
Garda Dezső (középen) az intézmény múlt heti évfordulós ünnepségén
Fotó: Keresztes Zoltán
Néhány napja ünnepelte megalakulásának huszonöt éves évfordulóját a Csiky-kerti egyetem, azaz a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozata. A múlt heti évfordulós ünnepségen számos fontos eseményt megemlítettek a felszólalók az intézmény múltjából, kimaradt viszont egy nagyon lényeges szempont hangsúlyozása: miként sikerült elérni azt, hogy az eredetileg román tannyelvű tagozaton magyar nyelven is folyhat oktatás.
2022. november 03., 19:112022. november 03., 19:11
„Az, hogy Székelyföldön magyar nyelven oktató állami főiskolai intézmények léteznek, ma természetesnek tűnik, azonban ezt elérni egyáltalán nem volt egy könnyű folyamat. Fontos lett volna, hogy a negyedszázados évfordulón ezt is megismerhesse a közvélemény” – mutatott rá Garda Dezső, a főiskola volt tanára, korábbi parlamenti képviselő.

Fennállásának 25 éves évfordulóját ünnepelte pénteken a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozata a Csíky-kertben.
A székelyföldi egyetem gondolata már 1990-ben megfogalmazódott, Garda Dezső kiáltványt is készített akkor ennek érdekében – azonban akkor ezt nem sokan támogatták. A Bolyai egyetem visszaállításáért folyt a küzdelem, a székelyföldi intézmény létrehozását nem karolták fel az akkori erdélyi vezetők, annak ellenére sem, hogy az akkori magyarországi kormány is támogatásáról biztosította az elképzelést. Garda 1990-ben a gyergyószentmiklósi Csiky-kertet jelölte meg megfelelő székhelyként. Akkor ebben az ügyben nem született előrelépés.
Később, 1997-ben már parlamenti képviselőként megdöbbenéssel értesült arról, hogy a beiskolázási tervben van a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatának létrehozása, mint román nyelvű oktatási intézmény.
– vélekedett Garda, aki erre hívta fel az RMDSZ akkori vezetőinek, Markó Béla elnöknek és Takács Csaba ügyvezető elnöknek a figyelmét. A képviselőházi frakció tagjainak – köztük Garda Dezsőnek is – sikerült kierőszakolnia Victor Corbea akkori miniszterelnöktől az 1997/36-os évi sürgősségi kormányrendelet kibocsátását, ami lehetővé tette azt, hogy a kisebbségek nyelvén működő felsőoktatási intézmények jöhessenek létre Romániában.
A nyugalmazott egyetemi tanár emlékeztetett, hogy Markó Béla akkori szövetségi elnök, Takács Csaba ügyvezető elnök, de ő maga is, a parlament tanügyi bizottságának tagjaként Bukarestben Virgil Petrescu tanügyminiszterrel, és Kolozsváron az egyetem vezetőivel is számos tárgyalást folytatott a témában.
„De az RMDSZ más tisztségviselői is szintén sokat dolgoztak azért, hogy hosszas politikai viták után megállapodás születhessen arról, hogy Gyergyószentmiklóson idegenforgalom-földrajz, ezzel egyidőben Sepsiszentgyörgyön közigazgatási szakon elindulhatott az oktatás úgy, hogy a felvételi helyek kétharmadát magyar tannyelvű, egyharmadát román oktatási nyelven hirdethették meg.”
Garda Dezső a lényeget összefoglalva leszögezte:
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
1 hozzászólás