Jégkarnevált tartottak Gyergyócsomafalván

•  Fotó: Tamás Gyopár

Fotó: Tamás Gyopár

196 gyermek öltött jelmezt a hagyományos gyergyócsomafalvi jégkarneválon. A katicabogártól kezdve a fogkrémen át a bűvös kockáig ötletesebbnél ötletesebb jelmezbe bújva korcsolyáztak csütörtökön a Köllő Miklós iskola tanulói, akiket szüleik is elkísértek a parádéra. E napon kihasználták a jégpályát.

Tamás Gyopár

2017. február 17., 16:222017. február 17., 16:22

Farkas Erika és Jánosi Annamária tanítónők szervezték idén is a jégkarnevált. Az előkészítősöktől negyedikesekig mindenki farsangi-jelmezbe bújt. Míg korábban díjazták a legötletesebb jelmezeket, tavaly óta változtattak. Nem csoda, hiszen tegnap nem is lehetett volna eldönteni, kik kapják az első díjakat, mitől ötletesebb egy otthon készített minon-, mint egy szerzetes-, vagy egy „égő” gyertya-jelmez? Eredeti ötletekből nem volt hiány a gyermekek és nézők örömére. Így minden kicsinek egyformán járt emléklap, üdítő, édesség.

Az utóbbi napokban a csomafalvi szülők, nagyszülők kreativitásukat latba vetve ragasztottak, varrtak, hogy a gyermekek, unokák vágyát teljesítsék, elkészüljön az áhított jelmez. Nem újszerű a jégkarnevál megszervezése, hiszen a jelenlegi szülők is emlékeznek gyermekkori jégkarneválokra. Többen is állítják, a 70-es évek elején már biztosan megszervezték a télűző mulatságot. Bár volt olyan év is, például a tavalyi, amikor a helyi művelődési házban állt a bál, mert az időjárás miatt csak úszni lehetett volna a jégpályán.

Nemcsak jelmez, jég is kellett a karneválhoz. Ambrus Ignác, egykori jégkorongozó Gyergyószentmiklóson edzi a gyermekeket. Ha tehetné, még több csomafalvi kicsivel megszerettetné a korcsolyázást, a jégkorongot, így érthető, hogy a csomafalvi pálya önkéntes mindenese. A karnevált megelőző napon éjfélig csinálta a jeget segítségével, de szülők, vállalkozók, önkéntes tűzoltók, magánszemélyek is támogatói voltak a rendezvénynek, hiszen összefogásuk nélkül nem állhatott volna a bál, és nem lett volna meleg az öltözőkben. A pálya mindenese egyenként segítette a gyermekeket, hogy a lépcsőfokokon balesetmentesen közlekedjenek, mielőtt a pályán bemutatták jelmezüket, majd futólag egy-két javaslatot adott a korcsolyázó hercegnőknek, vagy éppen Zorróknak, hogyan is haladjanak szakszerűbben a jégen.

Míg a kicsi „bambizókat” segítette, kérdésünkre elmondta, bár a jég biztosított, jobban is kihasználhatnák a gyermekek a Délhegy Sportklub által működtetett pályát. Gyergyószentmiklósra viszik edzésekre a nagyobb gyermekeket, igaz, sokkal kevesebben jégkorongoznak, mint korábban. Az óvodáskorúak közül akad, aki ismerkedik a hokival, és időnként tucatnyian részt vesznek az edzésen, utcahokit is meghirdettek kedvcsinálóként, 17 órától gyermekeknek, 18-tól felnőtteknek, ám a nagy hidegekben kevés volt az érdeklődő. Volt öregfiúk mérkőzése, és délutánonként 3–5 óra között szabadkorcsolyázási lehetőség is van mindmáig. Szülők is csatlakoznak a véleményéhez, hogy a múltban jobban kihasználták a pálya adta lehetőséget. Volt olyan év, hogy a jégkarnevált osztályok közötti bajnokság követte, s egy 1995-ben szervezett sikeres nőnapi kupát is felemlegettek. Ilyentájt Délhegy-kupát is szerveztek régen, erre is rákérdeztünk. „A csapatok elfoglaltak, bonyolult lenne a megrendezése, így nem valószínű, hogy lesz” – tudtuk meg Ambrus Ignáctól.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 12., csütörtök

Állatokkal teli istálló gyulladt ki Gyergyótölgyesen

Több mint ötven háztáji állatot tartottak abban a gazdasági épületben, amely kigyulladt Gyergyótölgyesen csütörtökön hajnalban. A helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.

Állatokkal teli istálló gyulladt ki Gyergyótölgyesen
Hirdetés
2026. február 11., szerda

Vádat emeltek a tavalyi orotvai gyilkosság ügyében

Emberöléssel vádolják azt a férfit, aki az ügyészség szerint egy évvel ezelőtt a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván meggyilkolt egy másik férfit. A holttestet később elégetve találták meg, az elhunyt egyértelmű azonosítására sokat kellett várni.

Vádat emeltek a tavalyi orotvai gyilkosság ügyében
2026. február 10., kedd

Továbbra is hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér

Újabb két hónappal hosszabbították meg Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke ellen korábban elrendelt hatósági felügyeletet. Noha a perben már lezajlott az előkészítő ülés, tárgyalási időpontot még nem tűztek ki.

Továbbra is hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér
2026. február 10., kedd

Rendőrnek adják ki magukat szélhámosok, hogy adatokat lopjanak

Magukat rendőrnek kiadó csalók telefonon és üzenetben próbálják megszerezni gyanútlan emberek bankszámla- és személyes adatait.

Rendőrnek adják ki magukat szélhámosok, hogy adatokat lopjanak
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Nem volt józan a balesetet okozó fiatal remetei sofőr

Alkoholos befolyásoltság alatt vezető fiatal sofőr okozott balesetet Gyergyóremetén szombat este, egy utas megsérült. Nem ő volt az egyetlen, a hétvége folyamán a rendőrök több más ittas járművezetőt is kiszűrtek Hargita megyében.

Nem volt józan a balesetet okozó fiatal remetei sofőr
2026. február 05., csütörtök

Gyergyószentmiklóson nincs mozgástér az adók csökkentésére

A közösségi médiában heves tiltakozást váltott ki a helyi adók emelése, a gyergyószentmiklósi városháza által szervezett lakossági fórumon azonban alig negyvenen jelentek meg csütörtökön este. Elhangzott: a városban nincs mód az adók csökkentésére.

Gyergyószentmiklóson nincs mozgástér az adók csökkentésére
2026. február 04., szerda

Liliom-turné és más előadások a Figura februári műsorán

Molnár Ferenc, Székely Csaba, Madách Imre és Alfred Jarry művei is színpadra kerülnek februárban a Figura Stúdió Színház műsorán, Gyergyószentmiklóson és több székelyföldi városban.

Liliom-turné és más előadások a Figura februári műsorán
Hirdetés
2026. február 04., szerda

B. Kovács András három könyvét mutatják be Gyergyószentmiklóson

Könyvbemutatóra várják az érdeklődőket csütörtökön 17 órától a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárba. B. Kovács András író három kötetét ismerheti meg a közönség.

B. Kovács András három könyvét mutatják be Gyergyószentmiklóson
2026. február 04., szerda

Most Gyergyószentmiklóson a sor: tüntetést szervez az EMSZ szombaton az adóemelések ellen

Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklóson a sor: szombaton délután fél kettőre a művelődési ház előtti térre várják az adóemelés ellen tiltakozó gyergyóiakat.

Most Gyergyószentmiklóson a sor: tüntetést szervez az EMSZ szombaton az adóemelések ellen
2026. február 04., szerda

Napokon belül véglegesen lezárhatják a régi vízvezetéket az egyik gyergyószentmiklósi lakónegyedben

A régi vízhálózatról az újra kötik át a tömbházakat ezekben a napokban a gyergyószentmiklósi Virág negyedben. Ha tartani tudják az ütemtervet, jövő héten le is zárják a régi hálózatot a lakónegyedben, és idén a város nagy része átáll az új rendszerre.

Napokon belül véglegesen lezárhatják a régi vízvezetéket az egyik gyergyószentmiklósi lakónegyedben
Hirdetés