
Lecserélték a csempekályhákat
Fotó: Marosvásárhelyi polgármesteri hivatal facebook-oldala
Az utolsó csempekályhákat is lecserélték a napokban a marosvásárhelyi önkormányzat tulajdonában levő oktatási intézményekben és több helyen külső-belső felújítások zajlanak, udvarokat szépítenek. Horațiu Lobonț, a városháza iskolákért felelős osztályának vezetője válaszolt kérdéseinkre a tanintézetekkel kapcsolatban.
2024. augusztus 01., 10:312024. augusztus 01., 10:31
Marosvásárhely idei költségvetésében több tízmillió lej van elkülönítve a tanintézmények felújítására, kibővítésére, felszerelésére. 15,21 millió lejt a helyi költségvetésből biztosítanak az óvodák, iskolák általános karbantartására, felújítására, de vannak uniós és országos pénzalapokból kapott, vissza nem térítendő támogatások is, amelyekből iskolaépületeket újítanak fel, bővítenek. Az idei költségvetésben szerepel például, hogy az országos helyreállítási terv (PNRR) programban kapott finanszírozásból hőszigetelnek tíz oktatási intézményt.
Horațiu Lobonțtól megtudtuk, hogy
Ezeken a helyszíneken felújítják a tantermeket, mosdókat és felszerelik a laboratóriumokat. Felújítják a sportcsarnokokat és sportpályákat, továbbá a napközinél rendbe teszik a játszóteret is.
A Constantin Brâncuși épületében leszerelték a csempekályhákat és modern kazánokat, fűtőtesteket szereltek fel. Megtudtuk, hogy ezután már minden, a polgármesteri hivatalhoz tartozó iskolaépületben korszerű berendezésekkel melegítik ki az osztálytermeket a hideg időszakban. Városszinten csak az Unirea Nemzeti Kollégiumban maradtak még csempekályhák, de az az épület nem a város tulajdonában van.
Az illetékestől megkérdeztük, hogy mi történik a Friedrich Schiller Általános Iskolában, ahol már tavaly elkezdték az manzárdosítást, és emiatt a diákok más iskolában kellett folytassák a tanulmányaikat. Lobonț elmondta, hogy ott még a manzárdosítás megkezdése előtt megrepedtek a tartófalak, és abba kellett hagyni a munkálatokat. Elkészült egy újabb felmérés, kiderült, hogyan és hol kell megerősíteni a falakat, a legutóbbi tanácsülésen pénzt is rendeltek a pluszmunkálatokra, így hamarosan folytatják az uniós pénzalapokból megkezdett iskolabővítést. Ősztől a Schiller diákjai továbbra is más épületben, más lakónegyedben kezdik a tanévet.
A nyári vakáció előtt kisebb cirkusz volt az egyik Egyesülés negyedi óvodában, ahol a szülők nem tudták, hogy mi történik, ha megkezdik az óvoda bővítési munkálatait, hová költöztetik a csoportokat. Érdeklődésünkre a városházi igazgató elmondta, hogy már készül az óvoda bővítésének terve,
Még nem született végleges döntés arról, hogy hova helyezik a kicsiket, de ezt mindenképpen át fogják alaposan beszélni a szülőkkel is. Ősztől azonban még a megszokott helyen fogadják a napköziseket, óvodásakat.
Megkérdeztük azt is, hogy az idei költségvetésben szereplő, hőszigetelésre váró iskolaépületek közül valamelyikben elkezdték-e a munkálatokat. Azt a választ kaptuk, hogy egyelőre csak a tervek készülnek el, de a tulajdonképpeni munkálatokra még várni kell. Szintén szerepel a költségvetésben, hogy
Mint ismert, a dombon lévő épület falai az évek során megrepedtek és a sportcsarnok használhatatlanná vált. Lobonț elmondta, elindították a lebontási folyamatot, de erre előreláthatóan idén nem kerül sor. Majd egy könnyűszerkezetű sportcsarnokot szeretnének felépíttetni, hogy a diákoknak legyen ahol tornaórát tartsanak.
Mivel a Bolyai Farkas Elméleti Líceum 0–4. osztályai ősztől átköltöznek a református egyház új, Iskola utcai iskolájába, üresen marad a volt 6-os számú általános iskola épülete, amely a mentőszolgálat mellett található. Megkérdeztük, hogy milyen elképzelései vannak ezzel az épülettel kapcsolatban a városvezetésnek, ugyanis szó volt a korábbi években arról, hogy esetleg egy bentlakássá alakítják. Az illetékes azt válaszolta, hogy egyelőre nem született döntés arról, hogy mi lesz azzal az ingatlannal.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!