Fotó: Boda L. Gergely
Marosszentgyörgyöt helyi érdekeltségű üdülőteleppé nyilvánították. Az ország tizenkét települését, köztük Borszéket és Maroshévízet érintő kormányhatározatot a február 16-ai ülésen fogadták el és jövő héten jelenik meg a Hivatalos Közlönyben.
Miután tavaly ősszel az Országos Turisztikai Hatóság elnöke, Anca Pavel Nedelea Románia tizenkét települése számára jóváhagyta a turisztikai település rangot, a döntést a múltheti, február 16-ai kormányrendelet tette hivatalossá.
A közigazgatási egységek által előterjesztett dokumentáció, illetve a terepszemlék során országos érdekeltségű üdülőtelepüléssé nyilvánították a Hargita megyei Borszéket és a Szucsáva megyei Suceviţát, a helyi érdekeltségű üdülőtelepülés kiemelt titulust pedig a Szucsáva megyei Pojorâta község, a Bákó megyei Mojnest város térsége, a Beszterce-Naszód megyei Kolibica település, a Gorj megyei Baia de Fier község, a Máramaros megyei Majszin, a Szatmár megyei Avasfelsőfalu, a Szilágy megyei Szilágybagos, a Kolozs megyei Désakna fürdőtelep, a Hargita megyei Maroshévíz Bánffy-telepe, valamint a Maros megyei Marosszentgyörgy község nyerte el.
A mostani új tagokkal Romániában 43 település rendelkezik országos érdekeltségű és 57 település helyi érdekeltségű turisztikai minősítéssel, ugyanis a szálláshelyek számától függően két kategóriába sorolják a turisztikai településeket: 500 alatt helyi, 500 felett országos érdekeltségű minősítést lehet kérni az Országos Turisztikai Hatóságtól. Marosszentgyörgy önkormányzata majdnem három évvel ezelőtt kezdeményezte a turisztikai minisztériumnál – azóta háromszor változott a kormány –, hogy kapják meg az előbbi, vagyis a helyi érdekeltségű turisztikai település státuszt. A hatóság munkatársai az elmúlt két évben több alkalommal tartottak helyszíni szemlét, megvizsgálták a dokumentációt, ellenőrizték a kimutatásokat, a február 16-ai kormányhatározat után pedig a település immár élhet ezzel a kiemelt minősítéssel.
„Mi a lehetőséget láttuk ebben, amelytől Marosszentgyörgy előrelépését várjuk” – tudtuk meg Sófalvi Szabolcstól, a település polgármesterétől, aki szerint a fejlődést biztosító európai uniós infrastrukturális, kulturális és gazdasági pályázatok nyílnak meg Marosszentgyörgy előtt (is). Az elöljáró szerint az üdülőtelepüléseknek rendelkezésükre áll a 7.1-es pályázási tengely, amelyen a turisztikai (szállodák, panziók, vendéglők stb) és a kulturális (kulturális létesítmények felújítása és létesítése, szórakozóhelyek felújítása vagy létesítése) infrastruktúra bővítésére, illetve a természeti adottságok kiaknázására, bemutatására, népszerűsítésére igényelhetnek vissza nem térítendő támogatásokat.
„Azt várjuk a minősítéstől, hogy nőjön a turisták száma is, hiszen bekerülünk a Romániát ismertető katalógusokba, amelyek alapján sok külföldi látogató dönti el, melyik régiót, települést keresi fel. Az Apolló sós fürdőbe évente több tízezren látogatnak el már évek óta, és azt szeretnénk, ha ezeknek a vendégeknek más szórakozási, kikapcsolódási lehetőségeket is kínálhatnánk. Ha már eljönnek Marosszentgyörgyre, akkor ebédeljenek egy helyi vendéglőben, vásároljanak a helyi boltokban, vegyék igénybe például egy játszóház szolgáltatásait, kiránduljanak az erdőben vagy a kerékpárutakon, lovagoljanak. Arra törekszünk, hogy a megnyíló lehetőségekkel tegyük vonzóvá a környéket is, például Tófalván és Csejden is van látnivaló, a Máriaffy kastély, műemléképületeink, 800 éves tölgyfáink vannak. Egyszóval: aki Marosszentgyörgyre jön, az mind kapjon még valamit a fürdőzés mellett” – fogalmazott az elöljáró, aki szerint hiába vannak Romániának nagyszerű természeti adottságai, szépségei, látványosságai, ha nincs sok turisztikai települése.
Borszék polgármestere: itt nem állunk meg
„2001-ben az állami fürdővállalat megszűnése, a kezelések, a szolgáltatások végét jelentette, ekkor a szálláshelyek száma visszaesett ötszáz alá, és Borszék elvesztette címét. A besorolások fontosak, hiszen a visszaszerzésük újabb fejlesztési lehetőségeket nyit meg a város előtt. Mivel a helyi érdekeltségű üdülőhely címe már megvolt a városnak, így lehetôség nyílt pályázni uniós alapokra. A sípályák megépülése a panziók számának emelkedését is jelentette, így a szálláshelyek száma hétszáz fölé emelkedett. Ez alapján tudtuk kérni a város országos érdekeltségű turisztikai településsé való nyilvánítását” – ismertette Mik József, Borszék polgármestere, hozzátéve, hogy a most megszerzett cím státuskérdés volt.
Borszék újabb lépcsőfokot készül meglépni, a városvezető elmondta, jövőre a balneoklimatérikus fürdőváros címet is szeretnék megszerezni. „A kezelőközpontot év végén nyitjuk, és ezzel egy időben tennénk le a dokumentációt, és reméljük jövőre meg lesz Borszéknek a balneoklimatérikus fürdőváros rangja is.”
Ugyanezzel kormánydöntéssel a maroshévízi Bánffy-fürdő megkapta a helyi érdekeltségű üdülőtelep státust. Az elmúlt években az önkormányzat és a magánbefektetők több fejlesztést is eszközöltek. A most megkapott cím birtokában lehetőség adódik a további fejlesztésekre pályázni.
Az Országos Turisztikai Hatóság célul tűzte ki a megfelelő településidentitás kialakítását is, a meglévő erőforrások felhasználásával, nyomon követve a kapcsolat, összeköttetés megvalósítását, az európai, illetve országos utakhoz való kapcsolódást, valamint a hasonló településekkel való összeköttetés, együttműködés szorgalmazását közös rendezvények szervezése által.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
szóljon hozzá!