Fotó: Pethő Melánia
Az egész Gyergyói-medencét kiszolgáló erdeigyümölcs-feldolgozó üzem létesülhet Ditróban – az ezt lehetővé tevő pályázat már „átment” a formai szűrőn, a pályázó közbirtokosság további pozitív elbírálásokban reménykedik.
2012. október 10., 17:202012. október 10., 17:20
2012. október 10., 19:262012. október 10., 19:26
Az erdei gyümölcs, a gomba feldolgozása, értékesítése jelen pillanatban gondot jelent Gyergyó-vidéken, de az idegenek által végzett begyűjtés is sok bosszúságot okoz a településvezetőknek, a helyi lakosságnak. Gyergyóditró Közbirtokossága által egyfajta megoldás látszik körvonalazódni: nagykapacitású gyümölcsfeldolgozó üzem létrehozását tervezik. A szükséges anyagi forrást pályázati úton próbálják meg előteremteni, az Európai Vidékfejlesztési Alaphoz benyújtott dokumentáció sikerességében bizakodnak.
„Ki lehetne zárni az idegenek kalóztevékenységét. A helyiek, nem pedig a külföldiek kellene hasznot élvezzenek erdeink gyümölcseiből” – mondta a projekt kapcsán Kovács Árpád András közbirtokossági elnök. Ismertette: a napi több tonna gyümölcs feldolgozására alkalmas üzem közel 300 ezer eurós befektetést igényel, a sikeres pályázat az összeg 50 százalékát biztosítaná, a fennmaradó részt önrészként vállalja a közbirtokosság. „Ha nyertes lesz a pályázat, egyfajta úttörő tevékenységet kezdhetnénk el a Gyergyói-medencében. A feldolgozó üzem létrehozása nem azt jelenti, hogy a tevékenységet ki akarjuk sajátítani. Most körvonalazódik egy szövetség létrehozása, ahova az érdekelt felek társulhatnak” – szögezte le.
Már piacon a ditrói gyümölcs
Kovács az üzemlétesítés gondolatának előzményeiről is beszélt. Mint azt elmondta, a ditrói közbirtokosság idén került partnerségi viszonyba a székelyudvarhelyi Székelygyümölcs Egyesülettel, a nyár derekától a betfalvi feldolgozóba szállították a közbirtokosság területéről begyűjtött málnát, vörösáfonyát. Szörp és lekvár készült a gyümölcsökből. „Elég szép eredményeink voltak, annak ellenére, hogy csak két hónapot tudtunk dolgozni. Olyan nap is volt, amikor 500 kg málnát sikerült begyűjteni. Nem könnyű feladat a szervezett begyűjtés, sem a gyümölcsfeldolgozás, még nehezebb az értékesítés. A minőségi terméket – a megérdemelt ár miatt – nagyon nehéz eladni, de a Székelygyümölcs Egyesület jó társ ebben” – részletezte Kovács.
Szörpöt, lekvárt és savanyúságot készítenének
Az üzem a ditrói volt tsz udvarára épülne fel, a tervek szerint bővíthető létesítmény lenne. Első fázisban málnát, áfonyát, szedret, illetve gombát dolgoznának fel, következő lépésben pedig a vidéken honos gyógynövények szárítására, csomagolására is alkalmassá tennék.
Lekvárok, szörpök készítését tervezik, a gombát pedig kétféle módon kívánják feldolgozni. Egyik elképzelés szerint szeletelve, vegyesen, fagyasztott csomagokba kerülne értékesítésre, a másik terv pedig egy gyergyói specialitás, a többféle gomba együttérleléséből nyerhető „dobáló savanyúság” előállításáról szól. A termékeket a Székelygyümölcs Egyesületen keresztül a már bejáratott belföldi és külföldi piacon tervezik értékesíteni – részletezte a közbirtokosság vezetője.
Pályáznak a régi székház felújítására is
Kovács Á. András egy másik pályázatról is beszámolt portálunknak: a LEADER-program által nyújtott lehetőségek egyikeként, a ditrói közbirtokosság egykori székházát mint helyi épített örökséget kívánják felújítani. Erdő háza címmel készítik elő erre a pályázati dokumentációkat, ami, ha pozitív elbírálásban részesül, egy tematikai központ kialakítását teszi lehetővé.
A Puskás Tivadar utca sarkán lévő épület jelenleg üresen áll, a tervek szerint ennek helyiségeibe kiállítótermeket rendeznének be, ahol a közbirtokosság területén lévő dűlőkről, ezek növény- és állatvilágáról tájékoztatnák az érdeklődőket. „A dűlőkről lesznek elnevezve az épületrészek, ahol az adott területről akár kivetített formában, akár kézzelfoghatóan minden információt megkaphatnak az érdeklődők. Úgy véljük, hasznos lesz mind gyerekeknek, mind pedig a turisták számára” – fejezte ki reményét Kovács.
Az épület felújítását és új rendeltetését elősegítő pályázat értéke 50 ezer euró, a terv egészének kivitelezéséhez ez az összeg nem elegendő, további pénzalapokra lesz szükség – tette hozzá az elnök.
szóljon hozzá!