
A székelyudvarhelyi kórházban ápolják a medvetámadás áldozatát
Fotó: László Ildikó
A lábán és a lapockáján sérült meg komolyabban az a 16 éves fiatal, akit vasárnap kora délután támadott meg egy vélhetően bocsos anyamedve Abásfalva határában. Az áldozat, aki végül a helyszínen lévő juhászkutyáknak és embertársainak köszönhetően menekült meg, a székelyudvarhelyi kórházban lábadozik. A történtekről mesélt lapunknak.
2023. január 16., 17:512023. január 16., 17:51
2023. január 16., 17:542023. január 16., 17:54
Unokatestvérével közösen indultak el vasárnap kora délután egy ismerősükhöz, aki kecskéket legeltetett az Abásfalva határában lévő mezőn – kezdett a történet elmesélésébe M. Norbert, a későbbi medvetámadás áldozata. Mint mondta, a kecskék egy gyümölcsös közelében legeltek, amelyet egy kökénybokrokkal ellepett patak határolt. Ő kora délután átment az említett patakmedren, így távolabb került ismerőseitől, amikor ugatni kezdtek a helyszínen lévő, az állatokat őrző kutyák.
„Hallottam egy erős morgást a bokrok közül és már tudtam, hogy jó eséllyel medve lehet a közelben. Futni kezdtem, de ekkor már hallottam a hátam mögött a nagyvad csörtetését. Sajnos ezután megbotlottam és hasra estem. Gyorsan
– osztotta meg a történteket. „A medve rám ugrott, majd
Próbált behúzni a bokrok közé, de szerencsére elkaptam egy faágat, így nem tudott elvonszolni. Ekkor azonban újra rám vetette magát és nagyot vert a fejével a hátamra, majd hozzákapott a nyakamhoz. Vastag kabát volt rajtam, így annak a kapucniját tépte le. Ezután újból harapott, a jobb kezemhez tartozó lapockámba mélyesztette fogait” – idézte fel zaklatottan M. Norbert.
Több centiméter mély vágásokat ejtett a medve a fiatal fiún
Fotó: Szekelyhon
Társai uszították közben az őrzőkutyákat, amelyek a medvére rontottak, a nagyvad ekkor engedte el a fiút. Amint a nagyvad távozott, társai felsegítették az áldozatot, aki magától nem tudott felállni, majd bevitték Abásfalvára. Időközben édesapját és a bátyját is felhívta, akik a székelyudvarhelyi kórházba szállították őt.
Nem is szóltak akkor a hatóságoknak a nagy kavarodásban, a szülők később jelentették az esetet a homoródszentmártoni polgármesteri hivatalnál.
M. Norbert jelenleg jól van a körülményekhez képest, noha 6–7 centiméter mély harapások vannak a lábán, most már rá tud állni sérült végtagjára. Kezelőorvosa azt ígérte, hogy néhány nap múlva haza is mehet.
Úgy érzi, hatalmas szerencséje volt, hiszen ha a támadás közben nem tudja elkapni az említett faágat, akkor a medve bevonszolja a bokrok közé és nagyobb baj történt volna.
– mondta. Utólag beszélt a falubeliekkel is, akik szerint – noha az áldozat ezt nem látta – egy bocsos anyamedvéről van szó. Valószínűnek tartja, hogy behatolhatott a nagyvad területére, azért történhetett a támadás.
Jakab Attila homoródszentmártoni polgármester – aki egyben a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület elnöke – szintén tudott az esetről. Információi szerint valóban egy bocsos anyamedve támadhatott, de a pontos körülményeket még nem tárták fel. Hangsúlyozta, veszélyes lehet a nagyvad jelenléte a lakókra – főleg, hogy a településhez közeli részen húzódott el –, ezért minden törvényes módszert igyekeznek kihasználni a helyzet megoldása érdekében. Jó eséllyel
– jegyezte meg.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Lezárult az előkészítő szakasz, így elkezdődhet a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt tragédia nyomán indult büntetőper elsőfokú tárgyalása. Noha voltak problémák a nyomozati anyaggal, ez nem változtatott a helyzeten.
Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.
A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország 14 megyéjében.
3 hozzászólás