Karácsonyra tervezik a megnyitását annak a gyergyóújfalvi öregotthonnak, melyet panzióból alakítanak át. A magánkezdeményezés kézbentartói úgy vélik, a jelenlegi gazdasági-társadalmi helyzetben olyan váltásra van szükség, aminek haszna nem feltétlenül pénzben fogalmazható meg.
2012. december 11., 17:502012. december 11., 17:50
2012. december 11., 19:012012. december 11., 19:01
Nem csupán gazdasági meggondolás vezérelte a gyergyóújfalvi Fenyőliget panzió tulajdonosait abban a döntésükben, hogy öregotthonná alakítsák át tíz éve működő panziójukat; a Koós házaspár a szociális problémák enyhítésében is szerepet kíván vállalni. „Furcsa világot élünk. Nem kell senkinek elmennie külföldre ahhoz, hogy ne legyen alkalma találkozni családtagjaival. Sokan reggeltől estig dolgoznak, az idős hozzátartozók pedig nincs, akire számítsanak. Ezt is figyelembe vettük akkor, amikor eldöntöttük, hogy otthont kínálunk a magukra maradt idős személyeknek, házaspároknak” – magyarázta az üzleti vállalkozásukat érintő fordulatot Koós Zsuzsanna.
A vállalkozó házaspár nem titkolja, az utóbbi idők nehéz gazdasági helyzete cégüket sem kerülte el, a panzió, az étterem nem termeli ki a fenntartási költségeket. „Sokat töprengtünk, mihez kezdhetnénk, s ha már változtatunk, miért ne tegyünk valami jót?” – egészítette ki kérdéssel korábbi magyarázatát Zsuzsanna. Hozzátette: ehhez a váltáshoz „sok lélek” kell, az engedélyek beszerzéséhez pedig rengeteg türelem, kitartás.
Van igény a szolgáltatásra
„Sokan próbáltak lebeszélni, de a negatív hozzáállás egyre jobban megerősített abban, hogy igenis, végig kell vinnünk a tervünket” – magyarázta a vállalkozó asszony, útbaigazításért már működő, magánkézben levő öregotthonokkal vették fel a kapcsolatot. Innen kapták a tanácsot, hogy mielőtt nekivágnak az új vállalkozásnak, előbb végezzenek piackutatást, mérjék fel az igényt. Az interneten hirdették hamarosan induló szolgáltatásukat, várták a visszajelzéseket. „Döbbenetes volt. Három nap alatt hetvenketten jelentkeztek dolgozni anélkül, hogy bérezésről lett volna szó, Piteşti-től Besztercéig, a pszichológustól a természetgyógyászig. Kezdtek telefonálni az idősek is, közöttük olyan is van, aki eljött, és már a szobát is lefoglalta magának” – magyarázta Zsuzsanna.
A követelményeknek megfelelően alakították át az épületet
Egyelőre lehetőség van szobafoglalásra, az ajtókat viszont a hivatalos okmányok megszerzése után nyitják meg az új lakók előtt a Fenyőliget Idősek Otthona tulajdonosai, reményeik szerint még karácsony előtt sor kerülhet erre. Egyelőre az első emeleti helyiségekbe költöztetik be a lakókat, az itt lévő tizenegy szoba összesen tizenhat személy elhelyezésére alkalmas.
A panziót az előírásoknak megfelelően alakították át, akadálymentesítették a bejáratokat, korlátot helyeztek a lépcsőfeljárókhoz, átrendezték, kényelmesebbé tették a fürdőszobákkal ellátott lakóhelyiségeket. Engedélyezett konyha, ebédlő és felszerelt, berendezett klubhelyiség is várja az új lakókat, továbbá az orvosi rendelőnek is megvan a helye. A második emeleten lévő nyolc szobát is a célnak megfelelően alakítják át, előbb azonban felvonót építenek, erre jövő nyár folyamán kerül sor – magyarázta Koós Zsuzsanna. Ha mindkét szint alkalmassá válik az idősek elhelyezésére, összesen harminc személy befogadására lesz lehetőség az újfalvi idősek otthonában. A felmért igény azt jelzi, lesz, ki belakja az épületet, jelenleg Sepsiszentgyörgyről, Csíkszeredából, gyergyói falvakból vannak jelentkezők, de érdeklődés a távolabbi vidékekről is.
Békés, családias környezetbe várják a lakókat
„Nem kórház lesz, éppen ezért minden indokolt esetben mentőt fogunk hívni, kórházba szállíttatjuk a betegeket. Ettől függetlenül az otthonban az orvosi ellátás biztosítva lesz” – magyarázta a vállalkozó asszony. Hozzátette, egyelőre nem tudják fogadni az állandó orvosi felügyeletet igénylő beteg időseket, az épület jelenlegi adottságai nem teszik lehetővé egy-egy szakosztály kialakítását. Az orvosi felügyeletet egyébként Madarász Enikő, a szakasszisztensi feladatokat pedig Erszény Dalma látja majd el.
Az otthon működtetői arra törekednek, hogy a lakók számára békés, családias környezetet biztosítsanak, a már megtett lépések mellett tervezik, hogy a sörkertet nyári pihenővé alakítják át, az udvart virágoskerttel díszítik, a kertészkedni vágyó lakók számára pedig ágyásokat alakítanak ki. A programok terén is vannak elképzeléseik, ezeket viszont a lakók igényei szerint alakítják majd.
Támogatásban reménykednek
Ha elindul a szolgáltatás, 800-tól 1300 lejig terjedő havi díj ellenében fogadják a lakókat az öregotthonban, az összegekből fedezik majd a működési költségeket. A távlati tervek megvalósításához támogatásokban reménykednek az otthon működtetői, állítják, az önkormányzati és az állami lehetőségek mellett minden forrást megcéloznak. Egyelőre a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság szakmai támogatását élvezik, a megyei intézmény a kezdeti időszakra is szakmai segítségét ajánlotta fel.
szóljon hozzá!