A tiltást sokan nem veszik figyelembe
Fotó: Lutz Levente/Facebook
Hiába a kilátásba helyezett borsos pénzbírság, akadnak olyan terepjárósok, motorosok, akik nem veszik figyelembe a tiltást, és természetvédelmi területeken közlekedve károsítják az élőhelyeket. Nemrég a csíkrákosi Bogát-hegyről és a csíksomlyói nyeregről láttunk olyan felvételeket, amelyek az off-roadozásról tanúskodnak.
2023. március 09., 21:082023. március 09., 21:08
2023. március 09., 21:122023. március 09., 21:12
Magán- és műemlékvédelmi terület, behajtani szigorúan tilos! – kétnyelvű tábla figyelmeztet a csíkrákosi Bogát-hegyi kápolna felé vezető úton arra, hogy a 2013-ból származó, 34-es számú kormányrendelet alapján magánszemélyek esetében 500–1000 lej közötti pénzbírságot, a jogi személyek esetében 4000–8000 lej közötti pénzbírságot róhatnak ki a szabályszegőkre. A tiltás ellenére a bogáti domboldal körüli területeken jól látható nyomai vannak a terepjárós autózásnak, ahogy a járművek felszaggatták gumiabroncsaikkal a talajt.
Erről a rongálásról Lutz Levente osztott meg képeket a Facebookon. A témában megkerestük Császár Attilát is, Csíkrákos polgármesterét, aki elmondta,
Ezt többször jelezték a rendőrségnek is, de egyelőre nincs látható eredmény. Hozzátette, ugyan a kápolna közvetlen közelében nem rongáltak, de a környező területet meglehetősen tönkretették. A községvezetőtől tudjuk, azt tervezik, hogy közvilágítást szerelnek fel a helyszínre, és kamerákat is kihelyeznek, így könnyebb lesz majd beazonosítani az elkövetőket.
A Bogát-hegyen jól láthatók a rongálás nyomai
Fotó: Lutz Levente/Facebook
Nemcsak a csíkrákosi Bogáton, hanem többek között a csíksomlyói nyeregben is feltörték a talajt az off-roadozók. Az egyik esetet egy csíkszeredai személy rögzítette, és tette közzé a közösségi oldalán. Tavaly pedig hasonló problémákkal fordultak a közösséghez segítségért a gyergyószentmiklósi Csobot-hegyen lévő Szent Anna-kápolnáknál zajló terepmotorozás miatt. Akkor, mint beszámoltunk róla, a civil kezdeményezés révén tiltó- és tájékoztató táblákat helyeztek ki és szalagokat vontak körbe, hogy megállítsák a látható rombolást.
Február végén indult egy önkéntes kezdeményezés Gyergyószentmiklóson, amelynek a célja az, hogy megóvják a Szent Anna-kápolna környékét a motorizált járművektől. A csapat az elmúlt hétvégén kihelyezte a tájékoztató- és tiltótáblákat.
„A védett, természetvédelmi területek esetében a terepjárművezés káros lehet a növényvilágra, a talajban levő mikroorganizmusoknak. Ha feltörik az avart, károsíthatják az élővilágot” – magyarázta Balla Izabella, a Hargita megyei környezetőrség vezetője. Hozzátette, gyakran nehéz azonosítani a tetteseket, ezért akkor tudnak hatékonyan fellépni ellenük, ha például a csendőrséggel közösen akciókat szerveznek.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.
Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
1 hozzászólás