Folyamatosan a célon tartotta a szemét Gáspár Bernadett

Gáspár Bernadett, a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, egyúttal a megye legmagasabb érettségi átlagát magáénak mondó magyar tagozatos végzőse •  Fotó: Gáspár Bernadett

Gáspár Bernadett, a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, egyúttal a megye legmagasabb érettségi átlagát magáénak mondó magyar tagozatos végzőse

Fotó: Gáspár Bernadett

Látványos fordulat a háromszéki érettségizők élmezőnyében: miután múlt héten az érettségi előzetes eredményei alapján bemutattuk olvasóinknak a legjobb jegyet felmutató háromszéki magyar tagozatos érettségizőt, az óvások után a Székely Mikó Kollégium tanulóját, Pál Ágnest egy századpontos különbséggel, vagyis 9,78-as médiával megelőzte a kézdivásárhelyi Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium tanulója. Gáspár Bernadettel is beszélgettünk.

Bodor Tünde

2024. július 20., 21:002024. július 20., 21:00

2024. július 21., 19:032024. július 21., 19:03

– Bizonyára az óvás előtt is szép magas jegyeid voltak minden tantárgyból, ha már az átlagod 9,58 volt. Melyik eredményeddel nem voltál megelégedve?

– A magyar írásbeli dolgozatom esetében éreztem azt, hogy én ebből többet is ki tudnék hozni, mert jól írtam: a verselemzés is jól ment, a szövegértési feladattal sem volt gond, a harmadik tételnél pedig a történelmi hős ábrázolásához pont aznap éjjel s még a vizsga reggelén is olvastam Zrínyi Miklósról, így abból is könnyedén hoztam azt, amit kellett. Ezért gondoltam, hogy a 9,20-as jegyem még javítható.

Idézet
Végül nagyon megérte fellebbezni, mert 10-esre emelték a dolgozatjegyem,

s ezzel az átlagom is nőtt 2 tizeddel, vagyis 9,78-ra.

– Izgultál különösebben valamelyik tantárgyból írandó dolgozat miatt?

– Hát egy kicsit a román írásbeli harmadik tétele miatt, ebben egy irodalmi alkotásról kérnek 300-400 szavas értekezést. Felkészüléskor mi ehhez tanultunk sablonokat, volt ami jobban, volt ami kevésbé jól ment, de szerencsére az előbbiek közé tartozó tételt kaptam.

•  Fotó: Gáspár Bernadett Galéria

Fotó: Gáspár Bernadett

– Te csak a – ne kendőzzük – bemagolt szövegek alapján tudtál olyan jó jegyet összehozni románból? Vagy mit ajánlanál az utánad jövőknek, hogy tanulják meg jobban a nyelvet?

– Nekem volt alkalmam a beszélt nyelvet is gyakorolni: kirándulásokkor a többiek mindig engem kértek meg, hogy vásároljak, kérdezzek meg vagy rendeljek számukra valamit, és az országos lovasversenyeken is többnyire románul kellett kommunikálni. Szóval szókincset lehet bővíteni iskolai tananyag alapján, de kell egy alaptudás ahhoz, hogy akár a sablonokat értve sajátítsuk el, jegyezzük meg.

– Hogyan motiváltad magad arra a rengeteg tanulásra, ami egy ilyen jó középiskolai teljesítményhez, érettségi jegyhez szükséges volt?

– Kiskorom óta tudom, hogy állatorvos akarok lenni, így már kilencediktől készülök arra, hogy a bejutás szempontjából releváns érettségiátlagom legyen. Ráadásul eléggé maximalista vagyok.

Idézet
Most a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem (USAMV) állatorvosi szakára jelentkezem.

Eleinte a Budapesti Állatorvostudományi Egyetemre készültem, viszont az itthoni érettségi időpontja egybeesett az ottani egyetem felvételi időszakával, ezért idén nem sikerült oda jelentkeznem, viszont jövőben újra próbálkozom. Ha egy év múlva sikerül bejutnom Budapestre, akkor ott majd kezdem első évtől az egyetemet, ha nem jön össze, akkor folytatom Kolozsváron.

Visszatérve a kérdésre...

Idézet
Amikor mégis lanyhult a motivációm, a családhoz, a barátokhoz fordultam, ők erősítettek meg, hogy végig tudom csinálni, el tudom érni azt, amit akarok,

dehát az ilyen napok is hozzátartoznak az úthoz, át kell lendülni rajtuk. Ugyanakkor van egy „álomfalam” is: a számítógépem kezdőképernyőjén olyan képek kollázsa van, amelyek mindegyike valamelyik célomra emlékeztet.

– Szoktad-e jutalmazni magad valamilyen nagyobb teljesítmény, erőfeszítés kifejtése után?

– Igen, sokféle módon: például megnézek egy évadot egy kedvenc sorozatomból – attól függ, milyen hosszú epizódok és évadok vannak –, de lehet a jutalom egy fagyi, egy új könyv, vagy egy egésznapos kikapcsolódás, társasozás a családdal, vagy kimenő a barátokkal.

Saját kutyusával, Mollyval •  Fotó: Gáspár Bernadett Galéria

Saját kutyusával, Mollyval

Fotó: Gáspár Bernadett

– Egy utolsó kérdés még az iskoláról. Milyen volt számodra a középiskola, a Református Kollégium, milyen benyomással, érzéssel hagyod ott?

– Összességében nagyon pozitív élményt jelentettek a középiskolai évek, nagyon szerettem a Református Kollégiumban tanulni. Jó osztályunk volt, az egész iskolai közösség „rettenetesen” jó, a tanárok rendkívül segítőkészek.

Idézet
A felekezeti iskolákra jellemző, hétfő reggeli áhítat nagyon jó hét indító volt, abból magunkkal vihettünk egy, a lelkészeink által számunkra aktualizált gondolatot.

Olyan jólesett, hogy nem egyből a mély vízbe ugrottunk, azaz a koncentrált tanulásba, hanem ebben a lassúbb tempóban kezdtük a hetet.

– Miért éppen állatorvos lennél?

– Kiskorom óta nagyon kötődöm az állatokhoz. Mikor láttam a televízió Animal Planet vagy Viasat Nature csatornáin az állatorvosos dokumentumfilmeket, nagyon megfogtak. Szeretnék sokféle állat jólétéért tenni, gyógyítani őket, és minél többfélét testközelből megismerni, kutatásokat végezni.

Iana hátán sok díjugrató versenyen szerepelt eredményesen Bernadett •  Fotó: Gáspár Bernadett Galéria

Iana hátán sok díjugrató versenyen szerepelt eredményesen Bernadett

Fotó: Gáspár Bernadett

– Említetted, hogy lovasversenyekre jártál. Bizonyára ennek is köze van hozzá...

– Igen, én hetedikes koromban kezdtem a lovaglást, és csak most, 12. osztály előtt hagytam abba, mert nem fért bele az időmbe. Több országos díjugrató versenyre is eljutottam.

Idézet
Több lovon is lovagoltam, de volt egy nagyon meghatározó számomra: kilencedikes koromban összebarátkoztam egy csikóval a kurtapataki Zonda lovardában, és innen számítva a következő három év nagyon meghatározó volt számomra, sok versenyen vettünk részt együtt.

Ezúttal is meg szeretném köszönni Bajcsi Ákosnak és Tímeának, a lovarda tulajdonosainak, valamint egykori edzőmnek, Ambrus Szabolcsnak a támogatást és bizalmat, hiszen nélkülük nem lett volna lehetőségem országos szintű versenyeken is megméretkezni és eredményeket elérni.

– Van valami olyan tételmondatod, idézeted, amit sokszor elmondasz magadnak, amit mindig szem előtt tartasz? Nevezhetjük ars poeticának is....

– Igen, Henry Fordtól: „Az akadály az a rémisztő dolog, amelyet akkor látunk, ha levesszük szemünket a célról.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 28., csütörtök

A benne ülő gyerekkel együtt lopott el egy autót egy férfi

Lopás vétsége és más bűncselekmények miatt emeltek vádat egy magyarországi férfival szemben, aki úgy vitt el egy idegen kocsit, hogy abban benne volt a tulajdonos gyermeke – közölte a Pest Vármegyei Főügyészség csütörtökön az MTI-vel.

A benne ülő gyerekkel együtt lopott el egy autót egy férfi
Hirdetés
2026. május 28., csütörtök

Szeles, helyenként viharos időjárás enyhíti a május végi hőséget

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtökön újabb elsőfokú (sárga jelzésű) szélriasztásokat adott ki az ország felére.

Szeles, helyenként viharos időjárás enyhíti a május végi hőséget
2026. május 28., csütörtök

Tarthatatlanná vált a román vasút helyzete a szakszervezet szerint

A vasutasok szakszervezeti szövetsége (FNFMCV) szerdán arra figyelmeztetett, hogy a romániai vasúti infrastruktúra tarthatatlan helyzetbe került, miután elakadt a Román Vasúti Infrastruktúra-kezelő Vállalat 2026-os költségvetésének elfogadása.

Tarthatatlanná vált a román vasút helyzete a szakszervezet szerint
2026. május 28., csütörtök

A gazdaság talpra állításának egyik feltétele a villamos energia árának csökkentése Bolojan szerint

Ilie Bolojan szerint a villamos energia árának csökkentése alapfeltétele Románia gazdasági talpra állításának, ehhez azonban fel kell gyorsítani az energiatermelési, energiatárolási és hálózatkorszerűsítési beruházásokat.

A gazdaság talpra állításának egyik feltétele a villamos energia árának csökkentése Bolojan szerint
Hirdetés
2026. május 28., csütörtök

Már május végén elviselhetetlen a hőség Európa-szerte

Megdőlő melegrekordok, példátlan hőhullámok, 30 Celsius-fok fölötti hőmérsékleti értékek: ezek jellemzik most Európa egy részét. Több nagyvárosban is hőségriasztást adtak ki a napokban.

Már május végén elviselhetetlen a hőség Európa-szerte
2026. május 28., csütörtök

Hőhullám Európában: nálunk még az elviselhető tartományban vannak a hőmérsékleti értékek

Míg Nyugat-Európát és a Balkán egy részét hőségriasztás sújtja, addig térségünkben még az elviselhető tartományokban mozognak a hőmérsékleti értékek. Májushoz képest azonban ezek is magasak.

Hőhullám Európában: nálunk még az elviselhető tartományban vannak a hőmérsékleti értékek
2026. május 28., csütörtök

Fenyéd községben, Lövétén és Szárhegyen láttak medvét

Medvék jelenléte miatt riasztották szerda délután a Fenyéd községhez tartozó Küküllőkeményfalva lakóit. Este újabb két településen riasztottak a nagyvad miatt.

Fenyéd községben, Lövétén és Szárhegyen láttak medvét
Hirdetés
2026. május 27., szerda

Őrizetbe vette a rendőrség a tanítónőt a tízéves diákkal kialakult konfliktusa után

Őrizetbe vettek egy tanítónőt, abbeli gyanú miatt, hogy bántalmazott egy tízéves tanulót, aki elszakította az országos felmérés eredményeit tartalmazó dokumentumot.

Őrizetbe vette a rendőrség a tanítónőt a tízéves diákkal kialakult konfliktusa után
2026. május 27., szerda

Látványos eredményt vizionálnak idénre az észak-erdélyi autópályán

Az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszának közel 80 százaléka elkészült, így jó esély van arra, hogy az év végéig megnyissák a forgalom előtt – közölte Facebook-oldalán Cristian Pistol, a CNAIR vezérigazgatója.

Látványos eredményt vizionálnak idénre az észak-erdélyi autópályán
2026. május 27., szerda

Brüsszeltől kér jóváhagyást a kormány az állami tisztségviselők bérének fokozatos emeléséhez

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter megpróbál megállapodni az Európai Bizottsággal arról, hogy az új közalkalmazotti bértörvény tegye lehetővé a következő években az állami tisztségviselők fizetésének fokozatos emelését.

Brüsszeltől kér jóváhagyást a kormány az állami tisztségviselők bérének fokozatos emeléséhez
Hirdetés