
Fotó: Veres Nándor
Magyarország egyik legrégebbi vállalata, a Caola Zrt. zöldmezős beruházásra készül Csíkszeredában, egy gyáregységet szeretnének létrehozni. Ennek érdekében a beruházó, Csíkszereda önkormányzata és a Sapientia egyetem együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá.
2021. augusztus 27., 12:192021. augusztus 27., 12:19
2021. augusztus 31., 16:122021. augusztus 31., 16:12
A beruházás és együttműködés szándékát bejelentő pénteki sajtótájékoztatón Korodi Attila polgármester emlékeztetett, egyik legfontosabb prioritása a városnak a gazdaságfejlesztés, és ehhez partnereket kell találni, munkahelyeket létrehozva a közösség erősítésére. Ezt többszereplős kihívásnak nevezte, ahol az önkormányzat olyan szerepet vállal, amit eddig nem tett meg. Az együttműködés során Csíkszereda közigazgatási eszközeit felhasználva, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem pedig a képzésben, a tudományos munkában segíti a Caola Zrt.-t azért, hogy a városban egy gyárat hozzon létre – ismertette, úttörő lépésnek nevezve ezt az önkormányzat részéről a fejlesztésben.
Fotó: Veres Nándor
Bándi Imre, a Caola Kozmetikai és Háztartás Vegyipari Zrt. tulajdonos-vezérigazgatója, akit Papcsák Ferenc országgyűlési képviselő is elkísért, arról beszélt, hogy az 1831-ben alapított magyar tulajdonú gazdasági társaság, amely a múlt században vált igazán ismertté, az elmúlt időszakban lejtmenetbe került, ezért múlt évben megvásárolták, elkezdve az újjászervezését. Ennek során Martonvásáron építenek egy nagy üzemcsarnokot, ahol elsősorban fertőtlenítőszereket fognak gyártani az egészségügyi, közoktatási és más intézmények számára.
Lázár Ede, a Sapientia EMTE csíkszeredai karának dékánja szerint világszerte a jó egyetemek jellemzője, hogy együttműködnek a helyi intézményekkel, önkormányzatokkal, a vállalati szférával, a Sapientia is ezt a célt tűzte ki maga elé. Eddigi példaként a Csíki Sör és a Csíki Csipsz gyárakat említette, ahol kollégáik, volt tanítványaik számos területen segítik a munkát.
– mondta a dékán, hozzátéve igyekeznek a szükséges humán erőforrást biztosítani. Ezért hajlandók úgy szervezni, fejlesztetni a tananyagot, a képzést, hogy az igényeknek megfeleljen a termelési tevékenységtől az innováción át a különböző laboratóriumi szolgáltatásokig.
Fotó: Veres Nándor
Farkas Balázs konzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa képviseletében úgy értékelte, számos olyan célkitűzést egyesít ez a beruházás, ami a magyar kormány célja, külgazdasági és nemzetpolitikai célokat is, mivel itteni magyar embereknek biztosít munkát. Külön örömnek nevezte, hogy a magyar kormány által fenntartott Sapientia egyetem Székelyföldön képezhet ki felsőfokú végzettségű szakembereket, akik helyben tudnak elhelyezkedni.
Fotó: Veres Nándor
Kérdésünkre Bándi Imre elmondta, zöldmezős beruházásban gondolkodnak, amelynek helyszínére érkeztek már javaslatok, de ezt később választják ki.
Várhatóan első lépésben 50-60 személy foglalkoztatására lesz lehetőség, viszont egy moduláris szerkezetű gyáregység lesz, amely ha nagyobb kapacitásra van szükség, tovább bővíthető.
Fotó: Veres Nándor
Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.
Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.
Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.
A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
szóljon hozzá!