Fotó: Veres Nándor
„Becsomagolta” a gazdák számára biztosított változatos és szerteágazó képzési formákat a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete, és „Gazda Akadémia” néven indítja újra a konzultációs programot, melynek keretében igény szerint akár „házhoz” is viszik a szaktanácsadást.
2015. április 27., 21:332015. április 27., 21:33
2015. április 27., 21:342015. április 27., 21:34
Május elejétől országos szinten elindítja új, „Gazda Akadémia – A Gazdák Akadémiája” nevű programcsomagját a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE). A gazdaakadémia voltaképpen az egyesület által a gazdák számára biztosított szaktanácsadási és képzési formák összessége, ám – ahogyan Sebestyén Csaba, az RMGE elnöke fogalmazott – most „becsomagolták” ezeket.
Annyiféle oktatási és szakképzési formát biztosít az egyesület a gazdáknak, hogy elveszett ezeknek az üzenete, és azért hozták létre a gazdaakadémiát, hogy könnyebben eljusson a gazdákhoz a konzultációk lehetősége, illetve érthetőbbé váljon számukra a programcsomag – fejtette ki az egyesület elnöke. Elmondta ugyanakkor, hogy az akadémia keretében, ha nem is mindenütt egyforma, de egységes rendszert is ki szeretnének építeni, hogy a helyi igényekhez igazítva intézményesíthessék felnőttképzéseiket. Temesvártól Székelyföldig, a Barcaságtól Szatmárig mindenütt vannak helyi szervezetei, gazdakörei az egyesületnek, és ezek mind biztosítanak valamilyen szakképzési, tanácsadási formát a gazdáknak, az egyszerűbbtől kezdve – amikor a gazda keresi fel szaktanácsért az egyesület helyi fiókját – egészen az egyetemi szintű képzésig vagy az akkreditált gazdatanfolyamokig, ám a konzultációs formák sokaságának elvész az üzenete, ezért kellett ezeket összefogni a Gazda Akadémia keretében – magyarázta Sebestyén Csaba.
Valószínűleg bővíteni is fogják tevékenységüket, és az európai uniós támogatások elszámolásának ügyvitelében is megpróbálnak több segítséget nyújtani a gazdáknak, képzési tréningeket is szerveznek, melyeknek a helyi igényekre történő szabását és lebonyolítását a megyei szervezetekre bízták. A gazdaakadémiát a legkisebb települések szintjéig szeretné terjeszteni az RMGE, így akár öt-tíz gazda kérésére, a kis településekre is küld majd szakembert az egyesület, ha a gazdáknak szaktanácsadásra van szükségük – közölte az RMGE elnöke.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesületénél május 2-án tartanak megbeszélést a gazdaakadémiáról a szervezet megyei vezetőinek részvételével, ezt követően indul el országos szinten a „Gazda Akadémia – A Gazdák Akadémiája”.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
szóljon hozzá!