Szentivánéji álom figurásan

Január 25-én mutatja be a Figura Stúdió Színház William Shakespere Szentivánéji álom című vígjátékát. Az előadás minden szempontból eltérő lesz a megszokottól – mondták elöljáróban az alkotók.

Pethő Melánia

2014. január 22., 18:092014. január 22., 18:09

2014. január 22., 18:472014. január 22., 18:47

 

„A gyakorlat általában az, hogy egy előadást meghívott rendezővel, esetleg díszlettervezővel vagy vendégszínészekkel hozunk létre, ez esetben egy alkotócsoport dolgozik együtt a figurásokkal” – mondta el Czegő Csongor, a Figura Stúdió Színház igazgatója. Minitársulatként mutatta be azt a csapatot, mely a Figura társulatát kiegészítve játssza a Szentivánéji álom című előadást. Balogh Attila rendező, Benedek Zsolt dramaturg, Golicza Előd díszlettervező mellett hat színművészeti hallgató is dolgozik a produkción. Az összesen huszonöt előadóval megrendezett darabban a Szín-kron csoport nyolc tagja, illetve Czegő Csongor színházigazgató is szerepet kapott, továbbá az élőzenét biztosító három zenész is részese a színpadon zajló játéknak.

„Fontos, hogy fiatal alkotóknak lehetőséget teremtsünk akár társulatok alakítására, akár arra, hogy hivatásos színházi közegben kipróbálják magukat. Ezért is ragaszkodtam minden nehézség ellenére ahhoz, hogy ez a csapat ezekkel a színészekkel, tervezővel, dramaturggal, rendezővel legyen ebben a munkában” – fogalmazott Czegő, aki úgy értékeli, a Figura társulata számára jelentős vállalkozás az, hogy egy minitársulatként működő alkotócsapattal dolgozik együtt. „Két külön entitás találkozik: a Figura színészei és egy más munkamódszert követő csapat. Mintha egy koprodukciót csinálnánk. Sokat ígérő találkozás ez két kicsi, de szépreményű társulat között” – mondta.

Egyfajta műhelymunka az előadás

„Egy olyan nyelvet keresgéltünk, amelyik a zenével karöltve szólal meg, de nem musical. Kicsit hasonlít az opera törekvéseihez, ám teljesen kortárs zenei motívumokkal” – tájékoztatott az előadás rendezője, Balogh Attila. Ismertette, a Szentivánéji álom cselekménye három síkon zajlik: a szellemvilág, a szerelmesek és a mesteremberek síkján. „A mesteremberek síkja egy erős apropó a Figura múltjára is, ez a sík kicsit összemosódik a valósággal. Az előadásban ugyanis a társulatvezetőt a Figura igazgatója játssza, és a szereplők neve is hasonlít a valós színészek nevéhez” – mondta.

A  színpadon zajló játék és élőzene egymást gerjeszti, folyamatos párbeszédben áll egymással – ezt a fajta alkalmazást is rendhagyónak tartják az alkotók. Mint Czegő Csongor fogalmazott: „eléggé úttörő kísérlet, így nemigen zenélnek színházban”. Az igazgató és a rendező is úgy véli, további érdekessége a darabnak a módszer, ahogyan a próbafolyamat zajlik.

Új fordításban a shakespeare-i szöveg

Bár több magyar fordítása létezik a Szentivánéji álomnak, az előadást egy újabb, Benedek Zsolt által végzett fordításban dolgozzák fel. Mint ő maga mondta, az Arany János által végzett fordítás vonalát követve, megtartva annak varázslatosságát, Shakespeare világát próbálja tükrözni az általa fordított szöveg.

„Sokat változott a színház, ezért picit másként kell fogalmazni ahhoz, hogy ne Shakespeare-t kopírozzuk, hanem az ő világát próbáljuk megteremteni. Tudva, hogy zenével, mozgással, mi mindennel fogunk dolgozni, próbáltam, hogy ne a szöveg domináljon, hanem az atmoszféra. Egy-két helyen kibontásra kerültek olyan dolgok, melyeket a szerző nem bonthatott ki, viszont a darabban utal rá. Mindezek mellett Shakespeare-hez teljes mértékben hűek próbálunk maradni mind koncepcióban, mind fordításban” – szögezte le.

Ahogyan három sík létezik a darabban, három nyelvezet is van, a köznyelvhez a mesterembereké áll a legközelebb – mondta Benedek Zsolt. A szerelmesek nyelvezete a szerelmes versektől a popdalok világáig terjed, a harmadik nyelvi réteg, a tündéreké archaikusabb, mágikusabb.

„Az előadás egyfajta figyelmet fog elvárni a nézőktől, de reméljük, hogy ezt ki tudjuk érdemelni” – mondják az alkotók. A figyelmen kívül a nézők bizalmára, játékos kedvére is számítanak. „Játékra hívjuk a nézőket, szeretnénk, ha partnerek lennének ebben. Nagyon sok múlik azon, hogy bízzanak bennünk, közel merjenek jönni” – utalt az előadásmódra a rendező.

A stúdió-előadást a művelődési ház nagyszínpadán mutatják be szombaton este 7 órától. Jegyeket a fennmaradó helyek függvényében árusítanak a helyszínen. A bérletes előadásokat februártól tartják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei