
Fotó: Csató Andrea
Nagyszabású felújításba kezdenek a székelykeresztúri Szent Kereszt Plébánián: korszerűsítik a közösségi házat és restaurálják a műemlékké nyilvánított Szent Kereszt felmagasztalása templomot. A helyreállítás célja, hogy a templom egyszerre szolgálja a közösséget, és mutassa meg a múltat az odalátogatóknak.
2024. június 21., 09:532024. június 21., 09:53
2024. június 21., 13:192024. június 21., 13:19
Nagy volumenű munkálat veszi kezdetét a székelykeresztúri Szent Kereszt Plébánián a közösségi házban, illetve a templomban – kezdi beszélgetésünket Bálint István plébános. Felújításra szorulnak ugyanis a plébániához tartozó létesítmények, annak érdekében, hogy kellően szolgálják a székelykeresztúri hívőket. Mint mondta, a járvány után szépen megnövekedett a vasárnapi misére járók száma, illetve több családos szabadidőprogramot is szerveznek a plébánián, mindez pedig azt bizonyítja, hogy van értelme belevágni a felújításba.
Fotó: Csató Andrea
Csütörtökön délután többen összegyűltek a közösségi teremben, ahol Várday Zsolt építész, valamint Simó Ferenc műszaki ellenőr ismertette a felújítási munkálatok menetét, és hogy milyen lépéseket kell megtenni az elkövetkezendőkben.
A templomra jócskán ráfér a renoválás, hiszen a tetőzeti faelemeket gomba pusztítja, valamint a padlózat is elkorhadt, ugyanakkor
Mivel azonban műemlékvédelem alatt álló építményről van szó, és annak felújítása összetett, több szakember is visszautasította a lelkipásztor felkérését. Végül Várday Zsolt építész – aki többek között az agyagfalvi református templom, valamint a székelyudvarhelyi belvárosi református templom felújításán is dolgozott – vállalta a székelykeresztúri templom felújítását.
Fotó: Csató Andrea
A plébános beszámolója szerint eddig
mindemellett templomfelújításra a hívek kilencezer lejt adományoztak.
Az építész elsőként arról beszélt, hogy a templomot egyszerre kell megtartani közösségi térként, hogy aki eddig is ide járt szentmisére, az továbbra is magáénak érezze az épületet, ugyanakkor fontos, hogy a több évszázad nyomait kereső látogatónak, érdeklődőnek is meg tudja mutatni magát az épület.
Fotó: Csató Andrea
A szakember elmondása alapján fontos a jelenlegi igények figyelembe vétele, mint például a fűtés, az áram, a hangosítás, de ezeket mind-mind szolidan kell elrejteni a templom belsejében, hogy lényegét ne veszítse el. Mindemellett a mostani felújítások során
és feltárják mindazt, ami ma még rejtve van, ugyanakkor a beavatkozások visszafordíthatók is legyenek, amennyiben a jövőben nagyobb szakértelemmel rendelkezők újabb felújításba kezdenének.
Az építész kihangsúlyozta, hogy bárminemű felújítás előtt először egy nagyon pontos felméréssel kell kezdeni, amely ezt az évet felöleli, hiszen nem elég egyetlen alkalommal végigjárni az épületet.
Fotó: Csató Andrea
Több szakember munkájára lesz szükség a visszaállítás során: többek között topográfus, szerkezeti szakértő, geotechnikus-mérnök, régész, fa-, falkép- és kőrestaurátor, építész, valamint gépész közös munkájával újulhat meg a műemléktemplom.
A nyílt beszélgetés során többen érdeklődtek a felújítás mikéntjéről, például felmerült a kérdés, hogy össze lehet-e hangolni a különböző irányzatokhoz tartozó elemeket és a bútorzatot.
Fotó: Csató Andrea
Ennek kapcsán Várday Zsolt úgy fogalmazott, hogy a műemlék felett eljárt időt nem lehet letagadni, illetve nem is érdemes. Kár lenne a mennyezetet más stílusúra átépíteni, hiszen minden elem a történelmet őrzi, ennek ellenére igyekeznek majd az egység megalkotására.
– mondta Simó Ferenc műszaki ellenőr az előtte felszólalóhoz kapcsolódva, a szakember ugyanakkor kiemelte, hogy céljuk a hiteles megőrzés, illetve a visszaállítás, hiszen ezt nem csupán a ma emberének, hanem a jövő nemzedékének is teszik.
Fotó: Csató Andrea
A hívek és a meghívottak párbeszéde után a plébános aláírta a szerződést, ezzel megbízva a szakembereket a két épület felújításával.
A felújításra bármilyen támogatást szívesen fogadnak, hiszen az előttük álló munkálat sok esetben meghaladja az anyagi lehetőségeket – zárta a plébános.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!