
Fotó: Gergely Imre
Ahol eddig nem volt szennyvízhálózat, ott kiépítik, ahol pedig elavult, ott kicserélik – nagyszabású közműépítés kezdődött Gyergyószentmiklóson. Ha minden jól megy, két évi munka után a város teljes területén rendelkezésre áll majd a szolgáltatás.
2019. október 17., 12:232019. október 17., 12:23
Dolgoznak a munkagépek és a szakemberek a Dózsa György, a Rózsa és az Építő utcában is, most helyezik a földbe az új csatornahálózat első elemeit. A 28 millió lej értékű beruházás révén 47 kilométernyi vezeték épül. A város 80 utcájában és a három lakónegyedben is dolgoznak majd, 2370 bekötéshez készítik el a csatlakozási pontokat – ismertette Nagy Zoltán polgármester.
A munkálatok során elkészül a csatornahálózat azokban a városrészekben is, ahol eddig nem volt, máshol pedig újakra cserélik a 40–50 éves, elavult vezetékeket. Ha minden rendben megy, az ütemterv szerint
A vezetéképítést azokban az utcákban kezdték, ahol már folyamatban vannak az útfelújítások, illetve ezután következnek. A Dózsa György utcában már tart az út teljes újjáépítése, a Rózsa és az Építő utca esetében pedig rövid időn belül megtörténik a felújításra kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése, a kivitelező kiválasztása.
Fotó: Gergely Imre
Szintén emiatt dolgoznak majd hamarabb a csatornázással a Békény utcában is. A munkálat során 2–2,5 méter mélységbe kerülnek a vezetékek, ez forgalomkorlátozásokkal jár majd. Egyes szakaszokon részleges, máshol teljes útlezárások lesznek, de
– közölte a polgármester.
Abban, hogy a város finanszírozást kaphatott a fejlesztési minisztériumtól az útjavításokhoz és a most indult csatornázáshoz, nagy jelentősége volt az MPP–RMDSZ-együttműködésnek – emelte ki Nagy Zoltán. Helyi, megyei és parlamenti RMDSZ-es lobbi is szükséges volt ahhoz, hogy ez megvalósuljon – tette hozzá, kiemelve Barti Tihamér megyei önkormányzati alelnök szerepét.
Fotó: Gergely Imre
További, a város történetében nagyarányúnak mondható fejlesztések is előkészületben vannak. A városközpontot a vasútállomással összekötő Testvériség sugárút, a Márton Áron utca és az Örmény templom utca felújítása is közeleg, de ezzel egy időben a város felszegi részén a Selyem, Tölgyfa, Kurta és Kőrisfa utcák aszfaltozásának előkészítése is zajlik. Itt egy újabb buszjárat elindítása is tervben van.
Nagy Zoltán hangsúlyozta, hogy a csatornaépítést végző cég, vagyis a csíkszeredai székhelyű Hidrotran Kft. hozzáértésében nagyon bíznak. Elmondta, több gyergyószéki településen is dolgozott már a cég, és munkájával elégedettek voltak a helyiek mind a minőség, mind az ütemterv betartását illetően. Ez a kérdés nagyon is lényeges Gyergyószentmiklóson, ahol egy másik cég, az Arcons már több mint tíz éve nekilátott egy hasonló léptékű beruházásnak, de azóta sem készült el vele.
Az Országos Beruházási Társaság (CNI) által finanszírozott akkori fejlesztés 32 kilométernyi ivóvízhálózat és 16 kilométernyi szennyvízcsatorna kiépítését, vízház és derítőállomás építését jelenti. Ez 95 százalékban kész van ugyan, de a hátralévő munkálatokat nincs ki elvégezze, ugyanis a cég október elején csődbe ment, és jelenleg azt sem tudni, hogy az eddig elkészült részeket miként lehetne átvenni és működésbe helyezni. Egyelőre a fejlesztési minisztérium is keresi erre a megoldást – vázolta a helyzetet Nagy Zoltán.
A város hajlandó lenne szakaszonként is átvenni, hogy végre működhessen – tette hozzá. Azt viszont nem szeretnék, ha a munkálat során elkülönített garanciapénzt használná fel a CNI a hátralévő munkálatokra, akkor ugyanis nem volna miből finanszírozni az esetleges későbbi javításokat.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
szóljon hozzá!