
Lecserélték a csempekályhákat
Fotó: Marosvásárhelyi polgármesteri hivatal facebook-oldala
Az utolsó csempekályhákat is lecserélték a napokban a marosvásárhelyi önkormányzat tulajdonában levő oktatási intézményekben és több helyen külső-belső felújítások zajlanak, udvarokat szépítenek. Horațiu Lobonț, a városháza iskolákért felelős osztályának vezetője válaszolt kérdéseinkre a tanintézetekkel kapcsolatban.
2024. augusztus 01., 10:312024. augusztus 01., 10:31
Marosvásárhely idei költségvetésében több tízmillió lej van elkülönítve a tanintézmények felújítására, kibővítésére, felszerelésére. 15,21 millió lejt a helyi költségvetésből biztosítanak az óvodák, iskolák általános karbantartására, felújítására, de vannak uniós és országos pénzalapokból kapott, vissza nem térítendő támogatások is, amelyekből iskolaépületeket újítanak fel, bővítenek. Az idei költségvetésben szerepel például, hogy az országos helyreállítási terv (PNRR) programban kapott finanszírozásból hőszigetelnek tíz oktatási intézményt.
Horațiu Lobonțtól megtudtuk, hogy
Ezeken a helyszíneken felújítják a tantermeket, mosdókat és felszerelik a laboratóriumokat. Felújítják a sportcsarnokokat és sportpályákat, továbbá a napközinél rendbe teszik a játszóteret is.
A Constantin Brâncuși épületében leszerelték a csempekályhákat és modern kazánokat, fűtőtesteket szereltek fel. Megtudtuk, hogy ezután már minden, a polgármesteri hivatalhoz tartozó iskolaépületben korszerű berendezésekkel melegítik ki az osztálytermeket a hideg időszakban. Városszinten csak az Unirea Nemzeti Kollégiumban maradtak még csempekályhák, de az az épület nem a város tulajdonában van.
Az illetékestől megkérdeztük, hogy mi történik a Friedrich Schiller Általános Iskolában, ahol már tavaly elkezdték az manzárdosítást, és emiatt a diákok más iskolában kellett folytassák a tanulmányaikat. Lobonț elmondta, hogy ott még a manzárdosítás megkezdése előtt megrepedtek a tartófalak, és abba kellett hagyni a munkálatokat. Elkészült egy újabb felmérés, kiderült, hogyan és hol kell megerősíteni a falakat, a legutóbbi tanácsülésen pénzt is rendeltek a pluszmunkálatokra, így hamarosan folytatják az uniós pénzalapokból megkezdett iskolabővítést. Ősztől a Schiller diákjai továbbra is más épületben, más lakónegyedben kezdik a tanévet.
A nyári vakáció előtt kisebb cirkusz volt az egyik Egyesülés negyedi óvodában, ahol a szülők nem tudták, hogy mi történik, ha megkezdik az óvoda bővítési munkálatait, hová költöztetik a csoportokat. Érdeklődésünkre a városházi igazgató elmondta, hogy már készül az óvoda bővítésének terve,
Még nem született végleges döntés arról, hogy hova helyezik a kicsiket, de ezt mindenképpen át fogják alaposan beszélni a szülőkkel is. Ősztől azonban még a megszokott helyen fogadják a napköziseket, óvodásakat.
Megkérdeztük azt is, hogy az idei költségvetésben szereplő, hőszigetelésre váró iskolaépületek közül valamelyikben elkezdték-e a munkálatokat. Azt a választ kaptuk, hogy egyelőre csak a tervek készülnek el, de a tulajdonképpeni munkálatokra még várni kell. Szintén szerepel a költségvetésben, hogy
Mint ismert, a dombon lévő épület falai az évek során megrepedtek és a sportcsarnok használhatatlanná vált. Lobonț elmondta, elindították a lebontási folyamatot, de erre előreláthatóan idén nem kerül sor. Majd egy könnyűszerkezetű sportcsarnokot szeretnének felépíttetni, hogy a diákoknak legyen ahol tornaórát tartsanak.
Mivel a Bolyai Farkas Elméleti Líceum 0–4. osztályai ősztől átköltöznek a református egyház új, Iskola utcai iskolájába, üresen marad a volt 6-os számú általános iskola épülete, amely a mentőszolgálat mellett található. Megkérdeztük, hogy milyen elképzelései vannak ezzel az épülettel kapcsolatban a városvezetésnek, ugyanis szó volt a korábbi években arról, hogy esetleg egy bentlakássá alakítják. Az illetékes azt válaszolta, hogy egyelőre nem született döntés arról, hogy mi lesz azzal az ingatlannal.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!