Fotó: Veres Nándor
Jelenleg is tart a Környezetvédelmi Alap által meghirdetett roncsautóprogram, amelynek keretében szeptember 30-éig természetes és jogi személyek is leadhatják régi autóikat. Hargita megyében a tavalyihoz hasonló az érdeklődés.
2015. szeptember 07., 18:292015. szeptember 07., 18:29
Eddig 64 magánszemély és négy cég adta le régi autóját Hargita megyében csíkszeredai és gyergyói telephellyel rendelkező Remat vasbegyűjtő vállalathoz az idén is meghirdetett, a köznyelvben csak roncsautóprogramként emlegetett kormányprojekt keretében.
A projektben a természetes és jogi személyek leadhatják a nyolcévesnél régebbi gépkocsijukat, hogy az azért járó értékjegy felhasználásával, 6500 lejes kedvezménnyel új autót vásárolhassanak a programban regisztrált gépkocsi-forgalmazóknál.
A Környezetvédelmi Alap honlapjának legutóbbi adatai szerint eddig országos szinten a magánszemélyek 14 ezer, míg a cégek megközelítőleg ezer értékjegyet használtak fel. A Hargita megyében található két Remat-telephely közül a csíkszeredainak van nagyobb forgalma: itt mintegy hatvan autót adtak le, tudtuk meg Bíró Józseftől, a Remat vasbegyűjtő telephely csíkszeredai igazgatójától. Az igazgató szerint tavaly ilyenkor is hasonló volt az igénylők száma.
A roncsprogramon kívül jelentős számban vannak olyanok is, akik ócskavasként adják le régi, már nem használt autójukat, tudtuk meg Bírótól. Hozzátette, ha valaki szeretne részt venni a programban, de nem rendelkezik autóval, amit leadhatna, akkor is lehetősége van erre, ha talál olyan személyt, aki leadná gépjárművét, viszont nem szeretne újat venni. „Nagyon sokan vannak, akik leadnák az autót, de nem akarnak újat vásárolni. Ezeket a személyeket az autókereskedőhöz irányítjuk, és ha jelentkezik olyan kliens, aki új autót szeretne venni, de nincsen régi járműve, akkor összehozzák ott vele. A piaci ára 700 lej körül van jelenleg egy ilyen autónak” – ismertette a részleteket Bíró.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!