
Fotó: Haáz Vince
A magyarság történelme iránt érdeklődő, a heti egy órában tanított tantárgyban jeleskedő diákok mérik össze tudásukat az elkövetkező napokban Marosvásárhelyen az immár ötödik alkalommal megszervezett a Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai Országos Tantárgyversenyen, amelynek a Bolyai Farkas-iskola ad otthont.
2023. április 20., 19:182023. április 20., 19:18
Fehér, Arad, Bihar, Beszterce-Naszód, Brassó, Kolozs, Kovászna, Hargita, Hunyad, Maros, Szilágy, Szatmár, Temes megyéből érkeztek hatodikos és hetedikes diákok Marosvásárhelyre a magyarságtörténelem-olimpiászra. Csütörtökön délután a házigazda iskola dísztermében tartották a hivatalos megnyitót, ahol a diákokat és kísérő tanáraikat a szervező iskolák nevében Hajdú Zoltán, a Bolyai igazgatója és Benedek Zsolt, a református kollégium igazgatója köszöntötte.
A jelenlévőkhöz szólt többek között Antal Levente, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese, aki kiemelte, „a történelem az élet tanítómestere, hangoztatták már az ókori latinok, s ezt a felfogást azóta is sokan valljuk. Tény az, hogy történelmünk, múltunk, hagyományaink, nemzeti értékeink ismerete és ismertetése szent kötelességünk, itthon maradásunk, megmaradásunk záloga. (...) Amíg történelmünk, drága hagyatékunk iránt érdeklődő, kíváncsi gyermekeink vannak, amíg ezt a hagyatékot szívvel-lélekkel átörökítő pedagógusaink vannak, addig reményteljes jövő ígérkezik számunkra.”
Fotó: Haáz Vince
Az országos megmérettetésre elkísérte diákjait a szórványvidékként számon tartott Dicsőszentmártonban tanító Gagyi Zoltán tanár is, aki csaknem 25 éve oktat már magyarságtörténelmet is. Mint a Székelyhonnak elmondta,
A tananyagot filmvetésekkel és más alternatív oktatási módszerekkel egészíti ki, hogy a diákoknak minél több ismeretet átadjon, hiszen a múlt megismerése nagyon fontos ahhoz, hogy a gyerekek megértsék a jelen történéseit.
A csaknem nyolcvan diák számára pénteken tartják az írásbeli vizsgát és aznap a történelem szakos tanárok is megbeszélést tartanak a Bolyai Farkas-iskola dísztermében. De nem marad el a szombati kirándulás, Marosvásárhely és Maros megye bemutatása sem. A díjkiosztó ünnepségre vasárnap délelőtt kerül sor.
Bűnös viszony, életközépi válság, évtizedes barátságot megkérdőjelező tragédia, Sherlock Holmes-újraértelmezés – ezek közül válogathatunk márciusban a néznivalók tekintetében. Streaming-ajánló.
A tarlótüzek veszélyesek, átterjedhetnek védett területekre, háztartásokra – figyelmeztetnek a Maros megyei tűzoltók a tavasz apropóján, amikor hirtelen megnő a tarlótüzek száma.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter szombaton azt nyilatkozta: „rendkívül fontosnak” tartja, hogy Romániában az üzemanyag ára ne érje el a két számjegyű tartományt.
Szombaton délután közúti baleset történt a Marosvécshez tartozó Disznajón, ahova két mentőautó szállt ki.
Közlekedési balesetben volt érintett Bukarestben Alexandru Nazare pénzügyminiszter – értesült az Agerpres rendőrségi forrásokból.
Személyautóval ütközött egy mentőautó szombaton Nagyszebenben. A balesetben heten voltak érintettek, köztük egy kiskorú.
Felszentelték és a közösség szolgálatába állították Fogaras városának új ékszerét, az evangélikus óvodát és oktatási központot. A magyar gyerekek jövőjét szolgáló intézmény a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg.
Tavaly 11 százalékkal csökkent a bűnözés Romániában 2024-hez képest – közölte Cătălin Predoiu tárcavezető a belügyminisztérium 2025-ös tevékenységi mérlegét ismertető eseményen.
Csaknem 600 jobbkormányos autó sofőrjét bírságolták meg a rendőrök egy ellenőrzés során különféle szabályszegések miatt.
Elindította a belügyminisztérium a prefektusi hivatalok személyi állományának átalakítására irányuló eljárást.
szóljon hozzá!