését milyen mértékben és mennyi ideig fogja kompenzálni a kormány. A fejlesztéseknél pedig pontosan meghatároztuk, hogy konkrétan mire fogjuk költeni. Ahhoz, hogy a 2021 végén megrendelt és leszállított gépeket abból kifizessük, a városi képviselő-testület határozatával kellett volna módosítani a beruházási listánkat. Csak saját döntésem szerint nem költhetem bármire a pénzt. Közben ez a kérdés egyébként megoldódott, megkaptuk a várostól az általuk ígért összeget és a gépeket ki is fizettük”.
Nemrégiben egy tanácsülésen vetődött fel, hogy az ide érkező orvosok számára szolgálati lakások biztosítására lenne szükség. Ez egy olyan plusz lehetőség lenne, ami lényegesen segítené a fiatal orvosok idevonzását. Máshol ez bevett gyakorlat, hogy ezzel is ösztönzik azokat, akiket szeretnének a városba hívni.
– mutatott rá Fülöp Enikő.
Vitatott téma Gyergyószentmiklóson még a más városokból ingázó ügyeletező orvosok szállítási költségének fedezése, amit az eddigi visszajelzések szerint az önkormányzaton keresztül nem lehet megoldani. Ezt eddig az intézményt támogató Dr. Fejér Dávid Egyesület segítségével fedezték, de ennek is végesek a forrásai. Fülöp Enikő kéri ezért a gyergyóiakat, hogy adójuk 3,5 százalékával támogassák az egyesület tevékenységét és ezáltal a kórházat.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
szóljon hozzá!