A néphagyományok kerültek a figyelem középpontjába vasárnap délelőtt Gyergyószentmiklós főterén.
2013. augusztus 04., 21:132013. augusztus 04., 21:13
2013. augusztus 04., 22:252013. augusztus 04., 22:25
A kulturális fesztivál keretében a környék népi kultúrájának jellegzetességeivel, kézműves alkotásaival, zenei és táncos hagyományaival ismerkedtek az érdeklődők, majd a tavalyi csárdásrekord hangulatát felidézendő, táncra is perdültek a hagyományőrzőkkel. A hagyományőrzés testközeli, közösségi élményként – ebben lehetett része annak, aki vasárnap délelőtt a Gyergyószéki Mustrára látogatott.
Alig sikerült a falvak képviselőinek portékáikat, alkotásaikat kipakolniuk, az érdeklődők máris kíváncsian gyülekeztek az alfalviak, csomafalviak, ditróiak asztalai köré. Az alfalvi Domokos Pál Péter hagyományőrző egyesület tagjaitól az alfalvi női népviselet jellegzetességeiről, a színek, motívumok jelentéséről hallottunk. Emellett kiadványokat is hoztak, az egyesület tevékenységét taglaló szórólap mellett a Barát Jóska életéről szóló kötet is méltó helyet kapott a falu szimbólumai között. A ditróiak, akik templomuk századik évfordulóját ünneplik, sikeres otthoni bemutatóik után ide is számos érdekességgel érkeztek, igen figyelemreméltó volt például háziszőttes-gyűjteményük.
Megtudtuk, a ditrói népviselet az egyetlen, melyhez piros kötény jár, a hagyományőrzők büszkén viselik a székely ruhát. „Ez a hagyomány, ebből nem engedünk” – mondták. A hagyományőrző délelőtt hangulatának megteremtésében nagy szerepe volt a csomafalvi Csata citerazenekarnak, valamint az alfalvi citerások fellépésének is. A ditrói néptánccsoport három tánccal, egy lassú és egy gyors csárdással, valamint egy marosszékivel örvendeztette meg a közösséget kedvcsinálóként a tavaly nyári csárdásrekord közös felidézéséhez.
Csárdásrekord kicsiben
Tavaly 2350 ember ropta a csárdást Gyergyószentmiklós főterén, megdöntve ezzel a korábban Baján felállított, 1597 fős rekordot. Ezúttal nem egy újabb rekordkísérletről volt szó, csupán egy jó hangulatú visszaemlékezés szándékával hívták az érdeklődőket közös táncra a szervezők.
A ditrói néptánccsoport lelkesedésétől kedvet kapva egyre több nézelődő kapcsolódott be a csárdásba, ki párjával, ki egész családját bevonva. A székely ruha viselése nem volt kötelező, ennek ellenére rokolyák sokasága pörgött-forgott a főtéri színpad előtt. Közel húsz percig táncoltak együtt idősek, fiatalok, gyerekek, ehhez a muzsikát a tavalyról már ismert Bartis Zoltán, Simon István és Köllő Gergő szolgáltatta. A tánc végeztével a résztvevők lelkes tapssal ünnepelték a sikeres együttlétet, visszaemlékezést. Akik úgy érezték, nem volt elég a csárdásból, este a táncházban folytathatták.
Példát mutatnak a falu értékei
Bár vetélkedőnek szánták a találkozást, mégis mindhárom falu győztesen ment haza. A Domokos Pál Péter hagyományőrző egyesületet legsokoldalúbb kézműves tevékenységéért díjazták. Csomafalva a zenei hagyományok leghívebb megtartója titulust érdemelte ki Csata Levente citerazenekarának köszönhetően. Ditró lett a tánchagyomány leglelkesebb ápolója. Nem csoda, 22 fős, minden korosztályt felölelő tánccsoportja igencsak aktív. „A falu olyan valós értékeket képvisel, őriz meg, melyekre a városnak is nagy szüksége van” – foglalta össze a rendezvény fontosságát Kis Portik Irén néprajzkutató. Kiemelte, a cél több volt, mint példamutatás: az esemény a közös hagyományőrzés segítségével a székelység számára elengedhetetlen összefogásra hívta fel a figyelmet.
Bíró Noémi
Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
szóljon hozzá!