
Forró tányérban érdemes tálalni az angus marhából vágott T-bone steaket és a zöldségköretet
Fotó: Fülöp Attila
Igazi gourmand finomság sült legutóbb Karácsony József, a Főnix Konyha séfjének serpenyőjében, aki angus marhából vágott T-bone steaket készített. A szakember nemcsak arról beszélt, hogy miként bánjunk a különleges hússal a konyhában, de azt is elmagyarázta, miért érdemes véresen vagy éppen félvéresen fogyasztani azt.
2021. július 14., 12:552021. július 14., 12:55
„Vidékünkön kissé nehezebben jutunk hozzá a különlegesebb hozzávalókhoz, amelyek persze drágábbak is a megszokottaknál, mégis érdemes néha meglepni családunkat, hiszen garantáltan felejthetetlen élményben lesz részük. A gasztronómia pedig nemcsak a jóllakásról, hanem az élményről is szól” – vallja Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki ezúttal újonnan megnyílt, a székelyudvarhelyi városi piac mögött található bisztrójában fogadott minket. Mint mondta, azért is választotta az angus marha T-bone steaket alapanyagként, hogy tanácsokat adhasson olvasóinknak, hogy
Az angus egy húsmarha, amelyet speciális módon nevelnek: jó minőségű élelmiszert adnak neki, meghatározott időben, valamint a megszokotthoz képest kevés mozgásteret biztosítanak számára. Ennek lényege, hogy márványszerű lesz a húsa, vagyis a zsírrétegek beférkőznek a rostok közé. Így lesz igazán szaftos és jóízű a steak sütés után.
Márványszerű húsa van az angus marhának
Fotó: Fülöp Attila
– magyarázta a szakember. A séf 500–700 grammos, a marha hátszín részéből származó T-bone steaket vásárolt, amelynek nagyjából tíz-tizenöt százalékát teszi ki a gerinccsont rész. Ezt hat-hét nappal az elkészítése előtt kell kizárólag borssal bepácolni.
Első lépésként olívaolajat hevített fel a serpenyőben a szakember, amiben megolvasztotta a vajat, amíg az habos lett. Ezt 5–6 cikk fokhagymával ízesítette, mielőtt belehelyezte volna a steaket. Az öt centiméter vastag hússzelet oldalait 5–7 percig kell sütni, amíg 2–3 milliméter vastag kéreg képződik rá. Csak azután kell durva sóval fűszerezni, miután megsült az adott oldala a steaknek.
– magyarázta Karácsony. Ha ez megtörtét – mindössze 15 perc alatt –, akkor kivesszük a steaket, hogy megpihentethessük. Ez idő alatt a vajhabban érdemes még némi zöldséget grillezni köretként. Használhatunk paprikát, hagymakarikákat, gombát, esetleg paradicsomot is. Fűszereznünk nem kell.
Vajhabban érdemes zöldségeket grillezni köretként
Fotó: Fülöp Attila
Fontos továbbá, hogy a köret elkészítése után melegítsük még 2–2 percig a steak mindkét oldalát. Tálaláskor ugyanakkor felforrósított tányért, esetleg gránitlapot használjunk.
Természetesen készítsünk elő kenyeret is, hiszen lesz mit mártogatni, tunkolni a serpenyőből – jegyezte meg.
Karácsony József hangsúlyozta, nem szabad teljesen átsütni a hasonló steakeket, hiszen akkor nagyon rágóssá válnak, nemcsak a zamatjuk veszik el, de a fogyasztásuk is nehezebb lesz.
Nem kaphat túl sok hőt, mert rágós lesz a hús, ha teljesen átsül a belseje
Fotó: Fülöp Attila
Arról is hallott, hogy
Mindemellett azt is érdemes tudni, hogy sütés – kérgesítés – közben nagyjából 80 Celsius-fok van a hús belsejében, akkor is, ha az véres marad. Ekkora hőmérsékleten pedig elpusztul az esetleges kórokozók nagy része.
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
szóljon hozzá!