Hirdetés
Hirdetés

Gazdaságról, EU-s pénzekről, de még fociról is kérdeztek Orbán Viktortól a tusványosozók

•  Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A keleti nyitás, az európai uniós források, az úzvölgyi temető ügye és még Szoboszlai Dominik labdarúgó kapcsán is kérdeztek a tusványosiak szombaton. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke beszéde után ugyanis – ahogy minden évben – a közönségnek is lehetősége volt kérdéseket feltenni.

Péter Beáta

2023. július 22., 18:022023. július 22., 18:02

2023. július 22., 18:032023. július 22., 18:03

Strukturális magyarellenesség – így fogalmazta meg Tőkés László az Úzvölgyében tükröződő román politikát, arra a kérdésre reagálva, hogy az úzvölgyi temető ügye mikor fog megoldódni.

Hirdetés

„Nyilvánvaló, hogy egy szándékosan kiépített magyarellenesség működik kezdettől fogva, mely állandóan leköti alkotóenergiáinkat, letöri életkedvünket, és állandó zaklatottságot, létbizonytalanságot hivatott gerjeszteni a magyar nemzeti közösségben, amely nem utolsó sorban a kivándorlás folyamatát gerjeszti.

Idézet
Emlékszünk a marosvásárhelyi fekete márciusra és az azzal kapcsolatos országelhagyási hullámokra. Ki lehet utálni minket Erdélyből, sajnos. A magyar közösség minden erőtartaléka fokozatosan felemésztődik az ilyenfajta magyarellenességgel szemben folytatott harcban, még az életkedve is elmegy az embernek.”

– fogalmazott Tőkés.

Rámutatott, bőrünkön érezzük nap mint nap azoknak a titkos utasításoknak a hatását, amelyek nyomán kialakult ez az Úzvölgyének is nevezhető jelenség. „Sajnos már a temetőinkre is kiterjed ez az orcátlan ellenséges indulat, és a különféle karhatalmi és igazságszolgáltatási szervek széttárják és mossák a kezüket, és az emberi jogokra vagy a bírói hatalom függetlenségére hivatkozva minden ilyen megnyilvánulásnak teret adnak. Nagyon nehéz okosnak lenni ezen ügyekben” – válaszolta. Kiemelte:

nagyon nehéz azzal is nyugtatni magunkat, hogy ne üljünk fel a provokációnak, mert akárhogy is, ha valakit szembeköpnek, akkor nem fogja megköszönni.

„Sokszor arra is gondol az ember, hogy talán többet tehetne diplomáciai úton Magyarország, de az is megfontolás tárgyát képezi, hogy

Idézet
mire kell egyáltalán, és érdemes-e rá reagálni, vagy ilyen humoros módon kell elintézni, mint Orbán Viktor miniszterelnök is tette.

Bírnunk kell, magyar testvéreim, ne fordítsunk hátat a szülőföldnek. Körömszakadtáig ki kell tartani. Ne hibáztassunk senkit, ha mi megyünk el, akkor már okafogyottá válik másokat is hibáztatni, ha mi engedünk valamilyen formában a nyomásnak.

Idézet
Ne legyen csupán üres frázis, hogy szülőföldön magyarul, ne csak egy magyar kormányprogramban fogalmazódjon meg, hanem mi magunk vállaljuk ezt hogy mindenáron itthon maradunk és szállásterületeinket nem adjuk fel!”

– biztatta a hallgatóságot Tőkés László.

korábban írtuk

Orbán Viktor Tusványoson: a nemzetegyesítésben állhatatosnak kell maradni
Orbán Viktor Tusványoson: a nemzetegyesítésben állhatatosnak kell maradni

A világ erőegyensúlya elmozdult, és ennek súlyos következményeit nyögjük most – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Tusnádfürdőn. A magyar kormányfő értékelése szerint a nemzetegyesítés terén jól állunk, a kitűzött célokat pedig tartani kell.

Rákérdeztek a keleti nyitásra

Magyarország miniszterelnöke elsőként arra a kérdésre válaszolt, hogy a keleti nyitás irányába, Kína irányába egyre aktuálisabbá válik-e Magyarország tevékenysége? Mint mondta, nagyon egyszerű az összefüggés:

van egy nyolcszázmilliós nyugati piac – USA és az Európai Unió – , és van egy nyolcmilliárdos világpiac. Miért választanák hát a nyolcszázmillióst a nyolcmilliárdos helyett?

„Örülnünk kell annak, hogy az elmúlt években a legnagyobb külföldi befektetők Magyarországon Dél-Korea, Kína, Japán voltak. Mi már rajta vagyunk ezen a világpiacon. Éppen kitanultuk, hogy hogy kell ezt csinálni. Harminchárom éve súlyzózunk, nyomjuk esténként a fekvőtámaszt, hogy a magyar gazdaság képes legyen helyt állni piaci alapon a világban. Most végre képesek vagyunk. (…)

Idézet
Nekünk világpiac kell és világkereskedelem, nem pedig egy bezárkózó Európai Unió, aminek majd a szélén valamilyen gyanús, félhomályos, félperifériává válunk megint. Fényt akarunk, nagyságot, teret, befektetéseket, hasznot, erősödést, egy magas életszínvonalú Magyarországot! Tehát a keleti nyitás fontos”

– fejtette ki Orbán Viktor.

Mi lesz az európai uniós forrásokkal?

Arra a kérdésre, hogy megkaphatja-e Magyarország az európai uniós forrásokat, és ha igen, mikor, Orbán Viktor úgy reagált, hogy rengeteg hiedelem kering a témakör kapcsán. Amikor európai uniós pénzről beszélünk, akkor két különböző pénzkupacra kell gondolni.

Az egyik kupac az, amelyet azért talált ki az Unió, hogy a covid-válságban plusz pénzügyi forrásokkal segítse kikeveredni a bajba jutott európai gazdaságokat. Ebből nem kapott meg semmit Magyarország, és kétséges, hogy megkapja-e.

„A kovidnak is közben vége lett – ez az európai versenyképesség, gyorsaság, vezetőtehetség nagyon beszédes példája. És van a másik kupac pénz, az, ami az unió hétéves költségvetésében Magyarországnak többletként jár.

Idézet
Magyarországnak körülbelül hárommilliárd euró jön be Brüsszelből a költségvetésébe, és egymilliárdot fizetünk be mi. A kettő közötti különbség kétmilliárd euró, tehát egy évben Magyarország körülbelül ennyit kap az Európai Uniótól. Ez nyolcszázmilliárd forint, ami nem rossz summa, de nemzetgazdasági összefüggésben ez szinte jelentéktelen. A magyar GDP-hez, termelési képességhez és a magyar költségvetéshez képest nem nagy összeg”

– fejtette ki Magyarország miniszterelnöke.

Hozzátette, noha nem szabad lebecsülni ezt az összeget, de úgy feltüntetni, mintha ettől függene a magyar gazdaság léte vagy nemléte, az alulinformáltság, egy információhiányos, buta gondolat. Azzal kapcsolatban, hogy mikor kapja meg Magyarország ezt a pénzt, elmondta, van erre egy tervük.

Idézet
Az Európai Uniónak a költségvetése a csőd szélén áll, ezt maga az Unió is bevallja, hiszen azt kéri a tagállamoktól, hogy fizessünk be mintegy százmilliárd eurót és módosítsuk a hétéves költségvetést, amiből talán két és fél év telt el. De ahhoz egyhangúság kell. És akkor tartani kell a zsákot és kész”

– mondta.

A magyar miniszterelnök azzal kapcsolatban, hogy ki lehet-e terjeszteni a magyar családtámogatásokat Erdélyre is, úgy fogalmazott, hogy bizonyos elemeit ki is terjesztették. De

akkor tudják a fájdalmas demográfiai folyamatokat megfordítani, amikor egy egységes családtámogatási rendszer lesz a teljes Kárpát-medencében. Úgy véli, hogy ez nem lehetetlen.

És hogy milyen jövőt jósol Szoboszlai Dominiknak, a nemrég a világhírű Liverpool labdarúgócsapathoz igazolt magyar válogatott csapatkapitányának?

„Az a helyzet, hogy megváltozott a helyzet: most már Szoboszlai Dominik a főnök, ő a király. Az a kérdés, hogy ő milyen jövőt jósol nekem” – reagált a kérdésre poénosan Orbán Viktor.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 06., péntek

Megtiltanák a 13 év alatti gyerekek közösségi médiahasználatát Romániában

A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete: a 13 év alatti gyermekek számára teljesen tiltsák meg a közösségi médiához való hozzáférést, a 13 és 15 év közötti gyermekek számára pedig csak szüleik hozzájárulásával engedélyezzék azt.

Megtiltanák a 13 év alatti gyerekek közösségi médiahasználatát Romániában
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa

45 éves korában meghalt Kontra György, az MTVA munkatársa, az M1 híradó bemondója.

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa
2026. február 06., péntek

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt

Babatápszereket hívnak vissza a Bacillus cereus baktérium által termelt cereulid toxin jelenlétének gyanúja miatt – figyelmeztetett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt
2026. február 06., péntek

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat

Őrizetbe vettek csütörtökön a rendőrök egy 54 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy hat kiskazánt lopott el egy épülő bukaresti tömbházból.

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval

Kétbocsos anyamedve merészkedett egy brassópojánai sípályára fényes nappal, a hegyi csendőröknek kellett beavatkozniuk.

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval
2026. február 06., péntek

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott

Oszlopnak ütközött, majd egy üzlet falának csapódott egy autó péntekre virradóan a Kolozs megyei Szászfenesen. Mint kiderült, a járművet vezető férfinek nincs jogosítványa.

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott
2026. február 06., péntek

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást

Február 9-én kezdődik és március 1-jéig tart a sívakációk időszaka.

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Megkezdte az általános sztrájk előkészítését a Sanitas

Az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben dolgozó Sanitas-tagok jó része az általános sztrájk megszervezésére szavazott, ezért a szakszervezet megkezdte a munkabeszüntetéssel járó tiltakozás előkészítését.

Megkezdte az általános sztrájk előkészítését a Sanitas
2026. február 05., csütörtök

Miniszteri ígéret: 2027 tavaszáig biztosan nem nő a földgáz ára

A lakossági földgáz ára biztosan nem emelkedik 2027. március 31-éig, mert a kormány április elsejétől a jelenlegi ársapka helyett többszintű árplafont vezet be, és várhatóan a jövő hét végéig kidolgozza az ehhez szükséges teljes jogszabályi keretet.

Miniszteri ígéret: 2027 tavaszáig biztosan nem nő a földgáz ára
2026. február 05., csütörtök

Pénzügyminiszter: támogatni kell a kisnyugdíjasokat, de nem szabad megismételni a korábbi évek hibáit

A kormánynak meg kell találnia a költségvetési forrásokat a kisnyugdíjasok Szociáldemokrata Párt (PSD) által javasolt támogatására úgy, hogy közben ne boruljon fel a nehezen elért pénzügyi stabilitás – jelentette ki a pénzügyminiszter.

Pénzügyminiszter: támogatni kell a kisnyugdíjasokat, de nem szabad megismételni a korábbi évek hibáit
Hirdetés