Fotó: Baricz Tamás Imola
Csomafalvi olvasóink szerencseszelvényeken feltett kérdéseire válaszolt Márton László Szilárd polgármester. A községvezető beszélt az aszfaltozásról, vízvezetékcseréről, a tavaszi nagytakarításról, a szelektív hulladékgyűjtésről, a Fenyőalja Turisztikai Egyesület székhelyéről, továbbá a tejtermelőket érintő kérdésre is válaszolt. Jelezte, nem felejtette el folyó évi ígéreteit.
2013. március 13., 16:372013. március 13., 16:37
2013. március 13., 18:242013. március 13., 18:24
– Mikor kezdik el az utcák aszfaltozását? S hát a Kis utat?
– Az utak felújítása egy összetett projektnek a része. Az utak aszfaltozását mindenképpen a vízvezetékrendszer kicserélése után fogjuk elkezdeni, mely szintén része a projektnek. Ez a munka az utcák felásásával, átvágásával jár, meg kell várni, hogy a föld megülepedjen, különben nem lehet friss aszfaltot önteni. A projekt része még az árkok, járdák, átereszek építése és kapubejárók aszfaltozása is. A vízvezetékcsere a falu egész területére vonatkozik, kivéve két utcát: a Temető utcát, ahol már megtörtént ez az aszfaltozást megelőzően, és a Szederpatak utcát, ahol csupán tűzvédelmi csapokat szerelünk fel. Az aszfaltozás hamar megy, a kivitelező 10 km útszakaszt kell teljesen felújítson, de erre szeptember előtt nem hiszem, hogy sor kerülne, de az idén meg kell történnie. A Kis út a program harmadik szakaszába van besorolva, a legforgalmasabb utcával kezdjük a felújítást, és idén, ha az időjárás is engedi, a projektbe bekerült utcákat leaszfaltozzuk.
– Ugye nem feledkezett meg idénre tett ígéreteiről?
– Gondolom, hogy az olvasó ezt a tavalyi kampányidőszakban elhangzottakra érti. Amit ígértem a 2013-as évre, arról nem fogok megfeledkezni. Az év végére ígértük a ivóvízvezeték-rendszer cseréjét, az aszfaltozást, árkok, járdák építését, illetve a Maros-híd felújítását. Mindezeket igyekszünk betartani. Az erdei utak, iskolák felújítását ugyan nem 2013-ra ígértük, de már idén nekifogunk a munkálatoknak.
– Mikor lehet Csomafalván tiszta vizet inni? Lesz-e fejlesztés?
– Csomafalván tiszta vizet lehet inni folyamatosan, néhány eset kivételével. Ez leginkább hóolvadáskor van, ilyenkor magas a vízben az iszaptartalom. Tavaly építettünk egy zárógátat a gyűjtőtó elé, hogy kifogja az iszapos vizet. Lesz fejlesztés a vízháznál is, a tervezővel már elkezdődtek az egyeztetések. Az alpolgármester a napokban intézkedett, hogy meglegyenek azok a szerek, amelyek szükségesek az iszap kicsapatásához azokban az esetekben, amikor zavaros víz érkezik a gyűjtőtóból. Szakembert hívtunk a vízházhoz, aki beállítja ennek a „receptjét”, illetve előklórozást is végzünk.
– Mikor kezdődik el a tavaszi nagytakarítás?
– Virágvasárnap előtti hétre terveztük a nagytakarítást, a központ takarítása már elkezdődött, és a köztereken is folyamatosan dolgozunk. Csomafalván hagyomány az, hogy felosztjuk, melyik nap milyen munkálatra kerül sor. Közterek tisztítása, határkerülés útvonalának takarítása, lomtalanítás, elektronikai hulladékok gyűjtése stb. Egy napot, jelen esetben a csütörtököt jelöltük ki, hogy mindenki a portája előtt takarítson. A nagytakarítási akció programja már minden családhoz eljutott, ugyanis a napokban jelent meg a Csomafalvi Hírlap, mely részletesen tájékoztatja a lakókat.
– Mikor lesz kézzelfogható segítség a tejtermelőknek?
– Kézzelfogható segítség a különböző támogatásokban van, ami nem teljesen tőlünk függ. Az információ átadásával, a helyszín biztosításával segítjük a gazdákat. Ami az önkormányzatot illeti, ha a Hajnal épületének a megvásárlására, tejfeldolgozóvá alakítására gondolt, aki ezt kérdezte, az egy hosszabb folyamat. Jelen pillanatban még vitázunk, a döntéshozó testületen belül is ellentét van, néhány tanácstag nem lát ebben fantáziát. A tejet egyelőre elviszik a faluból, és kifizetik a gazdáknak, de ez csak egy rövid-, esetleg középtávú megoldás. Ha jól értesültem, a nagy tejfeldolgozó saját farmok létrehozására pályázott, és mihelyt nem éri meg innen elszállítani, itt marad a tej a csomafalvi gazdáknak. Ha megtaláljuk a közös hangot az önkormányzaton belül, és lesz közösségi akarat, megvásárolva a Hajnal épületét, egy tejfeldolgozót szeretnénk elindítani. A kisüzem elindításában támogat a megyei tanács. Az első lépés március 21-én lesz, amikor a gazdákat második alkalommal is összehívjuk, és nemcsak a tejtermelőket, hanem azokat is, akik a mezőgazdaságban dolgoznak, hogy megalakítsuk a termelői csoportot.
– Hol kap helyet a Fenyőalja Turisztikai Egyesület?
– Első alkalommal találkozok ezzel a felvetéssel, az egyesületnek nem volt ilyen jellegű kérése. A gyümölcsfeldolgozó közösségi konyha el fog készülni a tavasz folyamán. Már többször tárgyaltunk az egyesület tagjaival, és valószínű, ők fogják adminisztrálni ezt a konyhát, elkészíteni a termékeket, bevizsgáltatni stb. Amennyiben székhelyigénye van az egyesületnek, akkor természetesen átgondoljuk és igyekszünk megoldani.
– A szelektív hulladékgyűjtés terén mi a következő lépés?
– Az időközben megjelent Csomafalvi Hírlapban részletesen tájékoztatjuk a lakókat a szelektív hulladékgyűjtésről is. Két-három tanácstag vett részt a szervezésben, és a megoldást abban látjuk, hogy nem nagy szemeteskukákat helyezünk ki, hanem arra próbáljuk ösztönözni az embereket, hogy megérje szelektíven gyűjteni a szemetet. Csomafalván kéthetente szállítják el a háztartási szemetet, az önkormányzat a közbeeső héten gyűjtené össze a különválogatott műanyagot, papírt, üveget. A zsákokat már elkezdtük kiosztani, és a lakókat azzal is ösztönöznénk, hogy részt vegyenek az akcióban, hogy akár a szemétdíj csökkentésével, akár más formában értékelnénk a hozzáállásukat, természetesen ehhez szükséges az önkormányzati képviselő-testület döntése is.
– Jól érzi-e magát itt Csomafalván? Vágyódik-e nagyvárosba?
– Nagyon jól érzem magam Csomafalván. Soha nem is gondoltam arra, hogy nagyvárosban éljek. Igaz, rövid időszakra voltam, úgymond próbaként, de nem szeretnék elmenni. Szeretem a községet, a közösséget, és arra kérem a község lakóit, legyenek türelmesek, amit ígértünk, megvalósítjuk, csomafalviak vagyunk mind az önkormányzatban, itt akarunk élni, családjaink is itt vannak.
szóljon hozzá!