Alfred Jarry francia drámaíró Übü-művei alapján született Übüségek című előadását mutatja be a Figura Stúdió Színház vasárnap. A darabot az ősfigurások előadásában, Bocsárdi László rendezésében már láthatták a gyergyóiak, Jarry groteszk világát most Márkó Eszter olvasata szerint jeleníti meg a társulat.
2014. október 03., 12:232014. október 03., 12:23
„Játékra hívjuk a közönséget. Van egy történetünk, amit sok színészi és bábjátékkal, lírával, zenével, tánccal mesélünk el. Úgy gondolom, hogy minden néző talál majd benne valami szeretetre méltót” – ajánlja mindenkinek az új figurás darabot Márkó Eszter, az előadás rendezője. „Übü diktátorfigura, ilyen Übükkel volt tele a 20. század. A diktatúra, amit mi is átéltünk, valamilyen szinten meghatározza személyiségünket, ilyen szemszögből az übüség mindannyiunkban benne van. Ezért is érezhetjük magunkhoz közelinek a dararabot” – fűzte hozzá Czegő Csongor színházigazgató.
Az előadásról szóló sajtótájékoztatón elhangzott: a nézők egy csapatjáték résztvevőivé válhatnak, a népes alkotócsapatot „erősíthetik”. A Figura színészei mellett szerepet kaptak a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karának harmadéves színi hallgatói, továbbá szövegíró, zeneszerzők, koreográfus, jelmeztervező, technikai munkatársak formálják naggyá a csapatot. „Az Übü egy olyan mű, amit számos színházi nagy ember tűzött zászlójára valamit hirdetni. Én nem szeretnék semmit hirdetni vele, egyszerűen a történet érdekelt. Tulajdonképpen egy nagyon szép csapatjátékot szeretnék ebből az egészből” – magyarázta Márkó Eszter.
A világot talán meg lehet változtatni
A rendező ismertette: az Übüségek az Übü király groteszk színmű és az Übü a csúcson című bábiromány történeti szálára épül, de Jarry többi darabjából is jelennek meg szereplők benne. Két világ ütközését mutatja be: az Übü-félét, amit ő teremt, és amit majd kinő, ahogyan szörnyként kinevelik magukból őt az emberek, illetve a kisgyerekből felnőtté váló Bugrislávét, akinek az egész családját elpusztítják, és aki hősként végzi. „Alfred Jarry megírta ugyan, hogy Bugrisláv hogyan tér vissza, és hogyan tesz igazságot, de a mi olvasatunkban kicsit erősebb ez a dolog. Én akarok hinni abban, hogy ezt a világot valakik meg tudják változtatni – tulajdonképpen ennyit szeretnék elmondani róla” – szögezte le a rendező.
A téma ugyanaz, az előadás súlya más
Übü király történetével már találkozhattak az idősebb gyergyói színházkedvelők, a darabot 1986-ban, majd 1991-ben Bocsárdi László rendezésében mutatták be az ősfigurások. „Elég nagy nyomás nehezedik ránk az előző előadások miatt, mert biztos, hogy van egyfajta elvárás a nézők részéről, de ha úgy gondolnám, hogy nekem meg kellene haladni azokat az előadásokat, akkor nem nyúlnék az Übühöz” – mondta a rendező. Hozzátette: a történeti szál ugyanaz, mint a régi figurások darabjában, ám az előadásnak más a súlya. „A 90- es évek elején friss volt még a diktatúra élménye, azóta sok minden változott. Az Übüt azért tudták sokan a zászlójukra tűzni, mert nagyon sok mindent boncolgat: el lehet indulni olyan szálon, ami éppen aktuális. Az előadásban nem politizálok, de a világunk rendetlensége azért benne van.”
Übüségek tehát vasárnap, október 5-én este 7-től, stúdióelőadásként a nagyszínpadon. A bemutatót követően hétfőn ugyanebben az időpontban, majd október 25-26-án játsszák Gyergyóban. A darab egyébként egész évadban műsoron lesz. A felnőtt- és diákbérletek a hónap végi előadásoktól érvényesek.
Jegyek ára: felnőtteknek 15 lej, diákoknak és nyugdíjasoknak 10 lej. Érdeklődni a 0752–227.751-es telefonszámon lehet.
szóljon hozzá!