
A Maros Megyei Nyugdíjpénztár vezetősége számolt be csütörtök délután a sajtónak
Fotó: Haáz Vince
Háromezer olyan nyugdíjas van Maros megyében, akinek még nem küldték ki az újraszámolásról szóló értesítést, mert szinte biztos, hogy téves számok szerepelnek a Bukarestből kapott hivatalos iratokon. A megyei nyugdíjpénztárhoz beérkezett kérések, panaszok nagy többsége a stabilitási pontokkal kapcsolatos.
2024. szeptember 05., 21:332024. szeptember 05., 21:33
Noha nem minden Maros megyei nyugdíjas kapta kézhez a juttatások újraszámolásáról szóló értesítést, hivatalosan befejezettnek minősül az eljárás. Az adatokról és fejleményekről a megyei nyugdíjpénztár vezetősége számolt be csütörtök délután a sajtónak.
Eugenia Neagoe igazgató többek között elmondta, hogy Maros megyében vannak olyan nyugdíjasok, akiknek még nem küldték ki az értesítéseket, mert szinte biztos, hogy a feltüntetett adatok nem helyesek.
Az esetek nagy többségében az iratokon indokolatlanul nagy különbözet szerepel a számítások után, és nem szeretnék, hogy ezeket utólag vissza kelljen fizetniük az érintetteknek.
Maros megyében 128 100 nyugdíjas van, közülük 150-nek emelték meg háromezer lejnél nagyobb összeggel a nyugdíját, és 15 ezren vannak, akiknek az újraszámolás során csökkent a járandósága, így ők továbbra is az eddigi összeget fogják megkapni.
Maros megyében minden hétköznap fogadják azokat a nyugdíjasokat, akiknek kérdésük van, személyesen és levélben is sokan kérdeznek, kérnek pontosításokat. Mint a sajtótájékoztatón kiderült, a legtöbb kérdés a stabilitási pontokkal kapcsolatos. Ezt azok kapják, akik 25 évnél többet dolgoztak és fizették a nyugdíjalapot.
A sajtótájékoztatón kiemelték, hogy
A régiségbe ugyanis beleszámítanak az egyetemi évek, katonaság, betegszabadság, nyugdíjazás után ledolgozott évek, de ezeket az időszakokat nem veszik figyelembe a stabilitási pontok kiszámításakor. Például a ’90-es évek előtt teljesen más besorolása volt a betegszabadságnak, mint most, ezt is mind figyelembe kellett venni.
A nyugdíjasoknak az értesítés kézbesítésétől számított 45 napon belül van joguk arra, hogy panaszt tegyenek, valamint kérjék az újraszámítás felülvizsgálatát. A Maros megyei nyugdíjpénztárnál hétköznapokon 8.30 és 12.30 között lehet személyesen szóba állni egy szakértővel.
Március első tíz napján nagyon kevés csapadék várható, túlnyomóan napos időre és az ilyenkor szokásosnál magasabb hőmérsékletekre lehet számítani, a nappali csúcsértékek többnyire 10 és 17 Celsius-fok között alakulnak.
A külügyminisztérium szombaton a közel-keleti biztonsági helyzet romlására hivatkozva a 8-as szintre emelte az Izraelre vonatkozó utazási figyelmeztetést a kilencfokozatú skálán, és arra szólította fel a román állampolgárokat, hogy ne utazzanak Izraelbe.
Országszerte fagyosan indult a naptári tél utolsó napja, de a legalacsonyabb értékeket – egy kivétellel – székelyföldi településeken mérték.
Gyimesben született, ma már Brassóban épít karriert a 25 éves Bârsan Claudia. Román anyanyelvű, de kiválóan beszél magyarul és angolul is. Meggyőződése, hogy a fejlődés kulcsa a bátorság, a félelem pedig inkább iránytű, mint akadály.
Pontosan mire lesz képes a Só-szoros, valamint Alsó- és Felsősófalva között tervezett árvízvédelmi rendszer, valamint mely területeket kell kisajátítani az építkezés miatt – erre kaptak választ a parajdi lakók pénteken, egy tájékoztató fórumon.
A szűrés nem csak papíron vagy „gyönyörűen csomagolt” programokban történik – jelentette ki Alexandru Rogobete miniszter pénteken.
Középkorú férfira támadt rá egy medve pénteken délután a patakfalvi házának kertjében – az áldozatot kórházba szállították, a nagyvadat pedig kisvártatva kilőtték.
Hargita megye tiszteletbeli nagykövete lett Borbás Marcsi. A televíziós szerkesztő és műsorvezető a 2027-es év népszerűsítésében segíti a székelyföldi megyét, amikor Európa Gasztronómiai Régiója lesz – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Teljes megújulás előtt áll Gyergyószentmiklóson a Virág negyed déli része, ehhez azonban le kell bontani az engedély nélkül épített garázsokat. A tulajdonosoknak május végéig fel kell szabadítaniuk az elfoglalt közterületeket.
szóljon hozzá!