Gyergyóremetén tanuszoda épül
Fotó: Barabás Orsolya
A Gyergyó-medencei községekben igyekszenek látványos beruházásokat végezni, évek óta húzódó problémákat megoldani idén, ezért prioritásként kezelik az infrastrukturális jellegű fejlesztéseket. Gyergyóremete, Gyergyóalfalu és Gyergyószárhegy az idei költségvetésből jelentős összegeket kell fordítson a pályázati önrészek biztosítására.
2021. május 08., 20:242021. május 08., 20:24
A tavalyinál kevesebb pénzből gazdálkodik Gyergyóremete, de Laczkó-Albert Elemér polgármester reméli, az elindított beruházások olyan mértékben haladnak majd, hogy az európai uniós támogatások révén növekszik a település idei költségvetése.
Az iskolákat érintő pályázatot még a járványhelyzet előtt indították útjára, felismerve, hogy szükség van a tanintézmények megfelelő informatikai felszerelésére. A Regionális Operatív Program keretében nyert 1 millió euróból tanintézetek felújítása, udvarok rendezése is megvalósul, a tantermek IT-eszközökkel történő bővítése mellett. Kisebb pályázataik az erdei gyümölcsfeldolgozó építésének folytatását, a sportcsarnok napkollektorokkal történő felszerelését a meleg víz biztosításáért, valamint a Szent Anna Szociális Otthon eszközökkel való bővítését szolgálják.
A tejporgyár újraindítása sok embernek jelent majd megélhetési forrást
Fotó: Barabás Orsolya
„Évek óta húzódik a nagy víz- és csatornahálózatos pályázat, amelynek tervei immáron 5 és fél éve készültek el, de azóta nagyon sok minden megváltozott, és indokolt lett az aktualizálása. A hangsúlyt a szennyvízkezelésről a vízkezelésre került át, mert a tejporgyár indulása nagyobb vízmennyiség-igénylést feltételez. Fontos az átemelők modernizálása, valamint kiépítünk egy olyan technológiát a szennyvíz esetében, amely révén elkerülhetők lesznek a dugulások.
– részletezte Gyergyóremete polgármestere.
Remete lehet az első Gyergyó-medencei település, ahol pályázatból valósítják meg a földgázhálózat kiépítését, a beruházásnak két és fél év alatt kell elkészülnie. „A kiviteli tervek kész vannak, 17 szakhatósági engedélyre van szükség, az igényfelmérések során már meghaladtuk a tervben szereplő 2326 bekötést.
– ismertette Laczkó-Albert Elemér, aki elmondta, hogy az Országos Beruházási Társaság (CNI) beruházásaként épül a tanuszoda, amelynek a közművesítését kell biztosítsák. Emellett majdnem teljesen elkészült a modern piaccsarnok, amit mielőbb szeretnének befejezni és megnyitni, ugyanakkor a külterületek rendezését is prioritásként kezelik.
Hamarosan megnyílik az új, modern gyergyóremetei piac
Fotó: Barabás Orsolya
Néhány jelentős magánberuházás is folyamatban van Gyergyóremetén, amelyek elősegítik a község fejlődését, illetve az ott élők megélhetéséhez is hozzájárulnak majd a jövőben. Ilyen a tejporgyár újraindítása, az erdei gyümölcs-, illetve gombafeldolgozó, a repülőtér, majd a későbbiekben a szálloda és a műjégpálya építése.
Gyergyószárhegy költségvetése 14 millió lej, ebből közel 2 millió lejt tesznek ki a működési költségek. „Ez egy középarányos költségvetésnek számít, a jelenlegi helyzethez képest nem rossz. A járványhelyzet a gazdaságra is hatással volt, ez érződik, hiszen megnövekedtek az adó- és illeték-kintlévőségeink, sokan nem tudják kifizetni ezeket a költségeket” – vázolta Danguly Ervin. Gyergyószárhegy polgármestere elmondta,
„Az időközben történt árdrágulásokat, munkabér-növekedést a pályázatok nem követték le, különösképpen a kormány által biztosított finanszírozási lehetőségek. A gazdasági miniszterrel tárgyalva tudtuk meg, hogy ezt még átgondolják, és igyekeznek segíteni, hogy ne legyenek olyan nagyok az önrészeink, hiszen minden Gyergyó-medencei önkormányzat ezzel a problémával küzd. Hitelhez eddig nem kellett nyúljunk, lássuk, mi lesz év végéig, reménykedünk, hogy a kormány az önkormányzatokat saját gyerekeiként fogja kezelni, hogy a beruházásokat mindenki tudja befejezni” – hangsúlyozta a községvezető.
Gyergyószárhegyen folytatódnak az infrastrukturális beruházások
Fotó: Gyergyószárhegy önkormányzata
Gyergyószárhegyen készülnek a következő pályázati időszakra, ezért tervekre is költenek idén.
– emelte ki Danguly Ervin. Gyergyószárhegyen elkészült a víz- és csatornahálózat kiépítése, 96–97 százalékos lefedettséggel. A rendszerpróbákat most végzik majd el, és ahol szükséges, kijavítják a hibákat. Folytatódik az utcák modernizálása, 6,5 kilométeres útszakaszra kerül aszfalt, az első réteget már ősszel leterítették, júliusban, augusztusban szeretnék befejezni a munkálatokat.
Gyergyóalfalu idei összköltségvetése megközelíti a 17 millió lejt, a prioritás a községben az elkezdett uniós beruházások befejezése.
A közösségi ház is európai uniós finanszírozásból valósul meg, és ehhez is jelentős összeget kellett elkülönítsünk. Ezeket a beruházásokat minél előbb be szeretnénk fejezni” – ismertette Gáll Szabolcs polgármester.
A mezei utakat is prioritásként kezelik Gyergyóalfaluban
Fotó: Gyergyóalfalu önkormányzata
Gyergyóalfalu központjában járdát szeretnének építeni parkolóval, körforgalom kialakítását tervezik, és a megyei út mentén is járda készül majd Hargita Megye Tanácsának támogatásával. „A járda alá kellene helyezni a gázvezetéket, ez megközelítőleg 500 ezer lejes beruházás. Így ha később sikerül pályázni a település földgázhálózatának kiépítésére, akkor nem kell felbontani az új járdákat” – részletezte a község vezetője. A kábeltelevíziós székhely felújítását, a szociális központnál egy terasz építését is szeretnék elvégezni, ugyanakkor az Országos Beruházási Társaság (CNI) beruházásaként készülő sportcsarnok építése is elkezdődött.
Sportcsarnok épül Gyergyóalfaluban
Fotó: Gyergyóalfalu önkormányzata
A polgármester reméli, hogy a beruházás kivitelezői majd a megfelelő minőségre is figyelnek, és az átadást követően nem kell különböző hibákkal, hiányosságokkal küszködniük.
Rengeteg film érkezett 2024-ben is a mozikínálatba, és bár nem volt a 2023-as Barbenheimerhez hasonló trend, de azért tavaly is voltak olyan nagyívű moziélmények, amik miatt szívesen emlékezhetünk vissza 2024-re.
A megye hat tűzoltóegységére e két napban átlag 11 bevetés jutott, összesen 76 esetben riasztották őket sürgősségi esetekhez – adja hírül január elsejei összesítőjében a Maros megyei tűzoltóság.
Az új kormány elfogadta Csernáton hivatalos zászlaját – adta hírül közösségi oldalán Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban éjfél után pár perccel jött világra az egészséges kisbaconi kisfiú, aki az év első újszülöttje az egészségügyi intézményben.
Gyergyószentmiklósi édesanya kislánya született meg elsőként 2025-ben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban január elsején 8 óra 20 perckor. A kislány neve Nara, édesanyja második gyermeke.
A reggeli órákban megérkezett az első kisbaba a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórházban. Az egészséges kislány a család második gyermeke.
2025 első órájában négy tűzesethez riasztották a Maros megyei tűzoltókat.
Mozgalmas évet zárt néhány órával ezelőtt Székelyföld, volt benne minden, amit el tudunk képzelni. Összeállításukban olyan eseményekre tekintünk vissza, amelyek a Székelyhon olvasói számára is fontosak lehettek, és befolyásolhatták a mindennapjaikat.
Sűrű füst gomolygott ki kedden délután egy szászrégeni asztalosműhelyből, a helyszínre két esetkocsival szálltak ki a tűzoltók.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete január 1-jén, szerdán 12.30-tól Marosvásárhelyen, a Hunyadi László szobrászművész alkotta szobornál megtartja a hagyományos Petőfi-emlékünnepélyét és újévköszöntőjét.
szóljon hozzá!