Hála az esőben: káposztavásár és fesztivál Szárhegyen

•  Fotó: Balázs Katalin

Fotó: Balázs Katalin

Csak a káposztatermesztők tudják, mennyi munka árán lett termény, amit a VI. Híres Szárhegyi Káposztavásár és Fesztivál alkalmával kínálhattak a vásárlóknak. Esőben járták meg a cárinát, mégis hálát adtak, jövőre jobb termésben reménykednek.

Balázs Katalin

2012. október 13., 15:192012. október 13., 15:19

2012. október 13., 16:292012. október 13., 16:29


Pénteken táncházzal kezdődött a VI. Híres Szárhegyi Káposztavásár és Fesztivál, szombaton aztán a vásártéren gyülekeztek a székely ruhások, hogy lovas felvonulással a káposztáskertbe menjenek. A termés megáldása után telt szekérrel érkeztek vissza a vásárba, ahol káposztafőző és tökfaragó verseny mellett a Cika Együttes lépett fel, sor került az Egy szót se káposztavásárig gyerekvetélkedőre, dr. Garda Dezső A kastély árnyékában I−II. Gyergyószárhegy története könyvbemutatójára, este pedig a káposztabálra.


Régi szokást elevenített fel a Torzsások Turisztikai Egyesület idén is az esemény megszervezésével: a termésbegyűjtést, a hálaadás ünnepét. Testvértelepülések küldöttségeinek körében ünnepeltek a szárhegyiek. „Ez a rendezvény nem egy ötéves hagyományt épít és visz tovább, hanem egy olyan szokást, amelyik különböző módon, de mindig is jelen volt a székely nép életében. Itt ma egy nagy múltú ünnep veszi kezdetét, és ez az ünnep a hálára és együttlétre épül” – köszöntötték a vásártéren egybegyűlteket. Elhangzott, a földművelő ember számára két nagy ünnep tagolja az időt: az egyik a tavaszi áldáskérés vagy termékenységvarázslás, a másik az őszi, amikor az ember számba veszi, milyen áldást kapott, és azért hálát ad. A közös hálaadás teszi közösségi ünneppé az alkalmat.

Gábor László polgármester köszöntőjében a jövő reménye mellett jó szórakozást és jó vásárt kívánt, Petres Sándor, a Hargita Megyei Tanács alelnöke örömét fejezte ki, hogy a nehéz év ellenére lett gyümölcse a kemény munkának, és a szárhegyiekben van erő és kitartás megművelni a földeket, káposztát termeszteni, és megszervezni a hálaadás ünnepét is – itthon maradni.


Két lejért a káposztát!

Tavalyhoz képest szinte dupla áron kínálták a híres-neves szárhegyi káposztát idén. A ráfordított munka viszont több mint triplája is volt. A szárazság miatt már palántok is száradtak el, a fejek kisebbek, mint a korábbi esztendőkben. Aki tehette, öntözött és permetezett, mert ugye, a száraz meleget kedvelő kártevőkkel is fel kellett venni a harcot: aki sorsára hagyta káposztáját, megnézhette, mit kezdtek vele a bolhák – tájékoztatott az egyik árus, Oláh Zsuzsanna. A szárazság többletkiadást szült, sokan vásároltak pumpát, tömlőt, hogy locsolgassák a palántákat. Csak így lett átlagtermés: egy hektárra 4000 palánt került, ennek hatvan százaléka fejesedett meg, elérve az egy, másfél kilogrammos súlyt – számolgatott Fazakas Zsolt termelő.


Egyébként, amint a vásártéri kínálatban láthattuk, hét kilogrammos káposztát is vágtak idén Szárhegyen. Ferencz Júlia termelő szerint ennek is az öntözés a titka, egyébként csak lapikák lettek volna. „Több hektáron dolgozunk, mindenféle zöldséget termesztünk. Idén még nehezebb volt, mint máskor, de szeretjük ezt csinálni.”

Hogy milyen komoly ráfordítás van a két lejes ár mögött, azt Lukács Géza gazda is megerősítette. Az elismert virág- és növénytermesztő három hétig nem csak nappal, éjszaka is öntözött a káposztaföldön. Kedden kiköltözött, s csak hétvégén tért haza. Hogy fogadta felesége a kiszállásait? Viccesen válaszol: „Nem tudom, örvendett-e az asszony, de sok ételt pakolt, hogy hamar ne menjek haza”. Lukács Géza földjéről vágták a káposztát a fesztiválra összesereglettek, s volt ki tréfával, volt ki jó tanáccsal látta el a káposztához nem értő csodálkozókat.

Megtudtuk, a káposztát bár egy fagy meg kell csípje, hanem ellágyul a hordóban, de baja akkor sem lesz, ha megfagy. Nyersen is lehet tárolni, mindössze a pincébe kell lehordani, fogyasztáskor pedig csak lefejteni a felső, két-három, elszíneződött levelet. A termelők úgy gondolják, a tárolással nem lesz gondjuk, idén nem marad nyakukon az áru, egy hónap alatt túladnak rajta, mert a szárhegyi káposzta hírére jönnek a vevők.


Szemerkélő esőben a remény hangján

Kellemetlen, csepergő esőben ünnepeltek a cárinában és vásártéren összegyűltek. Örvendtek az esőnek, mert az apróbb fejeket földben hagyták, azok még nőhetnek. S hálát adtak azért is, hogy legalább most nincs szárazság, így az őszbúza termésére lehet jövőre remény. Egy másik lehetőséget is felcsillantott a mezőgazdaságban dolgozók előtt Gábor László polgármester: „Reméljük, jövőre is lesz terményünk, s azt gazdaságosan tudjuk értékesíteni. Székely konyha létrehozására pályáztunk sikeresen a megyei tanácsnál. Akarat és összefogás kell a helyi önkormányzat részéről, s akkor jövőre beindulhat a zöldség- és gyümölcsfeldolgozó. Akkor azokat a javakat, értékeket, melyeket a szárhegyi ember megtermel, fel is dolgozhatja, így jobb áron értékesítheti. Így próbáljuk segíteni a szárhegyi embereket, s hogy ez fontos, azt mindenkinek be kell látnia.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei