Fotó: Balázs Katalin
Ebben a csapadékos időszakban kizárt az öngyulladás, csakis ember okozhatta a tüzet az Alfalu határában lévő szeméttelepen. A gyergyószentmiklósi lezárt lerakónál csütörtökön alfalvi önkéntes tűzoltók kezdték el az oltást, majd a hivatásosokat hívták erősítésként.
2012. október 18., 19:232012. október 18., 19:23
2012. október 18., 19:402012. október 18., 19:40
Bár kerítését már elhordták, bezártnak nyilvánították a gyergyószentmiklósi szeméttelepet. Az alfalvi határban lévő lerakó csütörtökön újra meggyúlt – értesítették az Alfalvi Önkéntes Tűzoltókat. Két autóval, 8000 liter vízzel érkeztek a helyszínre, de hamarosan utánpótlásért kellett indulni. Borsos Ferenc tűzoltóparancsnok a 112-es hívószámot tárcsázta, onnan pedig a gyergyószentmiklósi hivatásos tűzoltókat kapcsolták, akik perceken belül érkeztek is. Mintegy húsz méter hosszan lángolt-füstölt a négy méter magas szeméthalom. A lángokat közös erővel sikerült megfékezni.
Borsos nem tudott választ adni a kérdésre, mi okozhatta a tüzet, csak az öngyulladás lehetőségét zárta ki az időjárási viszonyok miatt. Azt viszont elmondta, nagy problémát okoz számukra a szeméttelep, hisz van egy éves üzemanyagkvótájuk, ami szűk, s egy ilyen esetben bizony sok gázolaj fogy. Húsz litert fogyaszt egyik célgépük száz kilométerenként; álló helyzetben, ha csak a vizet pumpálja, akkor is tizennyolcat óránként.
Gyergyószentmiklós szemete, de az alfalviak oltják. Erre a kettősségre reagálva Borsos elmondta: „Nyáron délben jöttünk, hajnalig oltottunk. Akkor úriemberként bántak velünk a gyergyószentmiklósiak, a polgármester megtankoltatta az autóinkat”. Hozzátette, hogy nem kell karba tett kézzel nézzék, ha tűz ég, még ha ki is ürül a kvóta, idéntől az alfalvi önkormányzat egy sürgősségi alapot hozott létre, melyből ilyen esetben lehet igényelni.
„Hogy mi lesz a szemét sorsa tovább, nem tudom, de minél hamarabb kellene semlegesíteni, mert ez szomorú nekünk, ha rendszeresen gyújtogatják, s mi kell jöjjünk locsolgatni” – mondta az önkéntes tűzoltó.
Egyébként idén július 16-án zárták be a szeméttelepet, a közüzem gondozásából kikerült, a Hargita megyei integrált hulladékkezelési program része. Amint Lukács László közüzem-igazgató elmondta, a bezárást követően kezdetét kellett volna vegye a semlegesítés.
szóljon hozzá!